Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • luvzu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Cred ca ai tintit bine Aries...e f adevarat ca in momentul in care am dat cureaua jos si am turato fara zgomotul nu mai era...sa fie rola intinzator? Ciudat e ca in momentul in care am pus cureaua a reaparut si i am zis mecanicului. El mi a zis ca nu e aia ca a verificato si e ok.
Da e f adevarat zgomotul nu se aude daca pui pe cineva sa o accelereze si tu esti sub capota sa cauti pozitia de unde ar veni sunetul. In masina apropii mult urechea de zona volanului...pe langa turometru pe acolo se aude. Sa nu fie vreun plastic am zis eu. In fine maine o sa va pun si cv audio sa vedeti exact cum sta problema.
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Rola intinzator sau orice e miscat de curea.
Daca ar fi plastic ( greierasi) in accelerare s-ar linistii ori tu ai spus ca zgomotul e direct proportional cu accelerarea.
  • luvzu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Sa fie cv de la turometru? Ideea e ca ma depaseste sincer...un mecanic capabil nu gasesc si eu. Nu inteleg dc zgomotul se aude doar cand sunt in masina si nu cand sunt afara...nici la motor nu o aud. Revin maine cu sunetul mai exact sa vedem si alte pareri. O sa fac si din masina si de sub capota ...
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Poti sa faci si de sub masina ca nu vei "prinde" zgomotul.
Dar eu nu inteleg un lucru ! Ai rezolvarea dar tu tot faci presupuneri !
Ai spus ca fara curea accesorii sunetul dispare. Ce mai cauti atunci ?
Ti-am spus ( ai spus ,,,, ti-am spus ... zici ca sintem la piata) sa verifici tot ce este angrenat ( invartit) de curea - role intinzator, alternator, pompa apa ( daca este separat de distributie, nu stiu) si ce-o mai fi.
Invarti de fulii cu mana, de role, misti de ele, cauti jocuri sau sunete discrete, le sucesti in toate sensurile, etc.
Skip ads

  • luvzu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Sunt de acord nu suntem la piata dar doar incercam sa gasesc o solutie pentru problema mea si sa inteleg eu.
Imi pare rau ca nu m-am nascut mecanic si ca trebuie sa acumulez niste informatii ca sa "percep" si eu cate ceva.
@ on topic.
Mersi oricum de timpul acordat! si de info
  • luvzu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Schimbat rola intinzator...zgomotul persista. Are cineva o idee despre ce ar fi?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Alte role care au si ele rulmenti imbatraniti... Alternator,etc.. Verifica jocurile inainte de a mai comanda piese.
Si de ce ai achimbat rola intinzatoare, ca era mai ieftina sau avea joc?
  • luvzu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Am revenit si cu cu video poate cineva are urechea mai fina si isi poate da seama.




Mai nou acum dupa cum se poate auzi cand numai accelerezi se aude un tac tac tac tac...;(
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR