Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Da, nu va mai panicati din cauza asta, este normal zgomotul din filmuletele voastre.Asa face si a mea, asa facea si la 500km, si la 5000km, si asa face si acum la 7600km.
Avem pe Astrele noastre un motor...trãznet!😎
Skip ads

  • sharky384

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Încearcã sã alimentezi de la altã benzinãrie. Am avut și eu sunetul ãsta și era varã dar alimentasem de la altã benzinãrie de prin țarã și poate nu era așa bunã benzina. Mașina era nouã și dupã o nouã alimentare nu s-a mai auzit. Am cãutat pe net și am mai gãsit atunci sunetul ãsta la alte mașini astra j 1.4T relativ noi.... Eu alimentez tot timpul numai cu benzinã de 95... numai bine Smile
  • sharky384

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2019

  • Mesaj Privat
https://www.vauxhallownersne...ngine-bay.408532/
Nu cred cã s-a ajuns la o concluzie pe forumul respectiv dar sunetul cam așa a fost și la mine o datã dar a dispãrut dupã ce am schimbat benzina.. mașina respectivului care a pus videoul pe youtube era nouã..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cristian196913 a scris:Incaltaminte pentru vara, jante aliaj Carmani R16 ET 39 plus senzori presiune cumparati de pe Ebay 445 lei/ buc.
445 de lei senzorul de presiune sau cu tot cu janta?
eu am luat cu ~240 de lei setul de 4 senzori de presiune tot de pe ebay pe care i-am pus pe rotile de iarna (cele de vara aveau din fabrica).
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se desface cheia fixa (nu cea briceag) de la astra j?
Am desfacut capacul cu bateria, insa nu pot sa ma prind cum se scoate electronica din cheie...
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@sharky384
Salut!
De cand am masina,am bagat benzina numai de 95.Rar s-a intamplat sa alimentez de doua ori la rand de la aceeasi benzinarie. Cel mai des bag de la Rompetrol,Omv,Lukoil si Petrom,pe care le am in raza de 1km aproape de casa.Masina se comporta excelent,din punctul meu de vedere.Adevarat este si faptul ca o folosesc90% la drumuri mai lungi, pe A2 spre Constanta,125-130km/h pilot automat.Si nu conduc sportiv...
Mai degraba, Astra Sedan te indeamna la un stil de condus linistit,indreptat spre confort.Cel putin eu asta simt atunci cand o conduc Smile
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
cristian196913 a scris:Incaltaminte pentru vara, jante aliaj Carmani R16 ET 39 plus senzori presiune cumparati de pe Ebay 445 lei/ buc.
445 de lei senzorul de presiune sau cu tot cu janta?
eu am luat cu ~240 de lei setul de 4 senzori de presiune tot de pe ebay pe care i-am pus pe rotile de iarna (cele de vara aveau din fabrica).


445 cu totul, senzorii au costat 225 lei de pe Ebay
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu mai tin minte exact cat am dat, dar parca am dat vreo 240...
Pana acum ma declar multumit, functioneaza normal si am scapat de eroarea cu senzorii din bord...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Stie cineva cum se desface cheia fixa (nu cea briceag) de la astra j?
Am desfacut capacul cu bateria, insa nu pot sa ma prind cum se scoate electronica din cheie...
chiar nu stie nimeni?
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu, nu gasesc un cod pentru banda de led-uri de la stopul suplimentar (pentru sedan); cunoaste cineva?
  • RBen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salutare baieti! Am si eu o problema. De curand am achizitionat niste becuri led pentru pozitii. Am schimbat primul bec, mai exact cel de pe partea soferului, toate bune si frumoase, s-a potrivit perfect. Apoi am trecut la cel de pe partea pasagerului, am observat ca vechiul bec a iesit un pic mai greu, iar cand a trebuit sa il introduc pe cel nou, nu a mai intrat deloc. Intra-adevar becurile acestea led sunt mai maricele dar atunci cand am vrut sa reintroduc vechiul bec, nu am mai reusit. Am observat ca firele soclului unde intra becul, sunt mai scurte decat cele din partea soferului si asta ma impiedica sa introduc becul. Am tot tras de firele acelea in speranta ca se maresc dar nimic....va rog mult daca ma puteti ajuta pot plati acest serviciu. Locuiesc in sectorul 3 si masina este un Opel Astra J sedan. Va multumesc mult!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, delicata situația. Sa nu tragi de fire ca poate scoți cu totul soclul ala și atunci ai pus-o.
Încearcã la un magazin de piese auto ca poate se pricepe careva de acolo sa îl punã.
În cazul meu având AFL nu pot schimba absolut nici un bec😩
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
vezi ca becurile alea LED iti vor da eroare de bec ars. am incercat multe tipuri de becuri cu led (la semnalizari, la numere) si la toate mi-a dat mesaj de eroare bec ars.
pana la urma la numere am luat niste lampi dedicate cu anulatoare de eroare - niste rezistente cat toate zilele ce asigura consumul dorit de masina.

daca tot vrei sa pui becuri cu led pe pozitii, va trebui sa iei niste anulatoare de eroare "vampir", adica sunt niste rezistent care se prind cu niste cleme metalice pe firele actuale si asigura consumul asteptat de masina la becurile alea.
  • baltazar2003

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Practic datorita rezistentelor de consuma aiurea pierzi principalul avantaj dat de led, consumul redus... deci mai bine lasi becurile cu incandescenta.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Un sfat bun. Lasã becurile asa cum sunt. Sau vinzi masina și iei ceva cu full led din fabrica 😁😁😁
  • baltazar2003

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Toate acele anulatoare de eroare, rezistentele ce consuma si simuleaza rezistenta filamentului pentru secventele cand clusterul face verificari reprezinta un mare pericol, caldura disipata de ele poate provoca in cel mai fericit caz topirea partilor de plastic si in cazuri urate aprinderea materialelor combustibile din vecinatatea lor.
Sincer la prima masina care nu este un opel am avut noroc ca era mai tampita si nu monitoriza decat becurile critice, frana si semnalizare. Am inlocuit pozitii si lampi numar, ceata si mars-arriere dar cam atat.
La frana si semnalizare am reusit sa gasesc niste becuri cu led pe care le-am modificat, adica am inlocuit ledurile cu unele care sa asigure ointensitate luminoasa macar cat a unui bec cu filament la culoarea din care era confectionata lampa, rosu frana si galben semnal, lumina alba data de ledurile vandute pe piata ii monocloma si nu trece decet infim prin filtrul de culoare realizat de plasticul lampii, dar cum consumau infim mai putin decat cele cu filament ar fi trebuit sa le montez rezistente care sa compenseze consumul. Pentru becurile de frana si semnalizare este o mare problema, daca becul cu led se arde anulatoarele de eroare vor pacali clusterul ca in circuit ii un bec valid si asta ii grav pentru cei din spate ori laterale, sa nu vada intentiile tale. Am lasat filamentele chiar daca au un consum mai mare. Ideea de a ma trezi cu un tir in carca darotita faptului ca nu am lampile de frana functionale nu a fost placuta.... cel putin mie. Cine vinde asemenea becuri ar trebui sa expuna clientilor toate aspectele. Faptul ca scrie pe ambalaj can-bus nu insemna nimic, acel bec ii tampit! nu poate comunica nimic pe magistrala can-bus pentru ca in primul rand nu are legatura la ea. Smile este o pacaleala comerciala.
  • Lucian22ro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut, senzorii de pe jantele de tabla merg mutați pe unele de aliaj? Mulțumesc anticipat pt rãspunsuri.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@Lucian22ro
DA
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da, merg mutati: dupa ce dai anvelopa jos se demonteaza senzorul cu o cheie fixa de 13, apoi se scoate din janta si se pune pe noua janta.
o sa pun mai tarziu cateva poze cu senzorul meu de pe rezerva.
dar va trebui sa ai grija fiecare senzor de la ce roata a fost, ptr ca ei sunt imperecheati pe anumite roti si iti vor indica presiunea pe alta roata in bord.
daca la rotile de vara merge sa schimbi roata de colo-colo, la cele de iarna nu prea merge ca au sens de rotatie si le poti muta doar fata-spate pe aceeasi latura.

dar sincer nu iti recomand sa faci asta, ptr ca risti sa nu mai etanseze bine sau chiar sa ii strice daca umbla de prea multe ori la ei, se stie ca la vulcanizare nu sunt cei mai priceputi meseriasi.

ca sa nu mai schimbi cauciucurile vara-iarna iti recomand sa iei un set de jante tabla ptr iarna si un set nou de senzori.
apoi va trebui sa iei si un aparat de imperecheat senzorii la ficare schimbare de roti, ca masina sa invete noul set de senzori.
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Inainte foloseam becuri albastre copie Mtec care luminau pe drl alb dar pe treapta 2 erau galbene..
Legat de LEDuri:
Dupa mai multe incercari cu becuri LED pentru drl am gasit unele care functioneaza fara probleme.
Nu au nevoie de 'anulatoare'. Le am de 1 luna deja, am incercat si alte modele mai scumpe sau mai ieftine care ori aveau eroare ori dupa ceva timp incepeau sa faca gen stroboscop..
Am vazut si pe grupuri din UK ca's folosite cu succes.
Deci spor la leduit Very Happy



L.E: https://www.aliexpress.com/i...000385279389.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR