Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut in showroom, cel al pasagerului este cu iluminare...era echipat enjoy.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Emilu a scris:S-o stapanesti sanatos si sa dea Dumnezeu sa nu ai evenimente neplacute!
Ai mers in medie la 1500 rotatii, dar probabil le-ai si depasit; ai simtit cam la cate rotatii a intrat turbina? Se simte lag la intrarea ei?


Salut Emil!

la mers normal accelerari usoare... in cutie treptele sunt cam asa: superioara intra la 2000 ture, inferioara intra la 1000 ture, nu stiu daca turbina face ceva in acest ritm...

voi testa pe viitor si la accelerari bruse sa vad, dar extraurban
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut Mihai !
Standard are și parasolare luminate într.adevãr 😆
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
M.a cuprins nostalgia:)))mai e o luna si putin pana intru in posesia masinii:)))...dealerul spunea ca urmatoarele comenzi ce vor veni ar putea fi onorate prin luna august:/...e si mai si..Smile)
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
3 luni normal dureaza
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
La cati vor sa cumpere Astra J sedan prin programul Rabla, deja imi fac probleme daca mai apuc vreun tichet! Eu negociez de 2 luni achizitionarea masinii. Deocamdata am cel mai mare discount, daca iau in considerare discutiile. Am discutat, in Bucuresti cu trei dealeri: GTT, Radacini si Erebus. Am ales Radacini pentru ca am cel mai mare discount, cea mai buna colaborare. Nu e de neglijat si posibilitatea de a pune GPL.
Ca sa lamuresc anumite discutii: o singura configuiratie este de 130gr/km CO2. Cea cu jante de R16. La inceput 1.4 140 cp avea 129 gr CO2. Am mai fost revizii si au ajuns la 130 final, iar in functie de alte variabile sari de 130. In cataloagele Opel sunt variabile, intre si intre. Doar o singura varinata se incadreaza in pragul de maxim 130gr CO2/km. Din pacate pentru Romania nu mai sunt prea multe optionale. S-a renuntat la multe din ele. Inclusiv la acel buton sport, care era pt 140cp. Am facut drive test cu J 115 cp si K de 125 cp. Imi place K-ul dar nu am bani de el, plus ca singura problema la o masina cu 5 usi mi se pare balansul la gropi, denivelari. J sedan nu simte denivelari ca una cu 5 usi. Cutia M32 stiu ca are pareri bune. Ca si motorul 1.4 140 cp. Nu ii inteleg pe cei ce fac comparatie intre diverse masini. Orice prag de 3.000 euro inseamna alt ceva. Generatiile sunt diferite. Nu mai comparati o masina pe final de productie cu una abia scoasa de 1-3 ani maxim. Aveti avantajul rezolvarii problemelor aparute de-a lungul timpului.
Asistenta la poprnire in panta nu vine decat cu frana electrica. Opel are inca preturi decente la piese de schimb. reviziile sunt cu costuri mai mici, decat la alte firme.
Configuratia aleasa, conform contract:
DOTARI OPTIONALE:
[UD5] Asistent parcare fata si spate €450
[DBU] Consola in compartimentul din fata, podea, cotiera glisanta €70
[T3S] Lumini de zi LED €240
[LP84] Pachet Enjoy: Sistem de climatizare, pe doua zone, automat, sistem de control electronic al temperaturii, Volan cu 3 spite, imbracat in piele, Proiectoare ceata €410
[TSQ] Pachet Lumini si Vizibilitate 1: Senzor de ploaie, Oglinda retrovizoare interior electrocromata, Faruri automate (ESSENTIA: doar pentru flote) €160
[T3U] Proiectoare ceata €0
[UFW] Radio CD600 IntelliLink €240
[RU5] Roata de rezerva utilizare temporara, 16" €40
[CJ2] Sistem de climatizare, pe doua zone, automat, sistem de control electronic al temperaturii €0
[N34] Volan cu 3 brate imbracat in piele, trei capace de culoare gri închis €0
[TANL] Trim Wega Jet Black € 0
[GWD] Magnetic Silver – vopsea metalizata - €0

Se ofera gratuit din partea RADACINI MOTORS:

Covorase fata/spate mocheta originale
Pachet legislativ (trusa medicala, stingator, 2 triunghiuri reflectorizante).
Numere provizorii valabile 90 de zile + autorizatie de circulatie provizorie + CIV

Cu privire la alte dotari, am oscilat sa iau pachetul de faruri bi-xenon, pachetul volan cu incalzire si cuiul de remorcare. Dar deoarece nu cred ca se justifica prea mult pt mine aceste dotari...am renuntat la ele. Inca ma chiuie ideea de a pune carligul de remorcare..pt cei cu tendinte bi sau homosexuale..sa nu indrazneasca sa se atinga de spatele masinii mele..daca vor sa mai aiba radiatoarele intacte, pe langa altele...
Termenul 2 luni jumatate. Eu sper sa intre in productie masina pana la opel 24...
apropo.. v-ati interesat de costurile reviziilor? Ce scoruri aveti?
  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:
Emilu a scris:S-o stapanesti sanatos si sa dea Dumnezeu sa nu ai evenimente neplacute!
Ai mers in medie la 1500 rotatii, dar probabil le-ai si depasit; ai simtit cam la cate rotatii a intrat turbina? Se simte lag la intrarea ei?


Salut Emil!

la mers normal accelerari usoare... in cutie treptele sunt cam asa: superioara intra la 2000 ture, inferioara intra la 1000 ture, nu stiu daca turbina face ceva in acest ritm...

voi testa pe viitor si la accelerari bruse sa vad, dar extraurban


Salut!
Astazi am facut si eu drive test cu motorul de 1,4t 140cp. Pana acum nu au avut motorul acesta la Braila. Ce sa zic, este misto tare... bine, nici nu prea am cu ce sa compar, decat cu Logan 1,6 90cp.
Fiind masina de test, nu am menajat-o, cei cca 10 km cat am mers cu ea. Turbina nu se simte cand intra, nu are nici un fel de lag. Mi s-a parut ca motorul nu simte cele 1500 kg ale masinii + cele vreo 250 ale noastre (eu, sotia, fetita si agentul de vanzari). Iar zgomotul motorului, pe acceleratie, este demential ...
Trebuie sa stabilesc cu sotia ce optionale punem si sa dam comanda ...


Ultima modificare facuta de deleted-117742 la Sam 29 Apr, 2017 10:47 pm, modificat de 2 ori in total
  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:...Cutia M32 stiu ca are pareri bune....


Pe bune!? Cauta pe club opel discutia referitoare la cutia de viteze m32. Ti se face parul maciuca ... Bine, nu este obligatoriu ca toate sa aiba probleme ... totusi ...
Skip ads

  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Motorizarile pe motorina au in majoritate probleme...rulmentii..pinionul vitezei 6.. oricum o sa optez pt garantie extinsa. Cred ca sint multi care nu conduc cum trebuie.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:La cati vor sa cumpere Astra J sedan prin programul Rabla, deja imi fac probleme daca mai apuc vreun tichet! Eu negociez de 2 luni achizitionarea masinii. Deocamdata am cel mai mare discount, daca iau in considerare discutiile. Am discutat, in Bucuresti cu trei dealeri: GTT, Radacini si Erebus. Am ales Radacini pentru ca am cel mai mare discount, cea mai buna colaborare.

Adica ce discount (sau pret) ai obtinut? Cand ai dat comanda?

Nu e de neglijat si posibilitatea de a pune GPL.

Ai vorbit cu cei de la Radacini ceva pe subiectul acesta?

Ca sa lamuresc anumite discutii: o singura configuiratie este de 130gr/km CO2. Cea cu jante de R16. La inceput 1.4 140 cp avea 129 gr CO2. Am mai fost revizii si au ajuns la 130 final, iar in functie de alte variabile sari de 130. In cataloagele Opel sunt variabile, intre si intre. Doar o singura varinata se incadreaza in pragul de maxim 130gr CO2/km. Din pacate pentru Romania nu mai sunt prea multe optionale. S-a renuntat la multe din ele. Inclusiv la acel buton sport, care era pt 140cp.

Sunt intrutotul de aceeasi parare. O sa vedem imediat acest lucru, cand va ajunge primul lot de masini pentru rabla...

Termenul 2 luni jumatate. Eu sper sa intre in productie masina pana la opel 24...

De unde ai aflat asta cu opel 24?
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Emilu a scris:
IBogdan999 a scris:...Cutia M32 stiu ca are pareri bune....

Pe bune!? Cauta pe club opel discutia referitoare la cutia de viteze m32. Ti se face parul maciuca ... Bine, nu este obligatoriu ca toate sa aiba probleme ... totusi ...

Stiam ca acum pe masina este montata o varianta imbunatatita a cutiei, iar cutiile automate (cum are chelebet) ar fi parca 6T40. Corectati-ma daca gresesc, nu mai stiu unde am citit asta!


Ultima modificare facuta de all4u la Dum 30 Apr, 2017 7:28 am
  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
iBogdan999,
1. Ce legatura are Rabla cu Opel 24h?
2. Stii cand va avea loc Opel 24h?
3. Stii ceva de la dealeri daca Astra Sedan 1,4T 140 CP S/S (care se incadreaza la Rabla) va avea ceva discount peste cel de acum, de 4610 Euro?
Skip ads

  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:
Emilu a scris:
IBogdan999 a scris:...Cutia M32 stiu ca are pareri bune....

Pe bune!? Cauta pe club opel discutia referitoare la cutia de viteze m32. Ti se face parul maciuca ... Bine, nu este obligatoriu ca toate sa aiba probleme ... totusi ...

Stiam ca acum pe masina este o varianta imbunatatita a cutiei, parca M32WR, iar cutiile automate (cum are chelebet) ar fi parca 6T40. Corectati-ma daca gresesc, nu mai stiu unde am citit asta!


Sa stii ca si mie agentul de la Radacini mi-a spus ca masina nu are cutie M32, ci alt tip si eu nu am crezut-o ...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@Emilu
Marea majoritate a dealerilor au reusit sa ofere discountul asta de 4610 Euro, la care se va adauga rabla, desigur.

Din ce ne-au prezentat colegii avem doar 2 exceptii: un sediu Radacini din Bucuresti care mai adauga ~190Euro si DiBas Bucuresti, care cica ar mari discountul cu inca ~600 Euro.

Eu personal (dupa ce am dat comanda Sad ) nu am obtinut acea reducere la Dibas Ploiesti, iar la Bucuresti mi-au mai scazut in plus parca vre-o 200-250 Euro. La Radacini, la toate sediile din tara am obtinut oferte de maxim 4610 Euro.
Toate acestea le-am obtinut doar telefonic sau pe email, banuiesc ca daca mergeam sa vorbesc cu ei fata in fata si ma vedeau hotarat, ar mai fi scazut ceva....
Chiar sunt curios de oferta primita de Bogdan!
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Cautand prin posturile din urma, intradevar vad ca DiBAs a dat oferte mult mai bune, discount de 5270 Euro la care se va adauga rabla.
Deci se merita agitatia!
  • valiaviator

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Din ce ne-au prezentat colegii avem doar 2 exceptii: un sediu Radacini din Bucuresti care mai adauga ~190Euro si DiBas Bucuresti, care cica ar mari discountul cu inca ~600 Euro.

Pentru confirmare, postez un pasaj din contractul incheiat de mine cu cei de la DiBas Bucuresti.
Din pretul final cu TVA se scade valoarea rablei, aproximativ 1430 euro!


Ultima modificare facuta de valiaviator la Dum 30 Apr, 2017 8:06 am
  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:@Emilu
Marea majoritate a dealerilor au reusit sa ofere discountul asta de 4610 Euro, la care se va adauga rabla, desigur.

Din ce ne-au prezentat colegii avem doar 2 exceptii: un sediu Radacini din Bucuresti care mai adauga ~190Euro si DiBas Bucuresti, care cica ar mari discountul cu inca ~600 Euro.

Eu personal (dupa ce am dat comanda Sad ) nu am obtinut acea reducere la Dibas Ploiesti, iar la Bucuresti mi-au mai scazut in plus parca vre-o 200-250 Euro. La Radacini, la toate sediile din tara am obtinut oferte de maxim 4610 Euro.
Toate acestea le-am obtinut doar telefonic sau pe email, banuiesc ca daca mergeam sa vorbesc cu ei fata in fata si ma vedeau hotarat, ar mai fi scazut ceva....
Chiar sunt curios de oferta primita de Bogdan!


Intr-adevar, mie mi-a oferit DiBas un discount total de 6660 Euro (4610 + 1450 + 600) , dar la o configuratie a masinii in valoare de 18990 Euro.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Emilu a scris:
all4u a scris:
Emilu a scris:
IBogdan999 a scris:...Cutia M32 stiu ca are pareri bune....

Pe bune!? Cauta pe club opel discutia referitoare la cutia de viteze m32. Ti se face parul maciuca ... Bine, nu este obligatoriu ca toate sa aiba probleme ... totusi ...

Stiam ca acum pe masina este o varianta imbunatatita a cutiei, parca M32WR, iar cutiile automate (cum are chelebet) ar fi parca 6T40. Corectati-ma daca gresesc, nu mai stiu unde am citit asta!


Sa stii ca si mie agentul de la Radacini mi-a spus ca masina nu are cutie M32, ci alt tip si eu nu am crezut-o ...

foarte bine ca nu l-ai crezut, agentii sunt oameni mai si gresesc voit sau nu...mie la comanda mi.a zis ca masina se asambleaza in Spania, Zaragosa si cand mi.a dat VIN ul, masina este in Gliwice, Polonia..toate.s poloneze cred pentru RO..
  • deleted-117742

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Chelebet, tu mai ai timp de postari? Eu in locul tau ori as fi in masina, conducand-o, ori as fi cu ochii prin manuale, sa le invat ...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@Emilu
Tot de la agent stiu si eu ca este o varianta imbunatatita a cutiei M32, dar cine stie?!

@valiviator
Deocamdata este number 1, ai cel mai mare discount obtinut pe acest program rabla.

@Chelebet
Indiferent unde sunt produse piesele si modoarele, Astra J Sedan doar in Polonia se mai asambleaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR