Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cât ai normal pe ea ?
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
96Kw. Dar se misca mult mai bine cu, cutiuta...cred ca ajunge la un 150 cp si ceva N in plus. Peste 75 % da eroare. Maine ii pun telecomanda, sa o activez doar la nevoie. astept niste piese de la TME.


Ultima modificare facuta de RaduRek la Lun 15 Mai, 2017 10:55 pm, modificat de 3 ori in total
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dragos Ene a scris:300 cp din amarata aia de cutie? Daca se putea asa tunerii nu se chinuiau sa schimbe turbine, intercoolere, injectoare, etc.


Trebuia sa scriu 300 km/h Smile Chiar am fost curios sa vad ce comentarii atrag. Si na, primul venit - primul servit Smile. Vezi ca aici se vorbeste de Zafira or not. Unde mai pui ca eu am initiat topicul si tot eu reglez starea de spirit.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Corect, tu ai initiat topicul si l-am urmarit inclusiv pe cel in care cereai ajutor in achizitionarea masinii. Nu esti singurul care are Zafira si cred ca suntem destui interesati de cutia magica. In conditiile acestea ar trebui sa furnizam informatii corecte.
Si daca vrei sa reglezi propria stare de spirit trage aer in piept de trei ori sau data viitoare realizeaza un blog personal.
Succes in continuare si scuze pentru interventie.
PS. Eu m-am convins, nu cumpar cutia.
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dragos, ai zafira sau nu ? sau intentionezi sa iti achizitionezi.
E prima mea iesire mai taioasa pe un forum. Nu vreau sa ma cert cu nimeni, nu am de ce. Din fire sunt mai intelegator si mai glumet. Pragmatic si realist. Si nu cred ca am albit degeaba prin viata asta.
Foarte bine ca ai intervenit la "exagerarea" mea. Eram curios de reactii, atata tot.
Evident ca nu e posibil sa storca atat putere o cutiuta din acest motor. Dar ceva improvments facea ea pe acolo si la cum e masinuta asta de grea si mai incomod de manevrat pe sportivitate datorita volumului, la motorizarea aceasta ii trebuie clar un plus de putere. Cu alte cuvinte, cutiuta parca se simte ceva mai bine pe motor de 2.0 fata de 1.7. Si asta cred ca din cauza versiunii noi cu dual chanel, adica fata de modelul precedent(care il am montat pe Astra J) citeste informatia de la doi senzori, MAP si Comon Rail. Si cum am mai spus, o sa ii fac si un modul on/off telecomandat, ceva simplu, la care neamtu nu s-a gandit si chiar o sa le propun pe mail. Ca sa vada lumea diferenta cu si fara cutie, live, in mers. Pentru ca ei nu ofera decat varianta always on. Asa am pe Astra J de 5 ani, cu telecomanda, adaptata de mine.
Chiar o sa fac si niste masuratori dyno dupa ce ajung la o concluzie cu setarile. E cam 60€ pe la firmele de chip tuning.
Mie imi ajunge aceasta inbunatatire la cum s-a comportat in testul de duminica pe o sosea nationala destul de circulata, cu o banda pe sens. Nu stiu cum ar fi fost fara cutiuta, dar voi afla curand.
P.S. Cutiuta face banii, la 129€ (pret ebay) fata de 175€ cat o gasesti pe la noi.


  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pentru motorul meu 1.6 cdti. ....e fanstasticul pret de ....400€....cam mare diferenta
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mda sorry for you. Deh motor nou, alte tehnologii...+ remote 50€...o gramada de bani Smile
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:Pentru motorul meu 1.6 cdti. ....e fanstasticul pret de ....400€....cam mare diferenta

La motorul tau merita sa-i faci o resoftare, care e mult mai ok decat o cutiuta care vine preprogramata, sa se muleze pe niste mape standard. Nicio masina nu e "la fel". Si cu resoftarea cred ca iesi si mai ieftin...
Acuma depinde de preferinte.
RaduRek spune ca a avut cutiuta si pe J timp de 5 ani si nu a avut pb...
Desi pe Zafira a umblat la setarile cutiei pandorei si a venit Mos Craciun in bord cu bradul luminat Very Happy
Eu as prefera resoftare ( dar una facuta cu cap! )
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai da dar softul implementat nu-l poti avea on/off, si crede ma ca pe la revizii pe bune(am patit la o astra G) cam tot softul original o trece.
Pe cutiuta ai 15x15 reglaje, trebuie sa gasesti unul fara erori, facand ceva teste in sarcina. Si la Astra J dadea erori pana am gasit reglajul optim(am topic acolo cu race chipul).
Am comandat si o cutiuta de diagnoza ca sa vizualizez valorile modifcate in sarcina, trebuie sa apara din uk. ca pe aici toate gadget-urile costa dublu.
Diferenta intre cutia de pe astra j si cea de pe zafira e ceva mai mare. Cea veche de pe astra modifica doar presiunea in rampa, la cea noua de pe zafira umbla un pic si la presiunea turbo, cam asta face si o harta implementata. Chiar si un lider de chip tuning/remapare are in portofoliu/spre vanzare cutiute Race Chip.


  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La ce te referi la revizii "pe bune"? Smile
Eu raman la parerea mea, ca un un soft de calitate bate oricand o cutiuta d-asta. Dar la cutie ai avantajul ca o dai jos si o pui cand vrei si fara niciun efort, dar si softul original se poate rescrie daca e cazul, pana la urma Smile
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am gresit. ITP vroiam sa scriu.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Treci ITP-ul si cu "cutiuta" si cu resoftare. Acolo iti masoara opacitatea gazelor, si atata timp cat ai DPF nu cred ca sunt probleme. La Astra G nu aveai DPF, zic...
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
marcovo a scris:Eu am montat detectorul de radar, care l-am avut pe Astra și nemaiavând cutia pentru cã am avut parbriz heliomat și nu funcționa în interior l-am montat în exterior în bara de protecție.La Zafira am reușit sã-l montez în interior într-un loc parcã fãcut pentru el.Adicã sub grila de aerisire din spatele monitorului.


Asta zici tu ? Cum l ai extras...poze pleas .

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Regenerare cred...Azi prin traficul Bucurestean. Turatie mai mare la ralanti, consum mai mare, oglinda frige. Cam a doua observata in cei 1100 km de cand am luat masina.
Trebuie led...dar mai dureaza.


  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca dai pe display ul central la eco si dupa la consumatori ..cand isi va face regenerarea vei vedea ca consumatorul va fi luneta incalzita ...eu nu imi mai.pun led ...nu mai vad rostul
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Da în fata monitorului sub grila de climã, am difuzorul undeva in partea stângã a monitorului si alimentarea o am luatã din firele de la brichetã printr-un întrerupãtor.Nu m-am apucat de lucrare pânã când nu mi-a venit setul de scule din plastic cu ajutorul cãrora am reusit sã desfac toate elementele din plastic fãrã sã las vreo urmã.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bravo Marco...esti de-al meu Smile si tie iti place sa cotrobai pe la masina. Ma bucur ca mai sunt pasionati de mesterit, o sa colaboram bine.
Ce scule de desfacut ai ? de unde ? Pune poza bro.
  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sunt luate de aici"FOSIL,0770.750.214,bucur_mihaela2000@yahoo.com" si aratã asa
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si suportul rotii de rezerva...ceva simplu si functional...mai am un pic de lucru la sistemul de desprindere. Momentan am folosit o chinga.

  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Super, ai fãcut vreun drum cu ea fixatã ?, te întreb pentru cã dacã nu e fixatã bine sau e strânsã prea tare se aude un scârțâit în portbagaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR