Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tiketul este oferit gratuit de stat si trebuia obtinut de dealer nu de mine...avansul platit nu reprezinta valoarea tiketului ci se adauga la cei 6500 lei care se scadeau din valoarea masinii ! Eu, am avut initial dosar pentru RAbla la un dealer Dacia, tot cu plata unui avans de 2000 lei...dupa ce m-am retras de la dacia am primit inapoi avansul inaintat !


Ultima modificare facuta de gigiones la Vin 03 Nov, 2017 10:57 am
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,

Nu inteleg de ce unii dintre noi aveau asteptari sa prinda RABLA daca in momentul in care au dat cei 2000 lei pentru achizitionare tichet fara sa fie introdus in ziua urmatoare in sistem?

Adica ati fost la dealer cu fiscal fix pentru tichet? Ati primit confirmarea din partea dealerului ca acesta a fost introdus in sistem ? V-a informat despre valabilitatea acestuia? adica 4 luni?

Eu cand am fost la dealer ( era intr-o vineri) am fost pregatit cu 2000 cash + fiscal pentru RABLA. Am semnat contractul pt masina si am primit chitanta de mana pentru cei 2000 lei dati.
Luni am fost instiintat de dealer ca tichetul meu a fost introdus in sistem si are valabilitate pana in data x .

Problema mea era ca masina depasa termenul de livrare si nu mai achita Ministerul Mediului tichetul acesta urmand sa fie suportat de catre dealer.

In alta ordine de idei ...pentru cei care ii incurca foarte mult lipsa celor 6500 ron sau mai bine zis cei 4500 ron pe care ii primeau de la mediu inseamna ca s-au intins mai mult decat pot duce.
Masina nu te costa doar cand o achizitionezi. Genereaza costuri constante pe toata durata de utilizare.

Luati Corsa daca nu va incadrati la J Sedan... sau o masina pe care va puteti sa o intretineti. Cu ce ii trebuie CASCO anvelope...etc.

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu cele mentionate mai sus dar cam asta este realitatea.
Eu am fost de principiu ca daca am in buzunar 10000 Eur imi iau masina de 7000-8000 eur sa am bani sa o intretin. Nu imi iau masina de 12-13 k eur ..ca ma imprumut de la unu altu .....dar dupa ce fac?


Bafta in luarea celei mai bune decizii pentru voi.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
gigiones a scris:Tiketul este oferit gratuit de stat si trebuia obtinut de dealer nu de mine...avansul platit nu reprezinta valoarea tiketului ci se adauga la cei 6500 lei care se scadeau din valoarea masinii !


Unde scrie ca trebuia obtinut de catre dealer?
Tu trebuia sa obtii tichet, prin predarea unei masini vechi la casat sau sa sa obtii de la altcineva care a casat masina dreptul de a obtine un tichet.
Dealerul doar te ajuta (este un intermediar/element de legatura) sa obtii de la altcineva care a casat masina dreptul de a obtine un tichet.
Te-am mai intrebat: AI CITIT CONTRACTUL PE CARE L-AI SEMNAT?
Avansul pe care l-ai platit il vei pierde cu brio daca vei renunta la masina.
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Anul acesta procedura la RABLA a fost schimbata !...obtinerea tiketului se face de catre dealer, nu te duci tu cu el in brate cum era pana acum un an ! De altfel, este simplu de inteles chiar din comunicatul Min. Mediului...toate cele 3800 tichete au fost rezervate !...ce instrument aveai tu ca persoana fizica in relatia cu Ministerul !?


Ultima modificare facuta de gigiones la Vin 03 Nov, 2017 11:28 am
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Gigiones, lumineaza-ma, te rog frumos!
Ai intreprins CEVA pentru a fi acceptat in programul rabla?

Adica ai mers la dealer cu toate documentele referitoare la casarea unui autovehicul pentru a beneficia de tichetul rabla si dealerul a introdus in sistem tichetul?
Daca da, vei beneficia de cei 6500 lei de la stat sau de la dealer.

Sau DOAR AI VORBIT CU DEALERUL CA VREI SI TU SA ACHIZITIONEZI O MASINA PRIN PROGRAMUL RABLA SI NU S-A INTREPRINS NIMIC IN ACEST SENS?
Daca da, nu vei beneficia de nimic.
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am dus la dealer in luna Iulie tot ce mi-a cerut : copii legalizate dupa CIV si certificatul de inmatriculare; certificatul fiscal PSIPAN 2017, copie dupa buletin, si alte copii: am platit ca avans suma de 2000 lei ( cu chitanta eliberata de firma ) care adaugata la valoarea tichetului de 6500 lei (total 8500 lei) urma sa fie scazuta din pretul masinii ! ...ce demersuri a facut/sau nu a facut dealerul in continuare pentru obtinerea tichetului este problema lui si nu am de unde sa stiu !...poate el s-a trezit la ora 11 si la 0ra 10,30 erau rezervate toate tiketele ...sau poate nici nu s-a agitat !? In contractul intocmit se prevede ca suma de 6500 lei reprezentand prima de casare se suporta de Adm Fondului pt Mediu prin Programul Rabla 2017 !


Ultima modificare facuta de gigiones la Vin 03 Nov, 2017 11:46 am, modificat de 3 ori in total
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In cazul acesta, vei beneficia de 6500 lei reducere din pretul masinii daca te lupti cu ei.
Le sugerezi ca mergi la ANPC si faci reclamatie.
Dar poate vina este la Minister, cine stie!


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Vin 03 Nov, 2017 11:44 am
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Gigiones calculele tale nu sunt bine referitor la tichet .Ai dat avans 2000 roni pentru a cumpara tichetul iar la suma de 6500 se scade investitia in tichet si suma care se scade la sfarsit este de 4500 din valoarea masinii.
Skip ads

  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Prietene !, nu vrei sa intelegi !?....pentru cei 2000 lei pe care i-am platit mi s-a eliberat FACTURA AVANS si ma tot pe ea si nu vad scris valoare ticket ci.... avans Opel ASTRA NG 4 usi, 1.4L, 16V 140 cp MT6 S/S etc !
  • GabG
  • *
  • 6 mesaje
  • din 16 Oct 2017
  • Astra 2017 MY2018
  • Bucuresti
  • GabG

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 MY2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2017

  • Mesaj Privat
alex1987 a scris:10% din valoarea masinii este Sad


pai 10% din valoarea masinii dar daca avansul a fost mai mic inseamna ca pierzi avansul + iti mai cer bani?
Am crezut ca aceste contracte sunt la fel dar la mine nu scrie asa ceva in contract. Zic doar ca daca renunt trebuie sa platesc eventuale despagubiri.
Le-am trimis mail de vreo 3 zile sa aflu exact ce presupune rezilierea contractului dar nu mi-au raspuns.
Eu am dat 1000 ron avans.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca ai dat avans doar pt masina. Nu si pentru tichet.
Eu am dat avand 2000 pt masina echivalent in eur si separat inca 2000 pt contravaloarea techetului.
In concluzie nu ti-a luat banii pt tichet deci clar nu te-a avut pe teava.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
gigiones a scris:Prietene !, nu vrei sa intelegi !?....pentru cei 2000 lei pe care i-am platit mi s-a eliberat FACTURA AVANS si ma tot pe ea si nu vad scris valoare ticket ci.... avans Opel ASTRA NG 4 usi, 1.4L, 16V 140 cp MT6 S/S etc !
Atunci e ok .Inseamna ca nu ti a luat bani avans pe tichet .Nu trebuie sa te superi dar cei care am luat masinile prin programul rabla asa am procedat .
Skip ads

  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
1. GabG stiu ca la mine in contract scrie 10 % din val. masinii, nu stiu sa iti raspund in cazul in care avansul a fost mai mic daca vii cu bani de acasa.

2. Ii dau dreptate lui bau bau....in situatia asta sunt si eu: factura avans platita + separat 2000 lei tichet.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ideea e ca si cu 2000 de lei rabla + adus inca o data fiscal sa fie valabil......rabla pauza, tot nu am prins.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
gigiones a scris:Prietene !, nu vrei sa intelegi !?....pentru cei 2000 lei pe care i-am platit mi s-a eliberat FACTURA AVANS si ma tot pe ea si nu vad scris valoare ticket ci.... avans Opel ASTRA NG 4 usi, 1.4L, 16V 140 cp MT6 S/S etc !


Normal un tertip specific bisnitarilor. Dar tu ai avut sau nu rabla pt casat ca eu nu am inteles.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor, nu intelegeti omul si-a dat singur la casat rabla. Sau asa inteleg eu din faptul ca a dat detallile vechii rable dealerului ca el sa faca mai departe demersurile. Doar ca acestuia ce ii iesea?

Noi i-am dat bani cu chitanta de mana dealerului (2000 sau 2200 in cazul meu) si el s-a ocupat pentru noi de toate contra unui comision substantial inclus in cei 2200 lei. Adica pe scurt a scos si el jumate din bani.

Eu am incercat la un moment dat sa aduc rabla parintilor unui vecin si raspunsul a fost pe fata ca avem deja suficiente rable. M-am prins si am mers pe mana dealerului.

Mai pe romaneste gigiones nu a vrut sa dea 2000 lei dealereului/bisnitarului care avea deja jocurile facute si a adus masina lui astfel ca pana la urma a pierdut 6500.
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:
gigiones a scris:Prietene !, nu vrei sa intelegi !?....pentru cei 2000 lei pe care i-am platit mi s-a eliberat FACTURA AVANS si ma tot pe ea si nu vad scris valoare ticket ci.... avans Opel ASTRA NG 4 usi, 1.4L, 16V 140 cp MT6 S/S etc !


Normal un tertip specific bisnitarilor. Dar tu ai avut sau nu rabla pt casat ca eu nu am inteles.


Ce crezi, din moment ce am dus copii legalizate dupa civ si talon , dacia din 1995, unic proprietar (adica a mea fizic si in acte), care si acum asteapta in strada sa fie ridicata si sa obtin certificatul de distrugere !...Normal ca am rabla gata de predat !
  • COsman

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
AM SI EU O INTREBARE A MONTAT CINEVA GPL PE UN MOTOR 1.4 T CUM SE COMPORTA SI CE PROBLEME A AVUT
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Colegul IBogdan999 e singurul in masura sa iti dea aceste informatii.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
COsman a scris:AM SI EU O INTREBARE A MONTAT CINEVA GPL PE UN MOTOR 1.4 T CUM SE COMPORTA SI CE PROBLEME A AVUT


Din ce stiu se monteaza doar la Radacini Iuliu Maniu - Bucuresti, fara pierderea garantiei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR