Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cu DunlopSPSport 01 a venit masina din fabrica. Vara sunt extraodinare. Iarna, sunt pericol public.
Se transforma in plastic, efectiv..
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Cosmin, cred ca Mikye al lui Alex iti umbla la presiunea de la roti.😆
Cel mai bine o verifici la vulcanizare.
Ca si sfat, ia incearca sa bagi azot, eu unul nu am avut probleme.


Ms de sfat. La tine au vidat cat de cat anvelopele inainte sa bage azot sau doar au facut presiune si atat?
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu, au pus anvelopele pe janta de tabla si unflate cu azot, atat. Acum nu mai am senzori ( sunt cu bec aprins ) insa folosec azot de 3 ani ( la bavarez o vara intreaga de la 2.5 a scazut la 2.3) si sunt foarte multumit. Eu fac servisarea rotilor la auto soft militari, chiar mi se par profii baietii.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Gigiones se referea la faptul ca poti circula si cu mijloacele de transport in comun cand este omat pe jos, nu trebuie musai curu in masina, ca poti sa ai tu mama firmei cu cel mai bun profil de iarna, daca pe jos e inghetat ciuciu, tot ca sania faci. Iar la faza cu controlul de rutina, pe mine nu m-a oprit niciodata ,sa nu mai zic ca 6 ani am avut doar roti de vara , sa fiu eu norocos?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Deci inseamna ca e suficient azot incat presiunea sa ramana constanta. Acum cativa ani aveam azot si am facut pana. Am fost la o vulcanizare si baiatul de acolo a turtit cat de mult a putut cauciucul pentru a scoate aerului si a face loc azotului. In teorie ar avea dreptate, dar dupe ce mi-ai dat exemplul tau, merge si fara turtire 🤣
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut Pantalon, de acord cu tine, insa daca trebuie sa pleci in afara localitatii sau la cumparaturi ce faci? Eu la cumparaturi ma duc cu masina ( nu car baxul de apa in ratb ) . Ieri am fost o fuga pana la tara, un nene politist dintr-o localitate ma trage pe dreapta ( eram cu bavarezu ) - control de rutina, ii dau actele totul ok si ce crezi ma pune sa virez stanga, se uita la anvelopa si ma felicita ca deja am echipat masina de iarna.
Eu ce sa mai cred bro?
Cu respect.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Asa coincidenta? 🤣🤣🤣




Ultima modificare facuta de deleted-104298 la Lun 20 Nov, 2017 1:24 am
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin - super profi asa ar fi - unfli anvelopa sa o asezi pe janta , pe urma scos cat de mult aer se poate si bagat azot, insa cu aerul atmosferic are peste 70% azot se combina cu azotul tehnic si mere si asa.
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Asa coincidenta? 🤣🤣🤣



Am vazut Tandarei Ialomita.
La mine a fost Slobozia Moara Dambovita in drum spre Titu.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tot aceeasi amplasare a fortelor armate si acolo? 🤣
Eu ma retrag, o seara buna tuturor!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:600 lei. Sunt client fidel .. din 2009 la aceeasi firma si acelasi broker. Am ambele masini asigurate si locuinta.
Plus 3 ani masina va fi asigurata la aceeasi suma cu care am cumparat-o. In caz de incident va creste doar suma pe care o platesc.


Cosmin, ai avut noroc, s-a pacalit brokerul.
Sa-ti spun de ce: eu am avut Loganul asigurat din 2007 pana acum, cand l-am vandut, la Generali. Mai am si un apartament, la care am asigurarea facultativa si PAD-ul (cea obligatorie), tot la ei, din 2010. In ultimii 2 ani, mai am un al doilea PAD la ei. In acest moment am 53 ani, deci CASCO la ei a inceput cand aveam 43 ani. Sunt din provincie. Timp de 10 ani, cat am avut CASCO la Logan, nu am avut nici o dauna, practic l-am platiti degeaba. Pentru ca nu am vandut Loganul cand am cumparat J-ul, nu mi s-a putut transfera clasa de bonus la care ajunsesem si au luat-o de la bonus/malus=0. La Logan ajunsesem sa platesc 180 lei pe trimestru, deci 720 lei pe an, masina fabricata in 2005.
Tu ai doua masini (nu stiu si nu ma intereseaza daca sunt pe numele tau ambele, doar una sau niciuna). Am inteles ca ai 20 si putin peste ca si ani. Locuiesti in Bucuresti. Daca doar J-ul ar fi pe numele tau, conteaza f mult varsta ta si capitala, asa ca te arde si te incadreaza intr-o categorie in care te usuca.
Daca si G-ul este pe numele tau, cu J-ul ai luat-o de la bonus/malus=0, dar la categoria care te usuca, din cauza varstei si a resedintei.
Conform celor de mai sus, imi este extraordinar de greu sa cred ca poti avea o polita de 600 lei/an la un J nou nout, comparativ cu 720 lei/an la un Logan de 12 ani (fara a mai socoti riscul de varsta si de resedinta).
Ca atare, cred ca brokerul si-a luat o mare, mare teapa...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata, Emil.
Multi inainte!
Nici una din masini nu este trecuta pe numele meu din cauza asigurarii.
De aici vine aceasta reducere.
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Neata.
@Cosmin
Acum incep sa se lege datele problemei. Masina pe numele parintilor / fratilor = chitibusarie. Dar nu e prb atat cat este cu numere de romania ( si nu de BG ) este perfect.
iti propun - asa de curiozitate pt tine - sa ii dai datele brokerului si sa iti faca o oferta de casco si rca pe numele tau. Sigur o sa fie niste scoruri astronomice.

@Emil
Referitor la casco, daca stai sa o gandesti la rece, daca nu ai avut daune, intradevar ai platit degeaba, insa ia sa te gandesti, in cazul in care, Doamne fereste, pateai vrun pocinom cu masina de costa repartia "cat casa" si nu ai fi avut casco, cat de naspa era ?
In 4 ani de service ( tinichigerie / vopsitorie ) mi-au vazut ochii multe situatii.

Parerea mea este, chiar daca nu ai daune, un casco este bine venit - eu o vad ca pe o liniste.

Cu respect.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Neata,eu am C.A.S.C.O. full la Alianz (425 E),plata in lei ,in 3 rate trimestriale !
Mentionez ca nu am mai avut masina pana acun !
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Neata.
@Cosmin
Acum incep sa se lege datele problemei. Masina pe numele parintilor / fratilor = chitibusarie. Dar nu e prb atat cat este cu numere de romania ( si nu de BG ) este perfect.
iti propun - asa de curiozitate pt tine - sa ii dai datele brokerului si sa iti faca o oferta de casco si rca pe numele tau. Sigur o sa fie niste scoruri astronomice.

@Emil
Referitor la casco, daca stai sa o gandesti la rece, daca nu ai avut daune, intradevar ai platit degeaba, insa ia sa te gandesti, in cazul in care, Doamne fereste, pateai vrun pocinom cu masina de costa repartia "cat casa" si nu ai fi avut casco, cat de naspa era ?
In 4 ani de service ( tinichigerie / vopsitorie ) mi-au vazut ochii multe situatii.

Parerea mea este, chiar daca nu ai daune, un casco este bine venit - eu o vad ca pe o liniste.

Cu respect.


Marea majoritate a celor pana in 30 de ani isi trec masina pe numele parintilor.
Era foarte scumpa asigurarea pe numele meu..
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut Cosmin.
Nu e bai Bro, la asta ma gandeam cand am vazut pretul - insa ti-am acordat tie privilegiul de a recunoaste Very Happy ( asata ca fapt dicers - stai linistit ca nu ma intereseaza pe mine pe numele cui este masina ta )
Stiu foarte bine cum sunt tarifele pentru cei cu varsta sub 30 ani.
Citeam niste statistici, cel mai mare risc de evenimente rutiere il au cei sub 30 de ani, cu preponderenta sunt 25 ani.

@mosudan, pretul de cosco este super bun - sper ca ai casco asist - asta am si eu - si ai bifat tot ce se poate.

cu respect.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu e bai, bro, nu ma feresc de lucrurile astea.
E oarecum o nedreptate.. in ianuarie 2018, pe data de 9 se fac 4 ani de cand am permisul si am in jur de 70..80k km la activ, fara nici cel mai mic incident in trafic si trebuie sa platesc niste sume colosale la asigurare. Pe cand acei batrani de abia mai merg ei pe jos (a nu se intelege ca am ceva cu ei, Doamne fereste!) , care nu mai au reflexe si reprezinta un real pericol pe sosele sunt lasati si chiar incurajati sa conduca pe soselele patriei datorita preturilor scazute RCA.

Pana sa trec Vectra pe numele alor mei aveam de platit 1400 lei / an. Bineinteles ca am facut RCA pe jumatate de an..
Motor 1.9
Unde e dreptatea? 🤔😂
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
SCristian a scris:.Si consumul meu..Dupa 1k.km...Maricel,in bucuresti

Maricel? E consum de diesel asta. Cum ai reusit?
Schimbat in majoritatea timpului dupa segeata din bord.Dar mie mi se pare maricel consumul.Sper in timp cu cat avansez in km,sa se lase motorul si binenteles consumul.Tu cat ai in bucuresti cosmin?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Eu aproape in fiecare weekend plec in afara si nu prea am cum sa fac media doar in Bucuresti.
In jur de 13..14% cam asa.
Am avut si 17, cred ca ai vazut poza..
Dar repet, in timpul saptamanii fac cel mult 50 km.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@SCristian - frate scuze ca intervin - la ceea ce iti arata tie - consum numai in Buc - este mai mult decat perfect -la o asemnea medie de viteza - mergi numai noaptea sau in weeckend?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR