Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • dj_bonssay

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. De ceva vreme sunt posesorul unui autoturism Opel Zafira A, in schimb din lipsa timpului am neglijat cateva aspecte tehnice si de design. Am sa enumar mai jos cateva dintre ele, in speranta ca m-ati putea sfatui.
- Lipsa motor stergator luneta. Abia acum, dupa 2 ani de cand am aceasta masina, am constatat cu stupoare ca nu exista acest motor. Am desfacut capacul haionului si am observat ca bratul stergatorului este doar prins intr-un fel de nuca din plastic printr-un surub si o piulita. La fel in aceeasi zona am gasit si un cablu cu mufa pentru 3 pini. Intrebarile mele aici ar fi... am vazut la alte Zafire ca in locul bratului de stergator aveau o flansa de plastic si gata... deci e posibil ca masina sa fi venit din fabrica fara acest motoras sau a fost ïndepartat"inainte sa o cumpar eu? mi-as dori sa stiu daca gasesc aceasta piesa pentru a o instala pe masina si care ar fi costul
- nu functioneaza butonul de avarie, in conditiile in care i-a iesit mufa. Cum e prins acest panou? am vazut 2 cleme in partea de sus... dar nu am vrut sa fortez. Trebuie sa dau acest panou jos pentru a avea acces la mufa butonului de avarie.
- in fiecare vara am incercat sa rezolv problem Ac-ului. In primul an am umplut instalatia cu freon.... am avut aer rece maxim o saptama in conditiile in care cei de la service au verificat instalatia si mi-au spus ca nu are pierderi. Anul trecut.... acelasi service (service cunoscut... nu in spatele blocului), mi-au comunicat ca s-a stricat compresorul... m-au trimis la o alta firma... au reparat compresorul, au facut plinul la freon si ... soc.... tot o saptamana a durat aerul rece. Intrebarea ar fi pe unde ar putea aparea pierderea freonul in conditiile in care de fiecare data nu au aparut urme de pierderi?

Va multumesc anticpat, astept parereile dvs, imi cer scuze daca am postat gresit... si mai revin si cu alte nelamurir!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
- Verifica radiatorul de clima sa nu fie spart sau poate are pori (in spatele ventilatorului coltul de jos cam in zona ceea se sparge - in general la Zafira A cu motoare pe benzina.
Sau garnituri este de cautat pe unde anume scapa.

- Bratul stergatorului si motorul il gasesti Dezmembrari. - nu cred sa fie foarte scumpe.
Si mufa de care spui cred ca este de la motor

Mufa cu 3 pini
Pin A - BU (albastru)
Pin B - BN (Maro)
Pin C - BKVT (negru-violet)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR