Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Catalin_zafira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Simptome:
Consum ulei: 0,7 litri/1000Km
Cod(uri) eroare (probabil fara legatura cu consumul de ulei): P0170
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z18XE

Salutare,


masina merge perfect, nici un semn ca mananca ulei (nici nu curge in afara), parca miroase o idee la esapament (de cand am luat-o, la 190 mii Km, acum are 270 mii), motorul merge in general o idee subturat fiind cutie automata (deci tendinta sa adune mizerie), nu cred ca sunt probleme la supape...
Din ce am citit se intanesc des segmenti blocati, nefiind necesara inlocuirea. Nu doresc sa desfac motorul, asta implicand multe probleme; am citit pe forumuri straine (absolut NIMIC in RO) ca se folosesc cu succes solutii de "decocsare" / "anticarbon" bagate (picurate) pe gaura bujiilor gen Xado (NU aditiv) care deblocheaza segmentii si iese multa mizerie. Operatiunea e f. usoara si abia mai dorm noaptea, costul e 15 RON per piston. A mai incercat cineva?
  • Catalin_zafira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2014

  • Mesaj Privat
am lasat-o balta. Distribuitorul m-a avertizat ca probabil o sa am consum de ulei si mai mare (si m-a invitat sa bag ulei cu ceramica tot de la XADO - nu o sa fac asta). Intr-adevar, am sapat si exista sanse substantiale ca acea calamina, odata indepartata, (poate si impreuna cu ovalizarea cilindrului) sa creasca consumul de ulei. In 90 de mii de Km nu a fluctuat deloc, am schimbat uleiuri (5w, 10w 40). Uleiurile folosite: GM (10W-40), Ravenol (VSI, HCS, 5W-40), Aral (High Tronic, 5W-40). Asa face ea.
P.S. NU da erori la diagnoza OP-COM.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR