Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Asteptarea aproape a luat sfarsit si pentru mine (inca nu mi-a fost livrata masina dar a ajuns la dealer in parcare), ocazie cu care fac o scurta prezentare a masinii.

Modelul ales de mine este Astra K Dynamic (echiparea include buton sport si plafon negru) cu motorizarea 1.6 turbo benzina de 200 cp si urmatoarele dotari fata de standard:
- Pachet Innovation
- Asistent parcare fata si spate, avansat
- Pachet iarna 1:
- Pachet scaune ergonomice Sport, sofer si pasager
- Sistem de climatizare, pe doua zone, automat, sistem de control electronic al temperaturii
- Covorase cauciuc fata/spate
- Ornamente cromate in jurul geamurilor laterale
- Roata de rezerva otel 16 x 4.0

Pe scurt , masina am ales-o pentru ca mi-am dorit ceva mai sportiv in 4/5 usi dar fara a merge in extreme gen : Megane RS, Astra OPC, Seat Leon Cupra unde pretul , consumul si comfortul ar fi fost dezavantaje.

Din pacate nu am gasit la test drive o Astra in motorizarea asta, doar cu 1.4 150 cp asa ca am combinat experienta de la versiunea de 1.4 cu parerile proprietarilor de pe forumul din UK si reviewurile cu Astra in aceasta motorizare ca sa ajung la concluzia ca se detaseaza de concurenta (nu cu mult) din segmentul de pret si putere (Megane GT, Peugeot 308 GT, Kia Ceed GT) la indeajuns de multe capitole (acceleratie si reprize, frane, consum real) pentru a ma decide sa merg pe Astra.

Ce imi place la ea:
- farurile led matrix
- scaunele ergonomice cu suport lombar
- faptul ca e mai 'stealth' eleganta dar fara sa epateze
- evacuare dubla reala nu falsa
- faptul ca nu ai zgomote de motor artificiale in boxe
- faptul ca in spate ai loc decent si nu ai tunel

Ce nu imi place:
Ramane de vazut.

Atasez cateva poze facute in parcare dupa ce a ajuns masina destul de murdara de pe drum.




Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos ! Km. fara probleme !
Am o rugaminte la tine: eu vreau sa-i pun evacuare de 1.6 T ( tobe si difuzor bara spate , de preferat OPC ) dar cei din reprezentanta R. Br. nu au avut o asemenea motorizare si am nevoie de cateva poze facute sub masina pentru a vedea cum e prinsa si din ce se compune efectiv evacuarea ( pe site-ul GM am vazut schemele, dar cateva foto ar fi mai relevante), pentru a vedea daca se poate adapta la 1.4 T . Merci anticipat !
La 1.4 T , toba e dintr-o singura bucata ( toba finala si toba intermediara, fara bride/coliere ) , din ce am vazut pe site-ul GM, la 1.6 T sunt mai multe componente !
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate nu pot sa ii fac poze acum dar stiu ca intrebarea asta era si pe UK si cineva a raspuns si a pus si poze:



Codul piesei cica ar fi: GM13453254
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
cred ca e o toba de 1,4 , prelucrata artizanal ! nu e cea originala...tu ai doua tobe finale ( cel putin asa am vazut pe site-ul GM, la reprezentanta ! ) cand ai timp , te rog sa ma ajuti cu foto ! merci !


Ultima modificare facuta de mariocb la Vin 21 Apr, 2017 3:42 pm
Skip ads

  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce anume sa pozez? pozele care le-am atasat sunt tot de la evacuarea originala a unui Astra K 1.6 turbo (stantat GM)
vezi https://www.astrakforums.co....2158&start=20
Te referi cum vine evacuarea din motor pana in capat? Daca e asa cel mai probabil trebuie urcata pe elevator ca sa ii fac poze.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
da, pe un elevator... daca o sa-i montezi scut metalic sau bavete roti, masina trebuie urcata pe elevator si atunci poti face cateva poze !
in timp ce iti scriu , vorbesc si la reprezentanta ( eficienta/informare maxima Confused) , iar codul din foto nu e recunoscut de calculator !
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
In poza cu codul vad ca e scris asa
GM TENNECO 82227992
13453254
poate te ajuta cu ceva
toba de 1.6 si 1.4 cica ar fi foarte asemanatoare ca forma si marime deci nu ar trebui sa fie probleme la inlocuire
Poate sunt diferente intre coduri piese Vauxhall si Opel
  • Dragos_80x

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesi sanatos si multi kilometrii fara probleme. Cat a fost pretul?
Skip ads

  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Pretul final a fost 20.907 euro + extinderea garantiei la 5 ani (200 euro parca)
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
gryph a scris:In poza cu codul vad ca e scris asa
GM TENNECO 82227992
13453254
poate te ajuta cu ceva
toba de 1.6 si 1.4 cica ar fi foarte asemanatoare ca forma si marime deci nu ar trebui sa fie probleme la inlocuire
Poate sunt diferente intre coduri piese Vauxhall si Opel


pana la urma a fost cu folos link-ul pe care l-ai dat...am citit cap-coada tot ce era legat de "exhaust"..am gasit si codurile GM si modul de adaptare , foto, etc. ( un polonez e "artistul" ) ! maine ma duc la reprezentanta !
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Frumoasa, poate o aduci la intalnirile din Iasi.
In imaginea cu roata observ ca iti lipseste capacul central de la janta, verifica la toate si cere-le la reprezentanta sa ti le dea, altfel se va depune mizerie acolo.

Sunt curios cum te vei impaca cu balon de 45 pe strazile din Iasi.

Sa o stapanesti sanatos.
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi KM impreuna!
Skip ads

  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru urari Smile capacele erau in masina inca nu le desfacusera sa le monteze, poate o sa vin si la o intalnire opel daca reusesc sa imi gasesc timp, desi luna viitoare o sa fiu plecat cu munca din tara.
  • Joanna23

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A14LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Buna,
Te rog mult, mai poti da ceva detalii despre masina? Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez una insa un pic diferita ca si configuratie ( in primul rand vreau cutie automata) .
Cum merge? Esti multumit de acceleratie, tinuta de drum, consum?
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am reusit sa fac decat 950 km cu masina din motive ce nu tin de mine, si asta in regim de rodaj (variat turatie, mers prin toate treptele dar fara sa depasesc 4000 ture) am mers si in oras aglomeratie , cateva drumuri intre localitati si un drum la munte prin serpentine.
Chiar si cu limitarile acestea si un motor inca nou am fost placut impresionat.
Nu stiu exact cum e setat motorul la o versiune care nu are buton sport dar la a mea raspunsul motorului in modul sport si usurinta cu care accelereaza sunt vizibil imbunatatite fata de modul normal si asta nu are cum sa nu te lase cu un zambet pe buze.
In curbe se tine bine, e un pic mai rigida dar nu deranjant (cel putin pentru mine).
Consumul acum este in jur de 7.7 - 8 l/100 km si e posibil sa mai scada dupa rodaj

Impresii mai exacte dupa ce termin perioada de rodaj si pot sa o folosesc la potentialul normal.

PS: @mariocb pozele cu evacuarea nu am mai reusit sa le mai fac si momentan sunt plecat din tara cel mai devreme la sf lui mai as putea
  • Joanna23

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A14LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Astept impresiile dupa ce mai faci ceva km.
Despre cutia automata nu cred ca am de unde sa aflu ceva inca. Probabil ca masina mea va fi printre primele din tara. Nici pe forumurile din UK nu am gasit posesori. Producatorul da un consum la oras cu 0.2 litri mai mic la cutia automata fata de cea manuala ceea ce mi se pare interesant.
  • bybybest

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Exista utilizatori ce au cutie automata,rasfoieste mai atenta forum ul si ai sa gasesti coment uri. Daca vrei ceva pont uri legate de pret uri si si despre comportamentul motorului de 1,4 150 cp iti stau la dispozitie. Am facut 3 500 de km pana acum si masina merge ceas. La cat mai multe Astra K in Constantaaaaaaaaaa
  • Joanna23

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A14LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu ma refeream la cutia automata in combinatie cu motorul 1.6 turbo 200cp. 😉
Despre cea de pe 1.4 si diesel-ul de 1.6 stiu cate ceva.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ca idee de acceleratie gasisem un tip din germania cu un Astra 1.6 200 Innovation manual care a pus cateva videoclipuri cu ea stock pe autobahn afisand viteza de pe vitezometru si cea de pe gps (nu stiu cat de exacta e viteza prin gps-ul masinii dar in general vitezometrul masinii arata caam cu 3km/h mai putin decat viteza reala)

100 : 200 km/h

0 : 200 km/h


Eu zic ca performantele sunt mai mult decat ok, mai ales ca era si cu cauciucuri de iarna.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@gryph
stii cumva cum se ajunge in optiunea din meniu/ navigatie , pentru a vedea viteza pe GPS ( cum e prezentat in video ) ? eu am cautat la navigatia de pe masina mea , dar nu am gasit !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR