Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Silviu astra j e o compacta, el are vectra care e clasa medie, acum poate omul si-o fi luat una noua tot clasa medie, ca la asta se refera, nu la faptul ca are ceva lux.

Asta știam, dar mor de curiozitate sa aflu ce mașina este. Am neuronul in spasme.😂😂😂 Sa fie vreun beamw sh, th sau fh? Hai cã sunt rãutãcios.
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Rectific, Maserati Quatroporte. Oi avea eu neuronul in spasme, dar nici chiar așa, cã toate au 4 roți.
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, nu-i vorba de ce masina mi-am luat, cat a costat sau ce marca e ,sau daca e noua...Am sarit cu gura cand am citit ca un coleg compara j cu k.Ca unii au buget de k dar au vrut j, ca nu vor 5 usi ci 4 inteleg.Dar au toate o limita.Masina Astra j e o masina corecta pentru banii ei, raport pret-calitate ok.Cand m-am urcat in ea si am pus mana pe bord era sa raman cu plasticul de deasupra cadranelor in mana...S-a miscat surprinzator...si era si un plastic de 2 lei...Asta am simtit.Ati citit probabil toate topicurile din Astra J, cu bune si cu rele...Oare j-ul e cel mai slab model din toate?


Ultima modificare facuta de raducut la Dum 22 Oct, 2017 9:42 pm, modificat de 2 ori in total
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:
Cosmin95 a scris:Cine vine?

Am fost eu, au fost colegii din astra romania club. Am fost singura berlina turbo. Ramane sa mai vina si alte masini ale colegilor si sa organizam o intalnire numai a sedanurilor. Nu stiu de clubul noatru de sedan.


Respect!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Silviu astra j e o compacta, el are vectra care e clasa medie, acum poate omul si-o fi luat una noua tot clasa medie, ca la asta se refera, nu la faptul ca are ceva lux.


Am avut si eu Vectra, 2 ani aproape si nu e mare vrajeala. E putin mai spatioasa si pe portiere are piele (nu toate). In schimb, bordul e facut din acelasi plastic ieftin. Si ca sa demonstrez atasez urmatoarele imagini, comparand-o pe dansa:
cu dansa:

Spatiu interior Astra:

Spatiu interior Vectra:

Plasticaraie Vectra:

Plasticaraie Astra:


Unde e diferenta? Ca eu nu o vad! Nu mai zic de motor, 1.9 cdti cu remap la 160 cai si 380 Nm abia tragea de caroserie in primele trepte. La 120 de cai era melc. Sunt curios cum trage 1.6 aspirat .. tare curios.
Masina asta (Astra J) si-a luat mult prea multe critici nejustificate.. si a aratat la fiecare posesor in parte ca se inseala.. inclusiv mie.
Ma intreb care e masina din clasa superioara mentionata de colegu' mai sus


Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Dum 22 Oct, 2017 9:46 pm
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:
PEmil a scris:
chelebet a scris:Comportamentul pe sosea e bun: zic asta pentru ca ieri eram singur in masina si m.a mancat undeva sa iau curbe stranse cu 130km/h...a tinut destul de bine... deci...


Curba la dreapta, ca sa te sprijini in usa, ca daca luai curbele la stamga, de aplecai spre scaunul pasagerului...


La dreapta in usa ai zis bine la stanga cu cotul pe locasul de cotiera ☺ Oricum a fost o inconștienta de.a mea.. nu mai fac asa ceva la fel si cu depasirile doar in lung si cu vizibilitate clara in fata ☺ E cel mai bine sa fim prudenți si sa avem grija de noi cum spunea si Tai-Pan, chiar daca masina asta duce...


Ai dreptate, dar eu, unul, atunci cand sunt extraurban, il simt pe necuratul pe umarul meu, indemnandu-ma sa-i dau talpa masinii si ce este mai rau, nu ma pot impotrivi tot timpul...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
mihai1983 a scris:
Cosmin95 a scris:Cine vine?

Am fost eu, au fost colegii din astra romania club. Am fost singura berlina turbo. Ramane sa mai vina si alte masini ale colegilor si sa organizam o intalnire numai a sedanurilor. Nu stiu de clubul noatru de sedan.


In weekendul viitor vin si eu daca se organizeaza


Trebuie sa fim reprezentati cum se cuvine..., de ce stati acasa!?
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
pantalon a scris:Silviu astra j e o compacta, el are vectra care e clasa medie, acum poate omul si-o fi luat una noua tot clasa medie, ca la asta se refera, nu la faptul ca are ceva lux.


Am avut si eu Vectra, 2 ani aproape si nu e mare vrajeala. E putin mai spatioasa si pe portiere are piele (nu toate). In schimb, bordul e facut din acelasi plastic ieftin. Si ca sa demonstrez atasez urmatoarele imagini, comparand-o pe dansa:
cu dansa:

Spatiu interior Astra:

Spatiu interior Vectra:

Plasticaraie Vectra:

Plasticaraie Astra:


Unde e diferenta? Ca eu nu o vad! Nu mai zic de motor, 1.9 cdti cu remap la 160 cai si 380 Nm abia tragea de caroserie in primele trepte. La 120 de cai era melc. Sunt curios cum trage 1.6 aspirat .. tare curios.
Masina asta (Astra J) si-a luat mult prea multe critici nejustificate.. si a aratat la fiecare posesor in parte ca se inseala.. inclusiv mie.
Ma intreb care e masina din clasa superioara mentionata de colegu' mai sus



Mai artistule, tu nu citesti atent! Eu n-am comparat nici o data VectraC cu Astraj.La nici un capitol.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am fost anuntat prea tarziu. Saptamana viitoare ne impunem! Dati anunt pe FB 😎
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
[quote="PEmil"][quote="mosudan"][quote="PEmil"]
mosudan a scris:
PEmil a scris:Mosudan, mai esti printre noi?




Mosudan, la preluarea masinii poti invita colegi de forum care sa vina cu sedanurile la dealer, sa te faca sa ai emotii mai putine. Asta bineinteles, daca nu cumva preferi sa vii cu sotia (nu stim daca exista), ceea ce mi se pare absolut normal


Multumesc Emil, esti elegant ! Da exista si sotie Smile si da,mergem impreuna la ridicarea masinii ...care se lasa asteptata !
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
raducut a scris:
Cosmin95 a scris:
pantalon a scris:Silviu astra j e o compacta, el are vectra care e clasa medie, acum poate omul si-o fi luat una noua tot clasa medie, ca la asta se refera, nu la faptul ca are ceva lux.


Am avut si eu Vectra, 2 ani aproape si nu e mare vrajeala. E putin mai spatioasa si pe portiere are piele (nu toate). In schimb, bordul e facut din acelasi plastic ieftin. Si ca sa demonstrez atasez urmatoarele imagini, comparand-o pe dansa:
cu dansa:

Spatiu interior Astra:

Spatiu interior Vectra:

Plasticaraie Vectra:

Plasticaraie Astra:


Unde e diferenta? Ca eu nu o vad! Nu mai zic de motor, 1.9 cdti cu remap la 160 cai si 380 Nm abia tragea de caroserie in primele trepte. La 120 de cai era melc. Sunt curios cum trage 1.6 aspirat .. tare curios.
Masina asta (Astra J) si-a luat mult prea multe critici nejustificate.. si a aratat la fiecare posesor in parte ca se inseala.. inclusiv mie.
Ma intreb care e masina din clasa superioara mentionata de colegu' mai sus



Mai artistule, tu nu citesti atent! Eu n-am comparat nici o data VectraC cu Astraj.La nici un capitol.


Deja e prea mult offtopic si de data asta nociv! Eu ma opresc. Felul in care ai pus problema aici a fost mult prea acid, incepand de la prima postare!
Si nu sunt artist, nu ai nimerit.
O seara buna iti doresc!
  • maverick76

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

Ma bate si pe mine gandul la un astra j sedan, cu aceasta motorizare. Sunt printre voi si posesori care detin de mai multa vreme aceasta motorizare?cum se comporta in timp, e un motor fiabil?

Multumesc
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mosudan, nu ma interesa daca esti insurat, doar mi s-a parut o chestie misto sa te duci sa-ti iei J-ul, insotit de alte J-uri...
O chestia asa... ca de gasca de motociclisti... toti pentru unul, unul pentru toti...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut Maverick. Majoritatea celor de aici suntem de putin timp posesori si nu ne putem da cu parerea despre fiabilitate.
In general, acest tip de motor, (cod LUJ) este lipsit de probleme majore, drept dovada nenumaratele modele si marci pe care a fost montat.
Poti cauta pe internet probleme la acest motor, atat la Opel cat si la Chevrolet.
Eu imi investesc toata increderea in el si sper sa nu ma dezamageasca.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Mosudan, nu ma interesa daca esti insurat, doar mi s-a parut o chestie misto sa te duci sa-ti iei J-ul, insotit de alte J-uri...
O chestia asa... ca de gasca de motociclisti... toti pentru unul, unul pentru toti...

Genial Emil 😎 pacat ca nu mai sunt asa de multi colegi care urmeaza sa le ridice.
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
raducut a scris:
Cosmin95 a scris:
pantalon a scris:Silviu astra j e o compacta, el are vectra care e clasa medie, acum poate omul si-o fi luat una noua tot clasa medie, ca la asta se refera, nu la faptul ca are ceva lux.


Am avut si eu Vectra, 2 ani aproape si nu e mare vrajeala. E putin mai spatioasa si pe portiere are piele (nu toate). In schimb, bordul e facut din acelasi plastic ieftin. Si ca sa demonstrez atasez urmatoarele imagini, comparand-o pe dansa:
cu dansa:

Spatiu interior Astra:

Spatiu interior Vectra:

Plasticaraie Vectra:

Plasticaraie Astra:


Unde e diferenta? Ca eu nu o vad! Nu mai zic de motor, 1.9 cdti cu remap la 160 cai si 380 Nm abia tragea de caroserie in primele trepte. La 120 de cai era melc. Sunt curios cum trage 1.6 aspirat .. tare curios.
Masina asta (Astra J) si-a luat mult prea multe critici nejustificate.. si a aratat la fiecare posesor in parte ca se inseala.. inclusiv mie.
Ma intreb care e masina din clasa superioara mentionata de colegu' mai sus



Mai artistule, tu nu citesti atent! Eu n-am comparat nici o data VectraC cu Astraj.La nici un capitol.


Deja e prea mult offtopic si de data asta nociv! Eu ma opresc. Felul in care ai pus problema aici a fost mult prea acid, incepand de la prima postare!
Si nu sunt artist, nu ai nimerit.
O seara buna iti doresc!


Sunt acid cu oameni care habar nu au de ce scriu...Arata-mi unde am comparat Vectra mea cu Astra J, si-mi cer scuze.Arata-mi postarea mea.Dar tu ai citit printre randuri, e si spiritul de gasca, din pacate.Va incordati cei cu J ca a voastra e cea mai tare!E, dar pana intr-un punct!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Raducut, nu te supara pe mine, dar nu ai bagat de seama ca esti "persona non grata" pe acest topic...?
Gata, nu mai are rost, las-o asa cum a picat...
Revino cu alt subiect peste 2-3 saptamani, poate mai uita lumea de ce ai zis acum...
Pe bune, fara suparare!
  • maverick76

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr raspuns Cosmin95, Astra cu motor aspirat am avut, un H; nu stiu insa cum sta treaba la cele turbo, tot ansamblul fiind mai complex...o sa mai caut referinte pe forum
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@Emil ai vreo problema? Esti off...Oricum, cried cà am pierdut destul timp cu d-alde tai-pan, chebelet, emil...Incordati-va cu masinutele voastre.


Ultima modificare facuta de raducut la Dum 22 Oct, 2017 11:01 pm
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
maverick76 a scris:Multumesc ptr raspuns Cosmin95, Astra cu motor aspirat am avut, un H; nu stiu insa cum sta treaba la cele turbo, tot ansamblul fiind mai complex...o sa mai caut referinte pe forum


Exista un lag la motorul asta. Dar si cand pleaca.. pai pleaca. Daca prin presupunere ai avut Z16XEP pe Astra H, o sa fi putin dezamagit de acel turbo lag de pe J.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR