Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am trecut aseara pe la Silvester, am luat ceva de la el si am vazut anvelopele.
Zona este intinsa ( ca si cum ai trage de o guma de mestecat ). Daca ar fi fost sa fie de la gropi sau altceva trebuia sa faca galma in extarior - zona este intinsa si un pic in interior ( ca o lipsa de material )
Nu este normal ca la anvelopa premiun sa capete sau au aiba astfel de aspect.
Eu am pe bavarez Goodyear de anul trecut din luna mai - nu prezinta asa ceva.
in concluzie eu a vad ca un defect de fabricatie - sunt loturi de produse care mai dau si chics - asa ca acestea trebuiesc schimbate.

@Silvester - ne tii la curent ( eu nu am mai apucat sa ma uit la a mea - insa voi verifica si revin cu detalii.

Cu respect
Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Raspunsul primit acum de la Radacini:

Buna dimineata,

Va multumim pentru mesajul dumneavoastra si pentru informatiile transmise.
Garantia anvelopelor care echipeaza marca Opel este asigurata de producatorul Continental.
Dupa cum acesta informeaza pe site-ul sau propriu, deformatiile existente pe flancurile anvelopelor nu sunt defecte ale produsului ci doar urme tehnologice din procesul de productie al acestora.
Puteti urmari comentariile producatorului pe link-ul de mai jos.
Ca atare, puteti folosi masina in continuare in conditii de siguranta si nu trebuie sa va faceti griji.

Domnule Silviu Chilea, Radacini Motors ramane la dispzotia dumnevoastra pentru orice alte detalii sau informatii.

http://www.continental-tire...knowledge/lex-1-4


  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si de la Opel Romania

Buna ziua,

Va multumim pentru mesajul trimis. Ne pare rau sa auzim ca ati intampinat probleme cu masina dumneavoastra.
Cu privire la solicitarea primita, va informam ca am trimis e-mailul dumneavoastra catre departamentul corespunzator, unde va fi analizat, iar in cel mai scurt timp posibil veti fi contactat.

Pentru orice alte informatii, va rugam, nu ezitati sa ne contactati.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ok raspunsul de la Opel Romania. Cel de la Radacini se spala pe mani.
Sa ne spui cand iti inlocuiesc saraciile alea de cauciucuri.
Skip ads

  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare fratilor !
urmeaza ca luni sau marti sa ridic si eu masinutza mult asteptata de la radacini iuliu maniu si sa intru cu bucurie in gasca voastra.
Vreau sa va multumesc pentru toate informatiile foarte utile postate de voi aici.
Din nefericire am fost informat de dealer-ul auto ca nu am prins rabla.....desi am dat banii de ceva vreme (ca s-a blocat sistemul si nu au reusit sa introduca voucherul in timp util).Mai este cineva in situatia asta ?
Sa aveti o zi buna.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
"Urme tehnologice din procesul de productie" bai dar ce o aburesc baietii astia Smile)) pe scurt s-ar traduce greseala de fabricatie. Produsul finit trebuie livrat intr-o stare perfecta, fara urme tehnologice pe el 🤔
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
nici eu nu am prins, din pacate. Se pare ca aceasta suplimentare a fost cu dedicatie pentru un anumit producator.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
alex1987 a scris:Salutare fratilor !
urmeaza ca luni sau marti sa ridic si eu masinutza mult asteptata de la radacini iuliu maniu si sa intru cu bucurie in gasca voastra.
Vreau sa va multumesc pentru toate informatiile foarte utile postate de voi aici.
Din nefericire am fost informat de dealer-ul auto ca nu am prins rabla.....desi am dat banii de ceva vreme (ca s-a blocat sistemul si nu au reusit sa introduca voucherul in timp util).Mai este cineva in situatia asta ?
Sa aveti o zi buna.


Salut Alex si bine ai venit in club!
Vorbeste cu dealerul si vezi ce poti obtine din treaba asta cu rabla.. un discount, accesorii, orice.
Asteptare usoara in continuare!😊
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut alex 1987 si bine ai venit printre noi.
Referitor la Rabla daca dealerul nu a introdus in sistem voucherul nu ai ce face.

Eu am platit tichetul vineri si mariti era in sistem. La mine era problema ca daca nu se incadra in termen masina il platea dealerul. A avut noroc pt ca a ajuns la timp.

Ps: ce ai pus pe masina? Culoare....etc..
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate cred ca da. Danielus, tu ai ridicat deja masina ? Te intreb ca eu inca sper sa faca vre-un gest frumos dealer-ul.....nu stiu exact ce, in sprijinul nostru.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cauciucurile alea clar au defect, eu cred ca nu ti le vor schimba, din moment ce ti-au dat link spre detaliile oferite de producator. Fa-i casco si taie-le intr-o noapte sa ti le achimbe , dar vezi sa bagi un cutit sa nu aiba nicio sansa de vulcanizare, ca si aia de la asigurari sunt ciufuti.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu vi se vor inlocui anvelopele.
Nu este defect de fabricatie, ci asa cum au spus: o urma tehnologica din procesul de productie.
Anvelopa este supusa la doua forte:
- de apasare normala pe ele, de la greutatea masinii sau de la denivelarile din carosabil
- de la presiunea aerului din interior
In ambele cazuri, daca ar avea un defect care sa afecteze siguranta ar trebui sa faca o galma in exterior, nu un sant in interior.
Ce forta actioneaza asupra lor astfel incat sa faca sant in interior, invingand presiunea aerului din interior?
Singura problema este ca va deranjeaza dpdv vizual.


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Vin 20 Oct, 2017 10:38 am
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Raspunsul primit acum de la Radacini:

Buna dimineata,

Va multumim pentru mesajul dumneavoastra si pentru informatiile transmise.
Garantia anvelopelor care echipeaza marca Opel este asigurata de producatorul Continental.
Dupa cum acesta informeaza pe site-ul sau propriu, deformatiile existente pe flancurile anvelopelor nu sunt defecte ale produsului ci doar urme tehnologice din procesul de productie al acestora.
Puteti urmari comentariile producatorului pe link-ul de mai jos.
Ca atare, puteti folosi masina in continuare in conditii de siguranta si nu trebuie sa va faceti griji.

Domnule Silviu Chilea, Radacini Motors ramane la dispzotia dumnevoastra pentru orice alte detalii sau informatii.

http://www.continental-tire...knowledge/lex-1-4



salut
ce frumos s-au spalat pe maini, insa eu as intreba in felul urmator - Cand a achizitionat autoturismul am venit eu cu anvelopele in sacosa? Cand am primit garantie am primit garantie pentru fiecare piesa in parte?

sincer fierbe sangele in mine abia astept sa ajung acasa sa le inspectez si pe ale mele - aseara nu am mai avut timp

O of R : frate cand scot 14.000 de euroi din buzunar, achitati pin op in fata lor - pai musc din ei mai ceva ca un leu turbat ( ca si ex cei de la saltele Prestige - dupa 3 ani mi-au dat saltea noua - sesizare la ANPC - eu au venit cu saltea noua cu garantie noua si au luat salteau veche de la mine de acasa - o saltea nenorocita de 100 Euro.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am pus urmatoarele: culoare: you drive me crazy (gri inchis), pachet enjoy, rezerva dimensiuni normale, CD600, jante aliaj 16, cotiera. Astia au fost banii, cam asta am pus pe ea.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
2 bucati YouDriveMeCrazy. Inca una si echilibrati si voi balanta 😎
E foarte ok, Alex. Ea sa mearga bine Smile


Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Vin 20 Oct, 2017 10:42 am
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Cauciucurile alea clar au defect, eu cred ca nu ti le vor schimba, din moment ce ti-au dat link spre detaliile oferite de producator. Fa-i casco si taie-le intr-o noapte sa ti le achimbe , dar vezi sa bagi un cutit sa nu aiba nicio sansa de vulcanizare, ca si aia de la asigurari sunt ciufuti.


salut
nu mai invata lumea la prostii - stii ce inseamna asta - declaratii la politie, amprente de pe masina, amprentele familiei, etc - este caz penal vandalism cu distrugere de bunuri.
nu te supara pe mine dar citeste inainte de a face o afirmatie.
cu respect
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Nu vi se vor inlocui anvelopele.
Nu este defect de fabricatie, ci asa cum au spus: o urma tehnologica din procesul de productie.
Anvelopa este supusa la doua forte:
- de apasare normala pe ele, de la greutatea masinii sau de la denivelarile din carosabil
- de la presiunea aerului din interior
In ambele cazuri, daca ar avea un defect care sa afecteze siguranta ar trebui sa faca o galma in exterior, nu un sant in interior.
Ce forta actioneaza asupra lor astfel incat sa faca sant in interior, invingand presiunea aerului din interior?
Singura problema este ca va deranjeaza dpdv vizual.


Salut
de acord cu ceea ce relatezi, insa pentru mine, acea neuniformitate inspre interior reprezinta o lipsa de material pe flancul exterior al pneului, deci o rezistenta scazuta - zona respectiva in contact cu o margine mai ascutita va ceda mai usor decat restul flancului.
gandestete la grosimea flancului

cu respect.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa mai vina ceva culori YDMCrazy:-D
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc Cosmin ! Smile
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nu conteaza ce prostii invoca dealerul. Alea nu sunt ce trebuie pe masina.
Nu ceda in cazul in care nu vor sa le schimbe.OPC si o rezolvi
Cand faci sesizarea la OPC sa atasezi si conversatia avuta cu cei de la Radacini.
Sa atasezi la sesizare si documentatia foto cu amvelopele


In max 15 zile te cauta ei...ai sa vezi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR