Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ntiberiu a scris:Hai sã vã povestesc. La nici o sãptãmânã dupã ce am luat-o am gãsit portiera spate lovitã de ușa în parcare la supermarket (harjaita, îndoitã puțin, cu urme de vopsea, tot tacâmul) apoi au apãrut cioburile de la pietricele, apoi am gãsit-o zgâriata bine cheie/lopata în parcarea de reședințã pe bara
dintre ușa spate și lunetã (cam 5 cm lungime pana la chit) dupã o zãpadã bunã,apoi am prins-o pe sorã-mea cu ușa rezemata de aripa mea fata(bineînțeles o zgarietura) 😀 și cine știe cate or mai fi (dacã o las murdarã nu le mai vãd 😂). Cu ochii mei am vãzut o femeie coborând dintr-o mașinã și lovind cu ușa masina alaturata (cu o ura de nu mia venit sã cred) nici nu am știut cum sã reacționez. Asa ca viata e frumoasa. 😰


Acestui fel de oameni nu le pot ura altceva decat sa le dea Dumnezeu dupa sufletul lor...
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@PEmil
Pentru o indoitura ca a ta ( tot aripa spate, aproape de "tripla", deci a avut loc pe unde sa bage "sculele", dupa demontarea ei ) m-a costat 50 lei (cu tot cu polishat) !


Pe bune ca-i ieftin...
Maine voi pune o poza cu indoitura...
  • DraGosS94

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara colegi, citeam ce spunea-ti anterior despre asigurare si casco, masina e pe firma si ne-a facut o oferta cam mare 900lei asigurarea si 650euro casco .... e o firma de agricultura am recuperat decat 50%tva ....adica macar atat speram sa recuperam.... daca nu o bagam pe fizica deoarece e mult mai ieftin ..:.
  • deleted-122634

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am luat si eu masina Vinerea trecuta. Incerc sa trec pe scurt primele impresii si alte detaliii. Nu pot atasa poze de pe tel, YDMC grey, o stiti Smile)

Eu vin de pe Corsa si Logan. Este prima mea masina noua si pot spune ca sentimentul este foarte placut. E frumoasa, spatioasa, trebuie sa ma obisnuiesc cu gabaritul. Confortul fata de celelalte masini este mult mult peste.

Am fost la un pas sa imi iau sandero stepway sau duster. Dupa ce am condus 500 km in opel pot spune ca nu regret nimic, din contra, ma gandesc cat de prost as fi fost sa fi dat 11-13.000 pe o dacie (avand deja experienta cu una). Nu exista nivel de comparatie...
Asadar, daca citeste cineva care este inca indecis, sper sa ia o decizie inteleapta, asa cum am luat eu.

Am facut 500 km extern, 100 km autostrada in rest dn si localitati. Regim de mers: 135 autostrada si 90-110 dn, localitati 60-70. Consum 5.8l/100, viteza medie 72 km/h.
In masina 2 adulti si 2 copii, bagaje minime.

Bucuresti, eco dezactivat, ore de varf, 30 km si consum 13.5 Smile Viteza medie 12 km/h, singur in masina.
Nu ma sperie acest consum pentru ca nici cu buburuza de corsa nu scoteam sub 10-11.

Si gurul lucru care mi-ar fi placut sa-l aiba ar fi fost un car play sau android auto. Acum stau si ma gandesc cum si unde sa imi pun un suport de telefon (merg cu waze zi de zi)

Seara buna tuturor!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
O varianta de suport telefon foarte ok:




  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Eu aici il tin, in momentul de fata ceva mai aproape de stalp. 10 lei, din Aleea Castanilor, Big Berceni. Il am de 2 ani jumate.


Si ca un mic sfat pentru pozele facute cu telefonul pe verticala, pentru a nu se mai posta rasturnate, intrati in galerie pe fotografia respectiva, faceti un printscreen si acel print se va posta "in picioare".
  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
40lei din Altex.pare de bunã calitate
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Daca sta fix si nu zdrangane e perfect.
Ce rasfat pe ea cu burta (rezervorul) full.
Maine o rasfat si eu pe a mea cu un plin de Petrom99, ca am ajuns pe rosu in Bucuresti ieri. Nici OnStarul nu mai imi arata cati litri am. 😂
P.S. iar a scazut presiunea din anvelope la valori acceptabile fara sa fac nimic. 🤣🤣
Skip ads

  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Stiu ca a mai fost discutata intrebarea mea pe la inceput dar totusi, merita garantie extinsa?, a facut cineva?
Ma gandesc sa o fac ca alta masura de siguranta pe langa casco existent.

Ca fapt divers si a mea a fost deja lovita si zgariata in parcare pe bara din spate, deviz sub 100 euro, cat este franciza, mai stau asa pana la noi opere de nesimtire.



  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mafilon, ai fost in calea cuiva fara permis?
O asemenea lovitura IN PARCARE, mai rar intalnesti! Shocked
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan, avand in vedere faptul ca unii dintre semenii nostrii sun prost crescuti,invidiosi si...,,.dus(j)manosi" nu ma mira asemenea fapte dar pe de alta parte ma infurie sa vad asa ceva !
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am trecut de borna 8000 km.
Consum mediu, conform On Star: 9L/100 km.
- 35% urban, consum mediu aproximat: 12L/100 km
- 65% extraurban, consum mediu aproximat: 7.5L/100km.
Skip ads

  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:
Referito la suieratul de turbina, adrian00, la prima revizie nu ai sesizat aceasta problema? Ai un raspuns oficial de la ei?
Mie unul nu mi se pare normal ca la 10k de km sa iti suiere turbina.
Cu respect.


Am primit raspunsul standard, e ceva normal, asa face turbina in sarcina.
  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Mafilon, ai fost in calea cuiva fara permis?
O asemenea lovitura IN PARCARE, mai rar intalnesti! Shocked


A parcat forte aproape de masina, perpenticular fata de mine si cand a plecat a luat viraj in loc, o utilitara, ca o masina normala nu avea cum sa loveasca la nivelul ala (gen ca de paine pe vremuri).
Am vazut dimineata cum arata masina, chemat la politie (am vazut numarul seara), nerecunoscut, ramas cu paguba.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Pai, nu politia trebuie sa stabileasca vinovatul?!
Ce inseamna "nerecunoscut" ?!
Deci, daca provoci un accident si nu recunosti, scapi de orice responsabilitate?! Shocked
  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nerecunoscut, nu a recunoscut cel indicat de mine, a avut timp sa spele si sa stearga masina pana a ajuns la politie, oricum masina lui avea un cadru metalic sub bena care nu a avut de suferit, politia nu a mai gasit urme.
Si da, poate sa nu recunoasca, chiar daca ai martor, trebuie mers in instanta si dovedit cu expertiza ca masina respectiva are urme de la lovitura, am zis pas.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.
Din pacate ceea ce spune Mafilon - este foarte adevarat - sunt foate multi soferi care nu le au cu arta condusului, daca nu au loc , isi fac, si pot continua - care in cazul cand ating o masina parcata - ridica asfaltul in urma si fug de la locul evenimentului ca niste lasi.

@mafilon - uitate cu atentie la bara, sa nu fie crapata sau sparta - se schimba datele problemei.
  • mafilon

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@mafilon - uitate cu atentie la bara, sa nu fie crapata sau sparta - se schimba datele problemei.

Nu are nimic, este doar ciupita.



Merita garantie extinsa?, a facut cineva? face cineva?
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mafilon, eu, cã și alții de aici am extins garanția la 5 ani. Momentan nu pot spune cã am fãcut uz de ea, dar merg pe principiul de a sta liniștit pentru defecțiuni majore. Mai este și unul din principiile lui Murphy "când îți lipsește ceva, tocmai atunci ai nevoie de acel ceva".
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mafilon a scris:@mafilon - uitate cu atentie la bara, sa nu fie crapata sau sparta - se schimba datele problemei.

Nu are nimic, este doar ciupita.



Merita garantie extinsa?, a facut cineva? face cineva?


Eu am facut niste calcule in Excel si a rezultat ca voi avea costuri de 9000 lei cu garantia extinsa si 3000 lei daca fac singur operatiunile de mai jos:

Tip interventie Nr. oper. G E. 3 ani Fara G E.
Cost Garantie extinsa 1 1,562 0
Revizii anuale 3 2,250 1,200
Schimb placute frana fata 2 1,000 500
Schimb placute frana spate 2(1) 1,000 200
Schimb discuri de frana fata 1 1,200 600
Schimb discuri de frana spate 1 1,000 500
Alte reglari, verificari, freon etc 1 1,000 0
TOTAL - LEI 9,012 3,000

Inca stau in cumpana daca sa fac sau nu garantie extinsa! Razz
Ai timp 8 luni sau 10k km sa te decizi, nu te grabi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR