Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am un vectra b1 x16xel benzina din 97 . Am discuri de frana fata si spate, mi-am schimbat saboti de frana de la frana de mana si problema ii ca , cand trag frana de mana si las masina cu fata la vale tine bine dar cand o las cu spatele la vale nu tine deloc chiar daca o trag la maxim maneta de frana. Si cu sabotii vechi a fost la fel doar ca erau uzati de tot , erau ca foita. Am mers de cateva ori cu frana de mana putin trasa vreo 300-400 de merti st tot deageaba. Oare cei de facut ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Probabil trebuie sa reglezi distanta dintre saboti, din compensator ... In discul spate, exista o gaura care da spre saboti, prin care se poate actiona/regla compensatorul(de uzura), nu stiu exact cum e la Vectra B, la Astra F gaura trebuie adusa in partea de jos pana vezi "razele" piulitei compensatorului ... Cred ca am vazut pe-aici, pe forum, ceva mai amanuntit ...

Mecanismul de reglare(compensator) este format din piesele 18, 19, 20:
unde 20 este piulita ce trebuie actionata si arata ca un "soare"(n-am gasit alt cuvant mai potrivit...).


  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Mersi pentru sfat.Am reglat de la rotita. Leam distantat pana nu sa mai invartit discul de frana si pe urma am slabit unpic din surubul pentru reglaj pana a inceput sa se invarta discul. Am facu la fel la amandoua roti. Inainte de a face reglajul am slabit frana de mana din fata ( din masina ).dupa ce am terminat treaba am reglat maneta de frana la 7 cricheti si acuma e ok.,am o frana beton.👍
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mã bucur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR