Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am probleme noaptea in trafic cu celelalte masini. aproape 1 din 4 masini imi fac semne disperate sa schimb faza, altii chiar agresiv, cu toate ca am faza scurta. pana si masina politiei mi-a dat faza mare in nas si s-a oprit langa mine! am facut noaptea un test si faza scurta bate foarte jos insa la distanta foarte mare, cred 100 metri. ca sa ma orbeasca trebuie sa ma aplec in genunchi. problema apare cand masina e in panta cu botul in sus sau drumul e cu denivelari si masina balanseaza.
rog ceilalti posesori care au bixenon sa-mi spuna daca au probleme in trafic ca mine. cand mai ajung la reprezentanta am sa intreb daca poate fi reglata faza scurta sa bata un pic mai jos.
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la fel si la mine, de obicei cand mi se intampla asta le dau faza lunga ca sa inteleaga ca sunt pe faza scurta si unii se calmeaza altii nu:D
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
azi am fost la reprezentanta si au fost un pic reglate farurile sa bata mai jos. astept sa se intuneca si sa ies cu masina sa vad daca mai primesc flash-uri.
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
deci ? s-a rezolvat ?
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mihalceanu_marian a scris:deci ? s-a rezolvat ?


da.bateau bine pe stand dar am insistat sa le dea un pic mai jos. e o placere sa conduci noaptea cu sistemul automat faza lung/scurta.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu mai primesc flash-uri; dar procedez cu s-a scris mai sus...dau si eu un flash si de obicei se linistesc. Ai sistem de comutare automata faza lunga scurta? Nu am mai auzit de dotarea asta..sau e ceva aftermarket?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Insignia are aceasta optiune, cand comuti pe faza lunga si se apropie o masina din fata, comuta singura doar pe faza scurta. Apoi, dupa ce masina cealalta trece, comuta din nou pe faza llunga. Wink
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Si eu mai primesc flash-uri; dar procedez cu s-a scris mai sus...dau si eu un flash si de obicei se linistesc. Ai sistem de comutare automata faza lunga scurta? Nu am mai auzit de dotarea asta..sau e ceva aftermarket?


insignia are camera video frontala(sub oglinda retrovizoare) care vede masinile care vin sau pe care le prind din urma si pe automat, schimba singura faza scurta /lunga. sistemul isi face treaba cam la 95% deoarece, daca prind din spate o masina cu pozitii slabe( ex dacia 1300 , tiruri cu stopuri murdare, etc) schimba pe faza scurta mai greu. in rest pentru masinile care vin din fata nu am probleme. luminile se aprind singure, inclusiv faza scurta/lunga in functie de cat e de intuneric. ziua raman aprinse doar led-urile. comutatorul de lumini are o pozitie in plus(cea de automat).
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au AFL pe Insignia am si eu o intrebare: daca in timpul zilei las luminile pe Auto, se aprind automat luminile "daylight" (acele V-uri inverse cu led) in fata, dar pe spate nu se aprind pozitiile. Pozitiile pe spate se aprind doar noaptea (cand aprinde si faza scurta) sau daca trec de pe Auto pe manual si aprind faza scurta. Este normal asa?

Eu ma asteptam sa aprinda si luminile de pozitie pe spate cand aprinde pe Auto luminile LED din fata! Cum este la voi?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am pe Vectra C, sistemul AFL si Xenon pe faza scurta. Primesc din cand in cand blitzuri si raspund cu faza lunga sa vada ce inseamna Wink
Se pare ca nu unghiul e cel care deranjeaza si la mine sunt reglate bine din fabrica si cu toate astea le-am dat mai jos. Problema cred ca e nuanta sau puterea xenonului (desi e de 55W) sau concentrarea de lumina datorita sistemului reglabil prin lentila Rolling Eyes

CristianTM.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Pentru cei care au AFL pe Insignia am si eu o intrebare: daca in timpul zilei las luminile pe Auto, se aprind automat luminile "daylight" (acele V-uri inverse cu led) in fata, dar pe spate nu se aprind pozitiile. Pozitiile pe spate se aprind doar noaptea (cand aprinde si faza scurta) sau daca trec de pe Auto pe manual si aprind faza scurta. Este normal asa?

Eu ma asteptam sa aprinda si luminile de pozitie pe spate cand aprinde pe Auto luminile LED din fata! Cum este la voi?


Chiar nu mai este nimeni pe forum cu AFL pe Insinia sa-mi spuna si mie daca pe Auto se aprind luminile de pozitie spate?
  • paulcg

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:
cornelpopa a scris:Pentru cei care au AFL pe Insignia am si eu o intrebare: daca in timpul zilei las luminile pe Auto, se aprind automat luminile "daylight" (acele V-uri inverse cu led) in fata, dar pe spate nu se aprind pozitiile. Pozitiile pe spate se aprind doar noaptea (cand aprinde si faza scurta) sau daca trec de pe Auto pe manual si aprind faza scurta. Este normal asa?

Eu ma asteptam sa aprinda si luminile de pozitie pe spate cand aprinde pe Auto luminile LED din fata! Cum este la voi?


Chiar nu mai este nimeni pe forum cu AFL pe Insinia sa-mi spuna si mie daca pe Auto se aprind luminile de pozitie spate?


Cand esti pe AUTO pe timp de zi se aprind doar ledurile - fata.Pozitile spate nu se aprind.
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.

Oare de ce s-a gandit Opel sa nu aprinda si pozitiile spate?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Multumesc pentru raspuns.

Oare de ce s-a gandit Opel sa nu aprinda si pozitiile spate?


ziua nu prea se vad pozitiile aprinse. nici la mine nu se aprind dar pot schimba de pe automat pe luminile de parcare si atunci se aprind.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Desi am masina de un an, nu prea am mers noaptea in afara localitatii.
Weekendul asta am facut un drum si m-au tampit cei care veneau din fata cu flashurile. Si mie mi se pare ca stinge faza lunga prea tarziu, lar la faza scurta, cel putin la peste 100km/h cand are fascicul de autostrada (lung), si in conditii de drum denivelat, banuiesc ca ii omoara pe cei din fata.
Sa merg la service sa le reglez mai jos?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am masina de 2 ani si am circulat foarte mult cu AFL noaptea.

Foarte rar se intampla sa primesc flash-uri. Intradevar trecerea automata de pe faza lunga la faza scurta are un delay de 0.5 secunde si acesta a fost principalul motiv pentur care am primit flash-uri. (cand apare masina din fata de dupa o curba, etc).

In rest sistemul este exceptional. M-am invatat cu el si cand circul cu alte masini astept de pomana sa faca schimbarea automat Wink.

PS. Saptamana trecuta m-a oprit un politist pe DN1 intre Brasov si Sibiu. A vrut sa ma amendeza ca nu am luminile de intalnire aprinse, ca daylight-ul nu e lumina de intalnire, etc. Dupa 20 minute de discutii, in care i-am cerut sa-mi dea definitia luminilor de intalnire, bla bla, m-a lasat sa plec.

Are cineva idee cum e reglementat legal acest daylight?
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt reglementate doar luminile de pozitie sau stationare, luminile de intalnire (faza scurta) si luminile de drum (faza lunga).
Aceste "day light" cred ca sunt asociate cu pozitia. Exista ceva intermendiar intre ele si faza scurta la Insignia?
Mi-a mai povestit un prieten ca a patit la fel ca tine. Si eu merg numai pe automat...
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, ledurile respective pot fi asociate cu luminile de pozitie.

Dar aceleasi led-uri au intensitate mult mai mare ziua cand farurile sunt stinse decat noptea cand farurile sunt aprinse.
Pentru a verifica aprindeti luminile manual in timpul zilei si veti vedea ca intensitatea led-urilor scade (sub jumatate cred).
Oricum acele led-uri sunt vizibile de la distanta mult mai mare deca faza scurta la multe din masinile care circula pe drumuri.

Interesant ar fi de aflat care este definitia "luminilor de intalnire" in lege, regulament, etc.
Nu cred ca are vreo legatura cu forma sau tipul de lumini. Cred ca are treaba doar cu distanta de la care sunt vizibile si inaltimea maxima de focalizare a fascicolului.

Poate e cineva mai in tema si ne lamureste.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Teoretic sunt OK, au 21W, fata de 32-28w cat are faza scurta. Practic nu stiu cum poti convinge un politist.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am mai gasit o explicatie sau 2 la problemele cu AFL.
La Astra pozitiile sunt pe alta oglinda fata de faza scurta si vine melteanul si vede 4 faruri si are impresia ca am faza lunga. Colac peste pupaza, pe pozitie mi-am pus niste becuri cu cate 9 SMD-uri.
Pe de alta parte (rog sa fiu corectat daca ma insel) am impresia ca AFL-ul mai are o setare implicita prin care pozitia farului e modificata in functie de viteza: cu cat e viteza mai mare cu atat se ridica fasciculul de lumina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR