Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • stanmarian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2019 B 1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut Eu am luat Bosch Aerotwin, 68/62.5 cm pentru Opel Astra J si am scãpat de scartaiala aceea îngrozitoare de la stergatoarele GM.
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru informați. Am dat și eu comanda de Bosch Aerotwin.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dupa aprox 1.5-2 ani stergatoarele originale GM au inceput sa scartaie ingrozitor. le-am inlocuit cu stergatoare no-name si respectiv cu stergatoare ieftine Bosh Eco. fiecare tip de stergator a tinut cam 1 an si dupa aia au inceput sa scartaie. acum am luat niste Bosch Aerotwin ca le-am gasit la reducere la 80 lei. o sa le pun iarna asta cand cele vechi o sa inceapa sa scartaie.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Stie cineva de ce se colecteazã ulei sub filtrul de ulei? Il curat si la o sãptãmâna reapare. O cantitate infima si apare doar in locasul acela, prin alte pãrti e curat motorul, scutul. Ies vapori de ulei prin zona aceea si face condens? A mai pãtit cineva? Am fãcut o poza de ansamblu si una cu zoom. Verific uleiul destul de des și nu mãnâncã ulei. Aproape 40.000 km


Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Întrebarea e pusã greșit.
Problema pare cã vine de la conducta de ulei de deasupra, unde este înfiletatã în termoflot/corp filtru de ulei.
Prin acea conducta circula ulei cãtre turbinã.
Vezi daca mai merge strânsã piulița.
Zic.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
La mâna se simte strânsã, nu vreau sa o strâng mai mult. Nu am cheie dinamometrica și nici valorile sa vad dacã e strânsã bine. Am curatat zona bine cu degradant WD40, poate se vede de unde se prelinge uleiul.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Se pare ca de acolo ar fi problema. Dupã un drum de vreo 10-15km se vad ușoare urme de ulei pe lângã șurubul de lângã conducta. O sa încerc sa mai strâng puțin.

L.E.: Iam facut putin joc la surub si a mai mers strans putin, un sfert de tura. Sper sa tina acum. Doar surubul acela tine conducta de ulei catre turbina. Am gasit schitele de montaj la adresa https://opel.7zap.com/ro/car/.
Multumesc mult de ajutor @Tai-Pan
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
are 2 oring-uri care poti sa le schimbi daca nu tine. sau iei piesa cu totul ca e in jur de 150 ron ca sa nu ai emotii.
Skip ads

  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am luat in calcul și varianta asta, dar deocamdatã nu mai curge. Vedem dupã mai mulți km. Dupa mai multe cãutãri pe google am gãsit un tutorial aici, trebuie folosit google translate https://www.drive2.ru/l/10605662/
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Pana la urma am schimbat piesa cu totul. Dupa multe cautari pe forumuri, youtube, multi recomanda schimbarea conductei cu totul. Fiind situata exact sub galeria de evacuare, din cauza caldurii, uleiul pe conducta se arde dupa oprirea motorului. Am suflat prin ambele conducte si prin cea veche e putin infundata. Oring-urile erau mancate rau. Nici cele 2 garnituri verzi de la celalt capat nu erau intregi, cu toate ca pe acolo nu curgea ulei, probabil nu sunt facute pentru a fi refolosite.
Toata treba a durat 10 minute maxim. Si pentru ca totul mergea prea bine si toate suruburile s-au desfacut fara probleme, la final mi-a cazut tubulara in compartiment motor. Nu am gasit-o nici acum dupa 4 zile. Nu se aude nici-un zgomot in timpul mersului, am scut metalic.
Imi fac griji degeaba? Important e ca nu mai am scurgeri de ulei. Multumesc colegilor de ajutor.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Uleiul slab calitativ se arde bine.....
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
intrebare ptr cei care au frana de mana electromagnetica (la buton): se poate actiona frana de mana electromagnetica in timp ce masina se misca?
in carte am gasit ca da, dar am incercat o singura data in practica si nu mi-a placut: ma apropiam de o bariera in panta, aveam undeva la 5 km/h, eram cu piciorul pe frana si am actionat butonul de la frana de mana. masina s-a oprit dar s-a auzit un harait destul de urat. chestia asta ma face sa cred ca poti sa o actionezi de cateva ori in caz de urgenta cand sa zicem ca nu mai tine frana de picior, dar e bine sa nu abuzezi ca nu va tine prea mult
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

voi la ce interval inlocuiti filtrul de aer (cel pentru motor)? In planul de service Opel apare ca la 4 ani. La fel si in AutoData - 4 ani sau 60k km.
In service recomanda la 1 an. Care este adevarul?



  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut si La Multi Ani !
Eu personal schimb aceste filtre la un an de zile,fara discutii !
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Salutare,

voi la ce interval inlocuiti filtrul de aer (cel pentru motor)? In planul de service Opel apare ca la 4 ani. La fel si in AutoData - 4 ani sau 60k km.
In service recomanda la 1 an. Care este adevarul?



Schimb toate filtrele la an. Nu este atât de scump încât sa merite sa ma zgarcesc.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara,

In trecut au postat mai multi utilizatori pareri pozitive despre un ulei care este superior ca performante celui de la GM, dar nu mai gasesc mesajele respective.

Despre acesta este vorba?
https://www.liqui-moly.com/e...p000323.html#8972

Multumesc!
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut ! nu imi dau seama din poza dar trebuie in primul rand sa respecte norma Dexos1 Gen2 sau norma pentru motorul care il aveti.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pai am folosit Oil guide de pe site-ul lor, am selectat masina si mi-a returnat Engine B14NET (LUJ) (corect) si era singurul ulei compatibil.

Ca si aprobari are Opel OV 040 1547 - G30 / Opel OV 040 1547 - D30. Insa nu gassesc pe net vreo corespondenta intre cele 2 aprobari si Dexos1 Gen2.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Din cercetarile mele ( Opel OV 040 1547 - G30 / Opel OV 040 1547 - D30) este Dexos 2
O zi buna
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pana la urma am trimis un email si acesta este raspunsul primit:

Dear Daniel,

thank you for your inquiry and your interest in LIQUI MOLY products.

According to our information, in autumn 2022 Opel has change the required oil form the GM dexos1 Gen2 the the new Opel OV 040 1547 - G30.
Therefore, we recommend our LIQUI MOLY Top Tec 4200 5W-30 New Generation which meets the new Opel specification instead of an oil with the GM dexos1 Gen2.

Here the link to our product information:

https://pim.liqui-moly.de/pd.../liqui/95/P000323

Should you have any further questions, please contact us.

Freundliche Grüße / Best regards

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR