Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Imi poti spune mai exact unde este acest magazin te rog.
Multumesc
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
În Bãneasa, în clãdirea vechiului service Dacia, vis-a-vis de circul foamei. Aerogãrii colt cu Ficusului.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:
obioan a scris:
catalin1985 a scris:
Cosmin,la mine jocul era prezent la apasarea pedalei,mai accentuat pe la jumatatea cursei,acolo era in jur de 4-5 cm.asa cum ai pus tu video,acel joc era si la mine,in acea pozitie.


Si acum dupa ce ai schimbat mai ai jocul ala sau sta fix ca pedala de frana?


Acum nu mai are pic de joc.sta exact ca si pedala de frana.


Si la mine se misca un pic cam 5 mm ,ciudat ,cum au reusit sa tio puna fixa ca la noi toti se misca un pic ?

Cosmin ai reusit sa rezolvi ceva ?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Moli, astazi nu. Am avut foarte mult de alergat prin Bucuresti si n-am reusit decat sa-i fac o baie ca la carte, sa-i cumpar o cutiuta cu gel parfurmat pentru interior din Selgros si servetele de curatat bordul ArmorAll din Cora (Thx Olly). Pentru cine e interesat, sunt foarte bune, alternativa "safe" a siliconului de bord.
Zilele astea o sa remediez zgarietura.. acum ca e spalata masina se vede oribil dunga Sad
Skip ads

  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ok ,multumesc Cosmin .
Naspa cu zgarietrura ..... Sad

Apropo cu ce laveta stergi masina dupa spalare ? sau il lasi pe cel de la spalatorie ? Multumesc .
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am la mine o carpa piele de caprioara. Nu ii las sa puna carpele lor pe masina.
Le dau carpa mea sa stearga de fiecare data si stau fara griji Smile
  • icb83

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Iar discutii de carpe ,32x de pagini din care 90% de carpe si frecari ,cum sa luceasca fieru asta mai ca un diamant.
Cum sa freci motoru cu periuta de dinti ,dupa 3000-5000 de km ? Sa arata ca fostele dacii de le spalau pensionarii cu benzina .Ceva frumos .
Inteleg ca sunt unii pasionati ,de ar dormii cu ele in pat daca s-ar putea, dar va rog sa va limitati la subiectu titlului ,spre exemplu treaba cu pedala si discurile moi etc...,probleme stiute sau intalnite sunt benefice pentru toti posesori de astfel de fier .
Dar ,sa vi sa discuti cu ce apa ,carpa de piele de animal vanat in conditii speciale spal masina ,cu ce parfum dau in masina ,cu ce silicon sterg bordu,ce tavita imi iau,ce cruciulite imi pune (ca sa fiu protejat si de divinitate nu numai de casco) ....prea mult ,mult prea multa informație pe langa subiect.
Vine unu nou vrea sa afle si el ceva de masina asta si ce gaseste ? Cu ce sa spele masina ?
No offense pt pasionați ,cine cine totusi se simte ofensat ,cu scuze ii spun ca a gresit pagina .Multumesc
Si haideti cu discutii strict legate de cumportamentu masinii .Inca o data multumesc.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Off topic,@icb83,cu tot respectul cine vrea si are rabdare sa citeasca ,bine cine nu ..iarasi de bine ! Multumesc.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
On topic: Consum 17% astazi in Bucuresti.😉
  • icb83

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:Off topic,@icb83,cu tot respectul cine vrea si are rabdare sa citeasca ,bine cine nu ..iarasi de bine ! Multumesc.



Consideri ca au legatura cu titlu ,sincer?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
MOli23 a scris:
catalin1985 a scris:
obioan a scris:
catalin1985 a scris:
Cosmin,la mine jocul era prezent la apasarea pedalei,mai accentuat pe la jumatatea cursei,acolo era in jur de 4-5 cm.asa cum ai pus tu video,acel joc era si la mine,in acea pozitie.


Si acum dupa ce ai schimbat mai ai jocul ala sau sta fix ca pedala de frana?


Acum nu mai are pic de joc.sta exact ca si pedala de frana.


Si la mine se misca un pic cam 5 mm ,ciudat ,cum au reusit sa tio puna fixa ca la noi toti se misca un pic ?

Cosmin ai reusit sa rezolvi ceva ?


E normal sa existe acel "joc".
Exista o toleranta la cotele pieselor, respectiv ax pedalier, bucsi si pedala.
Toleranta e mica, dar cand miscati de pedala o faceti la capatul unei parghii (lungimea pedalei) de peste 20 cm si de aceea are o miscare stanga-dreapta de 5 mm.
Se simte si la pedala de frana, dar trebuie tras mai tare deoarece parghia este mai mica.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Tai-pan: Ai zis bine 5.
5..mm ! Dar ce facem cand sunt 5 cm, si ai probleme de smucituri prin cutia de viteze cum a avut Catalin, dupa 24~26k km ? I l-au schimbat tot cu unul de plastic.
La mine sunt cam 1,5cm, adica....15mm, de 3 ori cat am zice noi ca e o toleranta accepabila.
Chiar si asa tot nu-mi vine sa ma duc sa-mi desfaca tot bordul cu instalatie de frana cu tot, si nu pot sa nu ma gandesc cat mai am pana/daca o sa inceapa sa-mi faca probleme, smucituri si alte nebunii care impacteaza si CV.
Legat de on-topic/off-topic, unele chestii legate de aspect/intretinere chiar sunt utile: De exemplu daca cineva a folosit un anume tip de silicon/servetele pentru sters bordul si a vazut ca il face praf, cred ca ne-am bucura sa impartasasca si pe forum cu ce si-a nenorocit plasticele. La fel si in cazul in care i-ar fi iesit o super curatare/tratament, cu un anume produs, cred ca ar fi de folos sa se scrie pe forum, si fiecare ia ce are nevoie de aici.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu am apucat sa fac o inspectare a pedalierului, am sa o fac cand voi avea ocazia.
Jocurile mai mari apar datorita uzurii bucsilor de plastic (teflon?) dintre axul pedalier si pedala si a uzurii axului pedalier, care am inteles ca e tot din plastic.
Uzura apare, in principal, datorita lipsei lubrefierii (lipsa vaseina) dintre ax si bucsi, respectiv dintre bucsi si pedala.
Poate putem introduce niste vaselina grafitata cu o seringa!
Si, cum spunea all4u, sa punem un colier pe ax, in capatul din stanga, pentru a nu permite pedalei sa se miste si sa exercite presiune suplimentara si "in unghi" asupra bucsilor.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca axul pedalier este din plastc pentru a proteja picioarele soferului in caz de impact.
Avem 5* la Euro NCAP
Probabil ca energia pe care o inmagazineaza la impact, o disipeaza prin rupere si, astfel, picioarele soferului sunt mai protejate decat in cazul in care era facut din otel. Nu gasesc alta explicatie.
Am inteles ca asa este si la celelalte modele ( insignia, zafira, mokka etc.)
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ce mi le-a nimerit baiatul de la vulcanizare...

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bine ca ai facut print screen. Cred ca e ultima oara cand vezi sincronul asta Smile)
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nu cred...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sunt variatii de temperatura destul de mari in 24h. O roata poate sta la umbra, alta la soare..
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Emil, da o tura cu Loganul.
Sa vezi si sa nu crezi......😯!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan, la ce te referi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR