Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
CZosin a scris:
olly09 a scris:Cosmin,cam de pe acolo...fix pix senzatia...sa ma exprim cat mai sincer...e de cacat.
CZosin...eu am lasat presiunea in roti asa cum a venit...ziua,pe caldura variaza dar dimineata toate 4 imi arata 2.2...valoare care este si adevarata,la ce calduri sunt ar trebui coborata cam pe la 2 ca sa fie un 2.2,cu aprox....poate ca asa e si corect dar am lasat.o cum a venit



Buna idee. n am verificat niciodata cat am dimineata

Ai aplicatia onstar...:)pana in 6:30 dimineata e ideal sa le vrf
Skip ads

  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:
olly09 a scris:Cosmin,cam de pe acolo...fix pix senzatia...sa ma exprim cat mai sincer...e de cacat.
CZosin...eu am lasat presiunea in roti asa cum a venit...ziua,pe caldura variaza dar dimineata toate 4 imi arata 2.2...valoare care este si adevarata,la ce calduri sunt ar trebui coborata cam pe la 2 ca sa fie un 2.2,cu aprox....poate ca asa e si corect dar am lasat.o cum a venit


Asta e turbo fratilor,trage violent pana la o anumita turatie,apoi se plafoneaza.pt cei care nu a-ti mai condus turbo pana acum e ciudata senzatia.o sa te obisnuiesti cu asa ceva,incearca sa o limitezi din modul in care apesi acceleratia,ca sa traga cat de cat liniar.

Catalin...din 2009 am condus in mare parte doar turbo...am peste 250k km condusi...problema e de la soft,ca sa fiu cat de cat de bun simt si sa nu par hater...turbo in cel mai rau caz are lag la inceputul acceleratie si mai apoi cuplul isi face treaba nicidecum sa urce tare apoi sa aibe zvacul ala,care apropo zvacul ala de cacao nu e datorita puterii extraordinare,nici pe departe.
Il astept pe Lex cu ceca explicatii...daca a intampinat probleme de genul,dupa remap
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:
CZosin a scris:
olly09 a scris:Cosmin,cam de pe acolo...fix pix senzatia...sa ma exprim cat mai sincer...e de cacat.
CZosin...eu am lasat presiunea in roti asa cum a venit...ziua,pe caldura variaza dar dimineata toate 4 imi arata 2.2...valoare care este si adevarata,la ce calduri sunt ar trebui coborata cam pe la 2 ca sa fie un 2.2,cu aprox....poate ca asa e si corect dar am lasat.o cum a venit



Buna idee. n am verificat niciodata cat am dimineata


Presiunea intotdeauna se face numai la rece.eu unul o fac la benzinarii la aparetele de umflat roti.sunt digitale si stiu ca baga in toate rotile presiune constanta.cei de la vulcanizare au probl cu manometrele,difere presiunea de la o vulcanizare la alta.

Catalin,cu tot respectul dar fi mai explicit.faci presiunea la rece dar mergi pana la benzinarie...la ce ora?lasa manualul de utilizare deoparte ca la ce temperaturi avem dupa 7 dimineata,in 500 metrii rulati presiunea creste.vrei sa faci presiunea ca la carte?fa.o la maxim 20 grade temp.exterioara si cat mai putin rulat pana la benzinarie...
App:prostiile alea de manometre,alea branduite, sunt la fel de neechilibrate precum alea de la vulcanizari,pardon la o vulcanizare cu vad ai sanse sa gasesti manometre echilibrate...
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:
CZosin a scris:
olly09 a scris:Cosmin,cam de pe acolo...fix pix senzatia...sa ma exprim cat mai sincer...e de cacat.
CZosin...eu am lasat presiunea in roti asa cum a venit...ziua,pe caldura variaza dar dimineata toate 4 imi arata 2.2...valoare care este si adevarata,la ce calduri sunt ar trebui coborata cam pe la 2 ca sa fie un 2.2,cu aprox....poate ca asa e si corect dar am lasat.o cum a venit



Buna idee. n am verificat niciodata cat am dimineata


Presiunea intotdeauna se face numai la rece.eu unul o fac la benzinarii la aparetele de umflat roti.sunt digitale si stiu ca baga in toate rotile presiune constanta.cei de la vulcanizare au probl cu manometrele,difere presiunea de la o vulcanizare la alta.

De curiozitate...roaga.l pe cel de la benzinarie sa iti arate ce e in spatele usitei....vei ramane blocat. Dar avem un afisaj digital...
Skip ads

  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
La ce te referi Bogdan?...de regula cand alimentez nu apelez la baietii de la pompa:)
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Se referea la mecanismul complex care se afla in spatele aparatului de umflat roti, cred. In legatura cu raspunsul la zvac o sa revin cu raspuns maine, vreau sa testez mai multe variante si va zic. Stiu despre ce e vba, olly, initial era mai intens dar acum n am mai bagat chiar asa de rau in seama si nu vreau sa zic prostii.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Mecanismul complex?bagami.as in el de mecanism atunci...eu vorbesc de faptul ca nu sunt echilibrate,cu tot mecanismul lor...e ca o masina de sute de mii de euro...daca nu.i faci schimbul de ulei,degeaba costa atat ca tot se duce...despre ce vorbim.
Ok Lex,ms frumos...asteptam rezultatul ...
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Bogdan eu unul mai degraba am incredere intr.un compresor de 50 lei decat intr.unul de sute de lei cu procesor s.a.m.d....imi trebuie un compresor care sufla ca nebunul si o valva care inchide mecanic...ala stiu sigur ca baga aceeasi valoare de la inceput si pana se strica.Smile
Skip ads

  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Glumeam cu mecanismul complex...sunt niste furtunuri pe acolo nu mare lucru 😂
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Olly, scuze ca nu am putut continua discutia despre zvacuri si plafonari ale motorului, m-am luat cu niste treburi.
Ca sa completez ce am spus, acel zvac la mine incepe de pe la 3000, dar tine cat ai nevoie.. chiar si peste 5000 cred, nu stiu.. pana la 5k am turat-o. Eu sunt chiar multumit de comportamentul motorului in accelerare, dar dupa 3000 rpm.
Am apasat ceva mai tare acceleratia pe la 2600 si a dat in nas, a ezitat de cateva ori apoi s-a hotarat sa traga de la 3000 in sus. Nu stiu daca a facut si la voi la fel..


Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Dum 23 Jul, 2017 11:29 pm
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
plus..un compresor chinezesc... de doi lei...doar afișajul...care nu e ....in fine...trecem de acest moment.
oricât vreți sa echilibrați rotile...dupã câteva gropi...rãmâne amintire.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Bogdan...e adevarat,oricum la gropi zdravene faci referire,nu?cfm app onstar de o luna sau 1600 km parcursi,presiunea a ramas la fel.dimineata dvrm tot la 2.2 este
Skip ads

  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In principiu, la mers semi sportiv nu se mai simte nimic. Daca ii dai talpa, la un moment dat se simte pe la 2600 de ture un zvac mic, dar nu mai e atat de deranjant, cel putin pe mine nu ma deranjeaza.cred ca tine de soft si de hardware ul nu tocmai bine integrat...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Lex, la talpa zvacul acela e scurt, ca si cum ar fi putin nehotarara daca sa urce in ture? Spun asta pentru ca si la mine ezita putin, dar dupa 3000-3100 trage tare pana unde ai nevoie..
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ceva de genul, e un mic lag...intarziere...cum vreti sa i spuneti intre comanda data - talpa pusa pe acceleratie pana la fund si hotararea de a o si face efectiv, dar numai in momentul in care o apas total imi mai face, si doar putin, undeva la 2600 rpm.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Exact.. si la mine tot acolo e indecisa, sa zic asa.. cred ca tine de optimizarea softului, asa cum ai zis si tu..
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pentru aceia dintre noi care sunt mai cârcotași.
http://auto23.ro/test-drive-opel-astra-sedan/
  • gianiantonio

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
A sesizat vreun posesor de 1.4 turbo zgomot la schimbarea treptelor 1-2-3 ca un clanc venind din zona selectorului de viteze? Mie mi-a aparut problema asta la 2500 de km , dupa doua luni de la achizitie , in urma unui drum de 800 km efectuat fara depasirea pragului de 3000 rot in treapta a 6-a iar schimbarea treptelor facandu-se la cca 2200 rot ...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Foarte tare review-ul, Silviu!
Giani, la mine nu se aude nimic. Masina are o luna si 1000 km.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Pentru aceia dintre noi care sunt mai cârcotași.
http://auto23.ro/test-drive-opel-astra-sedan/


Pai?...n.ai cum sa numesti carcotasi pe cei ce o detin deja...adica ar trebui sa cred ca nu are lipsuri si ca totul e soft si sa las deoparte ce ,practic,am notat la volanul ei?!?...hmm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR