Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Am schimbat distributia (lant, intinzator, pinioane ) la 120.000 km si dupa ce am plecat din service am observat ca atunci cand am mers cu motorul subturat, indiferent in ce viteza era, si acceleram, intre 1800- 2000 de turatii, se auzea o vibratie din fata, zona motorului. Masina nu trepideaza, doar se aude o vibratie. Dupa ce atingea 2000 de turatii vibratia disparea. Nu se aprinde nimic in bord, si in rest masina se comporta normal. Nu am observat vibratii la alte turatii nici lipsa de putere. Am fost din nou la service. Au urcat masina pe elevator si daca masina sta suspendata, sau este pe liber vibratia dispare. Initial am crezut ca este de la evacuare, sau un tampon dar mecanicii nu au identificat sursa. De mentionat ca pe langa distributie, am schimbat in aceeasi zi: ulei, antigel, filtrul de aer, filtrul de ulei si bujiile. Am masina de noua si nu am auzit niciodata acest zgomot anterior schimbarii distributiei. Daca au mai existat cazuri asemanatoare si aveti un raspuns va rog sa ma ajutati.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2006
Cod motor: Z14XEP
  • mihai05

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.
Vibratia provenea de la capacul filtrului de aer. Cand au lucrat la distributie, si a trebuit demontata si remontata cutia filtrului, probabil ca a picat una din clemele care tineau capacul inchis. Sunt 4 cleme iar eu aveam doar trei, si capacul producea acea vibratie destul de puternica.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR