Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BM.Chiticariu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Va salut, recent am cumparat un Opel Astra G Caravan 1.6 16 valve, z16xel din anul 1998 si am obervat ca scoate foarte multa apa pe teava de esapament ,iar motorul nu mai merge rotund, parca incepe sa "galopeze". Care ar fi problema?
Va multumesc!
Skip ads

  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
1.motorul este x16xel
2.posibil sa fie condens, ce iese pe esapament. Pentru a fi sigur de faptul ca nu este lichid de racire,urmariti nivelul acestuia sau puneti putin pe limba din lichidul care iese pe teava si vedeti daca este dulce.
3. Motorul poate merge neregulat din mai multe cauze: bujii,clapeta acceleratie murdara,egr blocat,bobina,fise, filtre,etc. Martorii aprinsi in bord?
4. Cam ,,fitos"tipul acesta de motor.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Adaug la cele spuse mai sus și benzina de proasta calitate.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Antigelul, pe eșapamen,t scoate și un miros înțepãtor, specific, greu de confundat ...
Mersul neregulat, cum corect s-a și spus, poate avea multe cauze ...
Skip ads

  • BM.Chiticariu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2017

  • Mesaj Privat
BM.Chiticariu a scris:Va salut, recent am cumparat un Opel Astra G Caravan 1.6 16 valve, z16xel din anul 1998 si am obervat ca scoate foarte multa apa pe teava de esapament ,iar motorul nu mai merge rotund, parca incepe sa "galopeze". Care ar fi problema?
Va multumesc!

Nu ramane nici un martor aprins in bord, iar cat despre benzina nu stiu ce sa spun.... Pana acum am bagat de la Petrom si scotea aprope jumãtate de litru de apa pe esapament cand o acceleram in gol.... Acum am bagat de la Mol si vad ca s-a redus considerabil cantitatea de apa....
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca nivelul antigelului din vasul de expansiune nu scade e clar ca ce ai tu pe teava de esapament este condens. Cazuele aparitiei lui sunt unele normale si tin de diferenta de temperatura dintre gazele de esapament si aerul ambiant. Cu cat este mai frig afara cu atat mai multa apa o sa ai in esapament.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR