Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • AAndronachi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am un Opel Meriva din 2004 si nu stiu exact daca se poate instala pe scaunele din spate un scaun auto pentru copii. Am citit in cartea tehnica dar nu ma lamureste. Acolo spune in general, si specifica cu o steluta ca anumite modele sunt prevazute cu aceasta facilitate, dar nu specifica care dintre ele .
Va rog mult daca stie cineva sa ma ajute. Multumesc.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Exista mai multe sisteme de prindere, cel mai comun este cel fara suport dedicat ISOFIX.
Scaunele "comune" si "scoicile" pentru bebelusi se potrivesc la orice masina, si se pun pe bancheta din spate, iar fixarea se face cu centura de siguranta. Instructiunile de legate vin odata cu scaunul.
Scaunele "Isofix" au nevoie ca masina sa suporte tipul asta de prindere.
Vezi ca in link ai un tutorial video.
http://blog.bebetex.ro/cum-...-copii-in-masina/
  • AAndronachi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Da, Isofix sigur nu am, dar m-a bagat in ceata cartea tehnica cu specificatia ca nu toate modelele dispun de posibilitatea de atasare a unui scaun pentru copil. Am in vedere un model de scaun auto si nu vreau sa am surpriza ca nu se poate atasa. Multumesc pentru raspuns.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit, daca ai centuri de siguranta la bancheta din spate, sigur poti monta scaunul dupa specificatii.
Edit: mai devreme am spus ca scaunele se potrivesc pe toate masinile, dar am luat in calcul ca practic nu exista masina moderna care sa nu aiba centuri de siguranta in spate. Poate doar daca au fost convertite din masini de marfa in masini de pasageri, dar na... care sint sansele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR