Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mihai popovici

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1971 1.9 sprint
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut.as avea nevoie de un sfat.as dori sa schimb bujiile la astra H nevesti-mii si as vrea sa le pun pe cele mai bune.as avea nevoie de niste recomandari de la cunoscãtori. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pe bune...?
  • mihai popovici

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1971 1.9 sprint
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da.pe bune.stiu ca ma pot duce la magazin cu talonul dar as vrea sa știu si alte pareri.asta daca se poate.daca nu administratorul poate inchide topicul.multumesc.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@ mihai.popovici citeste post #1870727 , poate te ajuta, eu dat fiind pretul am folosit Bosch dar nici cu Champion sau NGK ori Denso nu ar sta rau in motor.Producatorii au si tabele de echivalante astfel ca poti gasi un echivalent dupa ce ai in motor , asta daca ai fost multumit.Eu nu am luat echivalentul am luat un alt model care are intrefierul putin mai mare (scanteie mai mare .....fizic vorbind) dar si forteaza putin bobina, zic unii insa nu am ce reprosa in cei 2 ani de folosire, practic le voi schimba desi au max 20000km, fiindca au un pret mic si prefer sa fie permanent noi in motor.
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Atunci, campion și ngk folosesc de 6 ani. Am fost mulțumit.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@rider1 OEM masina mea de noua a fost dotata cu Champion ,conform foto din post #1870727 , insa am dorit ceva cu intrefier mai mare putin, astfel am gasit respectivele Bosch iar pretul a fost excelent parca 10-12 lei /buc, Champion fiind mai scumpe la acel magazin, nu cu mult dar nu le aveau pe stoc.Bosch-urile erau in stoc si indeplineau cerintele mele de cautare. Atentie ! inainte de montare intrefierul trebuie verificat si reglat daca este cazul, bujiile de noi nu au toate reglajul intrefier corect efectuat,mai ales ca pot proveni din loturi de fabricatie diferite. Verificarea se face cu o lera la distanta recomandata de producator , iar montajul este indicat a se face prin strangere cu cheie dinamometrica la cuplul recomandat (mentionat si pe ambalaj la majoritatea producatorilor) fiinca inelul de etansare sufera o deformare plastica ,astfel daca o bujie este prea stransa " la mana" nu este recomandabil a o mai slabi , saiba de etansare deformandu-se plastic prin apalatizare la cuplul initial.
  • mihai popovici

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1971 1.9 sprint
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
De un astfel de sfat aveam nevoie.doresc sa scot maximum din motor.multumesc mult si apreciez recomadarile voastre.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR