Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
obioan a scris:Ca tot nu am mai postat de ceva timp revin cu impresii PRO si CONTRA despre aceasta masina. Da, spre uimirea unora, am si pareri contra la aceasta masina. Comparatia o voi face cu vechea masina care inca se afla in posesia "famigliei": Ford Focus. Inca sunt in perioada de acomodare cu noul corp strain si sunt reactii adverse de respingere, regret, acceptare, placere, uimire si intr-un final acceptare...
PRO
- confortabila. E peste ce am fost eu obisnuit ( e drept ca are si o tona de optiuni care iti fac viata mai usoara). Este o masina de croaziera. Se preteaza la drumuri lungi in care nu te grabesti. Are o gramada de optiuni la care nu m-am gandit ca mi-ar fi de folos si folosirea lor zilnica imi sporeste placerea de a conduce.
- AFL - cred ca a fost cea mai inspirata alegere de optiune. Nu va lipsi niciodata de la viitoare masini. Felul in care lumineaza pe AUTO e de exceptie.
- Scaune AGR (aici as avea si contra... inca nu mi-am gasit pozitia ideala si nu vin cu tetiere active).
- Suficient de sprintena (fara sa exageram). Adica nu e WOW! Dar isi face treaba.
- Servodirectia. Mult mai buna decat la Ford.
CONTRA
- vibrarea ambreiajului cu un zgomot metal pe fier cand e subtrata, din categoria "Asa face toate"
- la luneta am vreo 3 linii de sus care nu incalzesc la dezaburire.
- acum pot sa confirm ca si la mine se aude acea suierare a turbinei. Inca nu e deranjanta dar am auzit-o. Eram in negare pana acum dar vazand ca mai au si altii problema asta, am acceptat-o.
- imi lipseste stabilitatea Fordului. Pai daca iau o curba mai nervos cu asta simt cum se lasa la babord sau la tribord cu catargul aproape de luciul apei. Fordul il simteam cum se infige in asfalt pe cand asta se leagana destul de periculos. In Ford transmiteam intentia mai bine de la volan la masina.
- consuma mult. Da, asta e mai mult pentru mine. E socul trecerii de la diesel la benzinar.
- imposibilitatea montarii altor jante decat cele de 16.

Deocamdata atat.

Apropos de stabilitate, daca vii de la hatchback, este fireascã reacția ta, pentru cã se comportã puțin altfel, însã este foarte stabilã și chiar nu ai senzația de supravirare (adicã mai pe românește da sa fuga de fund) pe care o întâlnești la alte sedanuri. Aceeași senzație am avut-o și eu în primii km.
Referitor la dinamica, eu sunt de pãrere cã este mai mult decât onorabilã pentru o mașinã de talia ei. Mai ai puținticã rãbdare, cel puțin pânã la prima revizie pentru cã o sã constați cã se va comporta din ce in ce mai bine. Este drept îți dã senzația cã este greoaie, dar același fenomen l-am întâlnit și pe vechea mașinã, chiar pânã pe la 20k km, însã dupã aceea a fost chiar o plãcere.
Consumul îl raportez la aceastã mașinã și mi se pare ok. Am avut si un diesel de la Reno, mult mai ușor, însã nu era cu mult mai economic decât Astra, diferența de 1-1.5 l în aceleași condiții de trafic. Fata de vechea mașinã C4 1.6 benzina, 122 cp, injecție directã, consumul este simțitor egal, iar dupa ce m-am obisnuit cu masina nu prea am mai avut senzatii de instabilitate. De la aceasta din urma mi-am propus si se pare ca am reusit cat de cat sa nu bruschez directia foarte tare, in urma lecturarii unui articol cu niste ani in urma, in care se spunea despre "incarcarea progresiva a puntilor in timpul manevrelor". Oricum traficul nostru urban dement (sau cum vrei sã-i spui cã nu greșești) nu are rost sa socotești consumul cã te cam ia durerea de cap indiferent de mașinã.
Baftã!
Skip ads

  • deleted-122634

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Fiind la inceput de drum, va bombardez cu intrebari Smile

As vrea sa-mi montez si eu scut si senzori. Am citit discutiile legate de acest aspect insa am cateva intrebari, poate stie cineva sa-mi raspunda.
Din cate am inteles, scutul original GM este ranforsat (nu stiu ce aduce in plus chestia asta) si mai are in plus doua elemente laterale, ca niste aripi. A montat cineva scut original GM? Daca da, la ce pret?

Senzori originali vs senzori AM. Eu am la logan senzori AM care mi-au creat o gramada de probleme, adica functioneaza cand vor ei. Au fost montati la reprezentanta (dacia) si tot acolo am facut si reparatii la ei (lipit contacte and shit). Per total, pot spune ca experienta cu senzorii AM mi-a lasat un gust amar. Pe de alta parte, acum, pentru opel, diferenta de pret este semnificativa fata de cei originali GM.
Oferta pe care o am acum pentru senzori AM - Digital Dynamic PS 411 este de 400 lei + 200 lei manopera. A mai instalat cineva acest model? Ceva probleme cu ei?

Multumesc!
  • gianiantonio

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ambreiajul intradevar scoate zgomote ciudate. Si sunt considerate normale la service-uri radacini si dibas. Cel putin acolo am mers eu si mi-au zis ca asa fac toate . I-am intrebat daca zgomotul ce seamana cu un clinchet metalic este normal sa se auda atunci cand calci ambreiajul si schimbi din 1 in 2 respectiv din 2 in 3 . Plus ca se aud parca cum angreneaza pinioanele . Au zis ca da , ca asa sunt facute acum cutiile si ca zgomotul nu e de la volanta asa cum credeam eu . O cunostiinta , mi-a zis parerea lui cum ca zgomotul e facut de impactul rulmentului cu placa de presiune . Plus ca in parcarea subterana daca parchezi folosind mult cursa ambreiajului prin ambreiere - debraiere auzi un zgomot care te cam sperie . Si masina are 7500 km . Face cam asa de dupa prima mie de km .
App... Mi-au zis si ca sa schimb mai lent ca sa aiba timp sa se sincronizeze pinioanele ... Va dati seama la o masina de 1500 kg ce inseamna sa schimbi mai lent in oras ... Parca simt loganurile cum se urca pe mine...ii simt in ceafa ... Noroc ca in afara orasului ii pierzi din oglinda ...
In ceea ce priveste dimensiunea jantelor se pot pune si pe 17 , cel putin la mine asa e . A venit cu 205/60/16 dar se pot pune si 215/50/17 . Asta referitor la ce a spus ''obioan''.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Fratilor,
azi au venit presurile comandate de mine. Stiu ca gaseam si mult mai ieftine si probabil sunt pe piata si mai scumpe, dar de astea m-am indagostit eu.
Atasez link si poze. Se potrivesc demential de bine si materialul este foarte ok.
Sper sa ajute pe cineva informatia aceasta. Wink

https://m.emag.ro/set-covora...510/pd/DYL6YDBBM/
Skip ads

  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Alex, modelul de pe covorase (bulinele) sunt in relief sau doar asa e structura couciucului la suprafata?
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Sunt putin in relief.
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
gianiantonio a scris:
In ceea ce priveste dimensiunea jantelor se pot pune si pe 17 , cel putin la mine asa e . A venit cu 205/60/16 dar se pot pune si 215/50/17 . Asta referitor la ce a spus ''obioan''.

Banuiesc ca nu ai luat-o cu tichet rabla. De aceea ai mai multe dimensiuni.
La mine in talon nu scrie nicio dimensiune la cauciucuri. Mai nou , asa e?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu scrie. Luata cu tichet.
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pentru colegii ingrijorati de consumul de combustibil:
https://www.4tuning.ro/masin...-litri-36815.html
https://www.4tuning.ro/poze/...#lg=1&slide=2
Very Happy Very Happy Very Happy
  • AOancea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Fraților chiar toate au "probleme" cu ambreiajul cã nu mai înțeleg Sad ? Daca cei din service spun cã sunt zgomote normale de ce apar abia dupã un nr
de km ? De ce nu sunt zgomote și la început în primele sute de km de exemplu ?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
salutare ,
la mine la 1130 km nu sesizez nimic la ambreiaj. Poate scap..SmileSmile
Colegu alex1987 la 189 ron am cumparat presurile originale de la Dibas..SmileSmile
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Vineri vine Mosu si pt sotie cu un Corsa 1.4 90cp tot de la DiBas

ca de ...o sotie fericita inseamna o casnicie fericita..
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Pentru colegii ingrijorati de consumul de combustibil:
https://www.4tuning.ro/masin...-litri-36815.html
https://www.4tuning.ro/poze/...#lg=1&slide=2
Very Happy Very Happy Very Happy


Are mult timp liber si sponsori, ma gandesc!
Nu stiu unde o sa plasese rezervorul de combustibil si ce capacitate va avea!
La autonomie nu vreau sa ma gandesc!
Vrea in Guinness Book!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Vineri vine Mosu si pt sotie cu un Corsa 1.4 90cp tot de la DiBas

ca de ...o sotie fericita inseamna o casnicie fericita..


Bravo!
Ca sa fie si mai fericita, o sa faceti schimb!😊
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
nope!
fiecare cu opeleul lui..SmileSmile
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
a ei are displayul ala nou, camera revers..senzori fata/spate, scaune,volan si parbriz incalzit.. sigur nu face schimb cu mine..
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Esti Key Account la Di Bas!😉
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Smile
Nu doar ca au avut ele mai bune oferte ...fata de restul care nu vor sa vanda..
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Vineri vine Mosu si pt sotie cu un Corsa 1.4 90cp tot de la DiBas

ca de ...o sotie fericita inseamna o casnicie fericita..

Sa le stapaniti sanatosi!
Un CASCO nefolosit va doresc!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
multumim
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR