Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Pai, atunci cun "ai reusit" doar 6.4% cand ai mers la consum, cu masina mult mai putin incarcata?!?!
Credeti ce vreti!
Super-motorul nu s-a inventat!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan, acel consum a fost inregistrat pe o distanta scurta, din care a facut parte si traficul din Bucuresti. Si e normal ca orasul sa influenteze valorile date de BC, intrucat numarul de km pe care se face media este cu mult mai mic..
Daca asta e consumul? Eu ce sa-i fac? Nu pot decat sa ma bucur.. 🍻
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ai spus ca au fost 150 km (deci nu putini!), facuti pe A2 si DJ!
Acum spui ca au fost si in Buc!
Fara suparare, date fiind antecedentele, eu nu mai pot crede nimic din ceea ce spui tu.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Acei 150 km au cuprins si iesirea din Bucuresti, din moment ce de acolo plecam. Si nu poti compara 150 km cu 4200 km! E normal ca dupa un numar mai mare de km sa se stabilizeze la o valoare cat mai apropiata de adevar.
Nu incerc sa iti castig increderea cu nimic, tot ce am spus a fost sustinut cu poze. Acum fiecare crede ce vrea..
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Catalin, ma trezesc si eu din nou cu pedalierul(intru mai rar in ultima vreme) - Daca tot plastic au pus, si daca spui ca primul, dupa doua zeci si ceva de mii a prins joc de 5cm(parca, daca am retinut bn) - asta e consumabil in toata regula...Ce facem, te tine inca ~20+ k km si il schimbi iar tot cu unul de plastic si ce rezolvi? mai des ca placutzele? Oare cam cat ar costa fara garantie, manopera + piese? Ce mizerie!
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Domnilor, hai sa va mai rãresc din temeri, am reușit sã fac o poza la capacul cutiei de viteze

Și veți observa cu mulțumire cã este vorba de cutia modificatã (în bine cu rulmenți mai mari și cu canale de ungere suplimentare)
https://www.eco-torque.co.uk...arings-End-Casing
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Foarte bine! S-au mai rezolvat din bolile copilariei.
Multumesc pentru poza, Silviu!
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Sa trãiești!
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Salutare! Astazi am fost la bi-bas fundeni pt a schimba pedalierul.a durat extrem de mult,practic se demonteaza jumatate din bord,consola centrala pana la radio,se slabeste volanul, si la compartimentul motor se scoate bateria,poma servofrana,modul abs,vas expansiune,sigurante si alte cele.practic a ramas doar motorul singurel.tot ce era in partea drapta a motorul a fost scos.si asta pt 3 suruburi fratilor....3 SURUBURI ! In atat sta prin ansamblul pedalier.3 ore pt demontat,15 min pr a monta si centra ansamlul pedalier si apoi inca 3 ore pt momtaj ce s-a demontat initial.apoi inca o 1 ora si ceva pt aerisire instal franare,aerisire ambreiaj,curatare motor,cadru motor,scut.
Concluzie: joc in pedala ambreiaj,mai exact joc in boltul care tine pedala,care e din plastic,tot pedalierul este din plastic. Smile
Per total am aj la ora 8 le service si la ora 16:49 dupa ceas,am plecat.
Masina merge brici acum,ca noua,pedala de ambreiaj sta cum trebuie,este ferma,nu mai smuceste,trage bine masina.bine ca a fost doar atat si nu a fost nevoie ca sa schimb ambreiajul.oricum le-am facut un mare circ azi acolo cu ambreiajul.ei o tineau pe a lor ca nu intra pe garantie,le-am zis ca le fac plangere la opc,apoi reclamatie la opel romania.bine ca nu m-am hazardat sa schimb ambreiajul,in schimbam degeaba,Intra pe garantie numai cilindrul ambreiaj(rulmentul de presiune)...placa de presiune si discul,sunt consumabile si nu se schimba pe garantie.Pedala de ambreiaj este montata direct pe pompa de ambreiaj si care aceasta pompa actioneaza apoi rulmentul de presiune.se de aici si problema mea.avand joc in acel bolt,pompa de ambreiaj nu mai lucra la parametri optimi,nu mai facea presiunea suficienta necesara rulmentului de presiune.este o problme cunoscuta de catre opel si vad ca inca dupa 8 ani la prima astra j inca persisita aceasta probleme.nici nu stiu cat a fost devizul de plata,nu am mai avut nici chef si nici timp ca sa mai stau,eram oricum dupa tura de 24 h de servicu si am stat la ei in jur de 9 ore am aj acasa pe la ora 18:30,
Bine ca s-a rezolvat asa.cea mai ieftina optiune dintre toate,doar pedalierul.s-a schimbat pe garantie nu am platit nimic.
V-am pupat!ma bag la nani,sunt rupt,maine ma duc la tara sa ma apuc de un gard...gropi,betoane,intins plasa...ceva de vis pe "racoarea" asta.
Numai bine tuturor!

Vis-a-vis de problema cu jocul pedalei de ambreaij, am verificat azi jocul la mine si la un coleg, tot cu masina noua. Jocul exista, chiar pare normal sa se miste un pic pedala, dar este foarte mic, cca. 0.5-1.0 cm si nu se simte decat "la mana".
Din ce am citit pe diverse forumuri, se pare ca problema apare de la unghiul de apasare pe pedala, care nu este chiar perpendicular si de la un arc, care daca nu este uns cu suficienta vaselina devine chiar zgomotos.
A fost un TSB (Technical Service Bulletins) acum cativa ani si intelesesm ca s-ar fi rezolvat. Ce mai apare acum sunt cazuri destul de izolate.
In alta ordine de idei, ca sa va faceti o idee la ceea ce spunea catalin, priviti un pic cat de complexa este operatia de demontare/ montare a pedalei de ambreiaj. Sad
http://workshop-manuals.com/vauxhall/astra-j/brakes/hydraulic_brakes/repair_instructions/brake_accelerator_and_clutch_pedal_replacement_left_hand_drive/

LE: Ca o alternativa pentru evitarea acestor operatiuni complexe, in situatia aparitiei jocurilor foarte mari, am citit ca se poate monta un colier in partea stanga pe axul pedalier intre capatul axului si bratul pedalei, reducand jocul cu cca. 80%.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Thanks, all4u!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cam asa e la mine:
https://youtube.com/watch?v=qEsA9g9664o
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Da Cosmin, cam asa este si la mine. Banuiesc ca la majoritatea se simte acest joc cand minca pedala cu mana.
La apasare in schimb, nu am constatat nici o diferenta.
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Cam asa e la mine:
https://youtube.com/watch?v=qEsA9g9664o


Cosmin,la mine jocul era prezent la apasarea pedalei,mai accentuat pe la jumatatea cursei,acolo era in jur de 4-5 cm.asa cum ai pus tu video,acel joc era si la mine,in acea pozitie.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Domnilor, hai sa va mai rãresc din temeri, am reușit sã fac o poza la capacul cutiei de viteze

Și veți observa cu mulțumire cã este vorba de cutia modificatã (în bine cu rulmenți mai mari și cu canale de ungere suplimentare)
https://www.eco-torque.co.uk...arings-End-Casing


Multumim bro .
Referitor la garantie mie mi-a zis la arad ca acopera tot ce acopera si ce din fabrica de 2 ani .

O sa verific si eu maine cu pedala daca e asa .
Cosmin referitor la alarma te-ai hotarat ce iti pui ? Eu maine vreau sa merg sa imi comand una de la viper .

https://store.falcon.ro/sist...r-5104v1lcd-dball

2000 de lei plus 350 manopera urmand probabil peste cateva luni daca am nevoie si de modul smart cu sim tot viper 1800 de lei .
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Moli, la mine e prea tarziu..

Vecini nenorociti... ce le-a facut masina asta ma fratilor? Astia-s oameni?
Si cu Vectra cred ca tot acelasi specimen m-a lovit, dar nu am cum sa dovedesc.
Nici de o zi nu sunt in Bucuresti si uitati si voi.. daca nu stai cu ei sa bei bere si sa spargi seminte esti inamicul lor.
Cheie 100%.. si culmea.. sub oglinda. Si ce credeti? Oglinda nici nu a fost atinsa.. si nici muchia portierei, care e cel mai iesita in exterior.. asta-i vandalism, clar!
Am dat comanda de camera cu IR pe care o sa o montez la balcon. Alarma nu imi permit deocamdata pentru ca trebuie sa platesc si garantia extinsa..
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin,,chiar imi pare rau !Foarte urat din partea la vecini .Bn astia pe romaneste sunt niste martalogi invidiosi .Asta e mentalitatea noastra.Te vede cu nr rosi .. masina noua.. Inebunesc.Posibil sa fi parcato pe locul de parcare la altcnv.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Dumnezeule ce jeguri de oameni ! De asta mi-e frica si mie,unde locuiesc, am niste specimene....si sunt trecuti de a doua tinerete ! Nu stiu cum sa procedez ! Sa-mi montez camera cu infrarosu la balcon sau sa-i pun alarma ?!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am parcat-o pe locul meu de parcare! Platit! Problema lor e ca sunt 2 masini in familie..asta ii omoara pe ei grija.. si da, sunt trecuti toti de 40 de ani, cand se spune ca omul e mai intelept.
Alarma sau camera IR?
Eu am ales camera IR pentru ca, in cazul alarmei deja e prea tarziu si nici nu ai cum sa-l identifici pe nenorocit, in schimb cu camera ai sanse.
Off mama, nu vreti sa stiti senzatia .. speri pana in ultimul moment ca e panza de paianjen sau orice altceva, iar cand dai cu degetul.. Sad((
Cum repar eu asta? E adanca rau. Lac? Carioca pe cod sau Casco? Sfat va rog!
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Imi pare rau cosmin Sad vezi ce poti rezolva cu kitul de vopsea de care zicea colegul mai sus ....

si mie mi-a lovit-o cu portiera un logan in prima zi de ciuda ca nu sia gasit loc de parcare si mam certat cu tot blocul vecin atunci ,daca se vedea lovita ,chemam politia ,norocul meu ca nu a patit nimic bombonica , de atunci nu o mai las in curtea blocului ca am mai avut probleme cu inca doi vecini ca nu inchepeu de masina mea si o las intr-o parcare in apropiere care este filmata sper norocul meu pana gasesc garaj .....

Cu camera ai grija sa nu iti iei amenda ca este ceva lege care nu iti da voie sa filmezi spatiul public ,cel putin asa m-am certat eu cu un politist acasa la Ineu ca zicea sa imi dau jos camerele montate pe casa care filmau trotuarul din fata casei si una un pic din sosea si parcarea care o am .( o sa pun niste poze cand merg acasa) pana la urma am rezolvato prin metodele "omenesti" ....eventual intreaba pe cineva care se ocupa cu montatul camerelor de la firme de securitate ei stiu cel mai bine .

Niste bizoni fara minte majoritatea oamenilor din ziua de astazi asa invidiosi de parca au pus ei ceva ....
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am ajuns de cand mi.am dat comanda de masina .Sa iau hotararea sa ma mut de la bloc de unde stau cu nevastamea.La parinti la curte sa o stiu in siguranta.Noroc ca am toate conditiile necesare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR