Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • AMihai993

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!
Ma gandesc la un proiect si am nevoie de cateva sfaturi. Mai exact detin un astra f 1.8 ,8v, 90 Cp din 1992 cu transmisie autoamata. As vrea sa o pregatesc pentru o competitie locala (de amatori) de viteza in coasta si m-am gandit sa inlocuiesc injectia monopunct cu o rampa de carburatoare de motocicleta.Nu am mai avut tangente cu carburatia ( sunt in curs de documentare) si de aceea am nevie si de cateva sfaturi : cam ce modificari ar trebuie aduse avand in vedere faptul ca se va anula tot ce inseamna ECU si ce are legatura cu acesta, cutia automata credeti ca va face fata unei puteri marite a motorului( as vrea sa rectific planeitatea chiulasei si ma gandeam sa maresc si putin compresia ( raportul este 9.2, cred ca mai duce).
Orice sfat sau observatie imi este de mare ajutor. Multumesc anticipat!
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Mai bine schimbi motorul cu totul si pui 2.0 GSI. Practic ii faci un downgrade daca o treci pe carburatie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cutia automatã nu o sã te avantajeze deloc , chiar și într-o competiție de amatori, ba chiar din contrã.... Nu -ți trebuie studii universitare ca sã-ți dai seama ...
Cât despre trecerea pe carburatoare, nu e neapãrat un downgrade (cum zice "gura lumii"), dacã e fãcutã cu cap ...Vezi cã pasionații britanici au fãcut așa ceva, te poți inspira cumva și de la ei...
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Se poate sa ii maresti puterea si cu carburatie dar sunt prea multe batai de cap... Numai la galeria de admisie trebuie sa faci o gramada de modificari. Dupa parerea mea este mult mai rentabil sa ii pui motor mai mare. In ceea ce priveste cutia ii dau perfecta dreptate colegului de mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR