Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Pai uite si de ce a venit asa repede Bombonica... o vorba buna la Gyor si ai avut masina cat ai clipi Smile))) glumesc, Moli!🤗
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca jante de 18,19,20 nu merita la drumurile noastre. Gumele si jantele se pot strica foarte usor la gropile din drumurile noastre, iar denivelarile uzeaza prematur componentele suspensiei. La jante de 19 ai balon de 40, e extraordinar de putin, la jante de 18 ai 45, ai sa ramai fara pietre la rinichi de la ele, iar cauciucurile sunt f scumpe si trebuie sa fie si premium pt ca pot aparea galme.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:M am documentat...si am decis sa mi pun de 17 de vara, la anul. Eram convins dar stii cum e...socoteala din targ...nu voiam 19 ci pe 18. Nefiind trecute in carte si citind procedura pt rar precum si costurile unor astfel de jante plus anvelope raportat la valoarea masinii, parca nu se merita. De asemenea, am luat in calcul si drumurile proaste din Bucuresti si parca n as vrea sa o tin doar in fata blocului sa o vada vecinii...daca iei niste gauri cu 18 sau 19 neavand si cine stie ce amortizoare te vei duce spre alte stricaciuni...parca mi s a mai taiat din elan.

Ma mai uit spre alte chestii pt ea...la jante m am cam lamurit.

Later edit
Nu ti imagina ca pe 17 nu costa destul...la un scurt calcul ma vor duce la 1100 -1200 euro cu aproximatie jante plus cauciucuri. Nu am ales cele mai ieftine dar nici cele mai scumpe...


Foarte bine zis Wink si eu tot de 17 imi iau .

Multumesc pentru lectie Cosmin , mi-a prins bine Smile

La Rar daca ai cascaval si ai vreun var ceva treci cu siguranta , eu sunt curios daca imi va fi trecut si cele de 17 in civ cum a zis consultantul .
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Daca nu sunt scrise in certificatul de conformitate cunoscut ca si C.O.C. nu ti vor fi trecute. La cum se observa pe cele start stop ca sa fie cu 130 gr noxe e trecuta o singura varianta in carte cea cu 215/60/r16.

In legatura cu practica RAR nu ma pronunt...nu stiu si nici nu dau.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Pe Vectra am avut 17' originale si un set de anvelope de vara Nexen Nblue Hd plus cu clasa B de siguranta m-a dus la 1600 lei. Erau foarte bune cauciucurile.
Moli, ce lectie?😂 Te referi la explicatia cu dimensiunile rotilor pentru Adi?
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
1600 nexen...deci peste 2000 altele premium...plus jante de 17, ajungi unde am zis eu.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Asa-i Lex, oricum, diferentele de stabilitate sunt majore intre 16' si 17', si din pacate, asa cum am mai spus, la trecerea pe langa tiruri, cu Astra trebuie sa fac unele corectari la directie, iar in cazul unei miscari mai bruste a volanului exista un "lag" pana cand masina incepe sa vireze, iar autorul acestor mici neplaceri cu siguranta este talonul de 60.
Si la cealalta masina am fost tentant sa pun niste jante de 18, dar am fost descurajat de ideea de a avea un talon doar de 35 (235/35/1Cool, ceea ce ar fi dus la rinichi deplasati Smile))
Pe partea de confort, la Astra nu m-ar deranja un 18, pentru ca ar avea talonul de 45 raportat la 235 latime, suficient zic eu cat sa amortizeze gropile si sa protejeze si janta.
Pe ex-car am avut o perioada si 225/45/17 si nu a fost atat de deranjant, apoi am trecut la 215/50/17.. in 20.000 km nu am lovit nici o janta Smile))
Acum 2 zile Sirc mi-a trimis poze cu un Sedan cu jante de 17' care arata super bine:

Nu mai zic ca avea si aproape acelasi numar ca al meu Smile))


Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Dum 23 Jul, 2017 2:44 am
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Frumoasa...are si grila proiectoare cromate 😃
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da, ma mai consolez ca e 1.6 aspirat 115 cai Smile))
Glumesc, nu sunt invidios din fire😊
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Da...asta pt ca ai tu 1.4 turbo 😂 glumesc si eu...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bineinteles.. ma simt fantastic😎😂. Eu pot sa pun niste cromuri, la el e cam greu sa schimbe motorul.
Hehe, am 1-0 🤣🤣
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:1500 kg...asta sta in curbe...iar cu jante de 18 tre sa treci pe la rar sa le omologheze cu jantele si cauciucurile pe masina...si se poate intampla sa nu le omologheze.


Si cel putin teoretic, pentru omologarea jantelor de 18" daca tot te duci cu ele montate, ar trebui sa duci masina pe platforma...
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:Daca nu sunt scrise in certificatul de conformitate cunoscut ca si C.O.C. nu ti vor fi trecute. La cum se observa pe cele start stop ca sa fie cu 130 gr noxe e trecuta o singura varianta in carte cea cu 215/60/r16.

In legatura cu practica RAR nu ma pronunt...nu stiu si nici nu dau.


Daca anvelopele sunt mai inguste, 205, nu scade consumul si implicit noxele?
  • alexxastra

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:Intrebati de puntea aia de parca v ati duce la raliu...stati linistiti ca nu se simte nicio diferenta fata de alte masini decat daca sunteti piloti.
era o fantezie. Sper sa fie mai fiabila macar
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
lexandrei10 a scris:Daca nu sunt scrise in certificatul de conformitate cunoscut ca si C.O.C. nu ti vor fi trecute. La cum se observa pe cele start stop ca sa fie cu 130 gr noxe e trecuta o singura varianta in carte cea cu 215/60/r16.

In legatura cu practica RAR nu ma pronunt...nu stiu si nici nu dau.


Daca anvelopele sunt mai inguste, 205, nu scade consumul si implicit noxele?

In teorie asa ar trebui, asa stiam si eu..
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Pe Vectra am avut 17' originale si un set de anvelope de vara Nexen Nblue Hd plus cu clasa B de siguranta m-a dus la 1600 lei. Erau foarte bune cauciucurile.
Moli, ce lectie?😂 Te referi la explicatia cu dimensiunile rotilor pentru Adi?


Exact la aia ma refer Smile multumesc
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum au calculat ei de au dat doar dimensiunea 215/60/16...au ei niste criterii cu siguranta.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Pentru putin, Moli! 😉
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
E aiurea treaba cu jantele, iar lexandrei are dreptate. Daca nu sunt trecute dimensiunile in COC poti sa cunosti se pe mama directorului de la RAR ca degeaba.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca ai trecuta O SINGURA DIMENSIUNE IN COC, atunci mergi frumos la reprezentanta de unde ai luat auto si DAI BANI SI PRIMESTI O ANEXA in care este trecuta si o alta dimensiune a jantelor si cu ea te duci apoi la rar si DAI INCA O DATA BANI PT A OMOLOGA JANTELE. La opel acum vreo 7 ani au cerut 100 lei pt a da o foaie cu inca o dimensiune de jante/cauciucuri, am fost la 3 reprezentante si era vorba despre aceeasi suma.

Va zic eu de ce nu aveti decat o dimenisune de jante in coc, pt ca aveti jante de 16 si mai jos nu se poate, adica de 15, daca luati jante de 17 aveati trecute si pe cele de 16, daca luati jante de 18 aveati trecute si pe cele de 16 si 17 et cetera. Eu am jante pe 17 si am in coc 16 si 17. Mai e un baiat cu corsa turbo aici si el are jante pe 16 standard sunt absolut sigur ca are in coc doar jante pe 16, il astept sa confirme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR