Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sambata seara am trecut pe bd N Balcescu bulevard de referinta in mun. Buzau. Am vazut o Agila, cred.....z10xe. Cand a mutat-o din loc(schimbat loc parcare) credeti-ma pe cuvant ca in viata mea nu am auzit asa ceva. A facut un zgomot mai ceva ca tractoarele alea chinezesti in 2 pistoane.Ceva de genul motoare TN -uri cu care tiganii taiau lemne. Probabil ca omul nu stia cum sa sune un motor. Distributia distrusa complet.Astfel, agilele sunt dezapreciate .
Skip ads

  • danidan08

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Domnule Dan Cuciureanu,am mare nevoie de un kit de distributie pentru AGILA 1000CM3,2001,e tractoras,sh..in ploiesti totul e scump..Cred ca mai bine as vedea Iasul decat sa dau bani multi si degeaba la Dbas PL.Asi dori sa-mi spuneti cat costa,bineanteles originale.Id danidan08@live.com. Multumesc anticipat.
  • danidan08

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am cautat peste tot dar n-am gasit nr. de telefon al dv.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cristina1211 a scris:Sambata seara am trecut pe bd N Balcescu bulevard de referinta in mun. Buzau. Am vazut o Agila, cred.....z10xe. Cand a mutat-o din loc(schimbat loc parcare) credeti-ma pe cuvant ca in viata mea nu am auzit asa ceva. A facut un zgomot mai ceva ca tractoarele alea chinezesti in 2 pistoane.Ceva de genul motoare TN -uri cu care tiganii taiau lemne. Probabil ca omul nu stia cum sa sune un motor. Distributia distrusa complet.Astfel, agilele sunt dezapreciate .


Stai linistita ca sunt o gramada de agile si corse varza la distributie ptr. ca idiotii de mecanici de la noi, mai dureros ca si unii de la reprezentante, zic ca distributia pe lant "nu are moarte" si nu trebuie s-o schimbi niciodata si saracii oameni au incredere...
Acum si eu le ascult pe toate care trec pe langa mine Laughing si zic: saraca masina! Crying or Very sad
Skip ads

  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi rugaminte o am si eu pentru Dan Cuciureanu, in ceea ce priveste un kit de distributie si toate cele descrise in postul privind schimbarea distributiei. Am pus intrebari intr-o gramada de locuri in Bucuresti si m-a luat ameteala de preturile cerute (plus ca nu am garantia ca acele piese sunt originale). Acum o saptamana am avut proasta inspiratie sa cumpar rulmenti SKF de la Auto Bennet si, desi insistasem catre smecherul din magazin sa fie SKF ^^, m-am trezit ca in cutie erau FAG (pe cutie scrie mare si frumos ca sunt " manufactured or purchased by SKF").
Ca sa fiu in asentimentul lui danidan08, mai bine fac un drum pana la Iasi decat sa intru pe mana unor "mecanici meseriasi".

Deci, ca sa nu mai bat campii aiurea......este vorba despre o Corsa C din 2001, motor 1.2, Z12XE, 55 kw cu seria W0L0XCF6826019002.
Prefer sa intreb (desi am facut pe scurmaciosul) pentru ca am observat din topicuri si o oarecare incertitudine in ceea ce priveste codurile pieselor.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin asupra mesajului anterior cu precizarea ca m-ar interesa codurile pieselor descrise atat de bine in topicul de la Agila. Sunt aceleasi la motorul de 1.2 Z12XE ?! Ulterior voi face sapaturile necesare in ceea ce priveste preturile ca sa am tupeul sa ma contrazic cu astia de la magazine sau reprezentante. Cu multumiri.


Ultima modificare facuta de aecrim la Vin 11 Jun, 2010 10:18 am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
danidan08 la tine piesele putin sub 800lei , aecrim la tine 800lei ca ai doua garnituri mai mari, deci toate si pe original. Problema care ma enerveaza e pretul la garnitura capac culbutori parca s-au timpit, un rahat de cauciuc scump in draci.
Codurile la piese difera functie de motor plus ca in timp Opel a schimbat unele din ele
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Domnul Dan, in masura in care smecherii astia din Bucuresti au preturi nesimtit de mari, as putea procura tot pomelnicul de piese din Iasi ?! Prefer sa va respect sfatul si sa fac rost doar de piese originale. Pe mine ma bate un gand si in ceea ce priveste pinionul vibrochen pentru ca masina are deja 163.000 km. Poate gasim o modalitate prin care sa dau comanda acolo si sa intru in posesia lor, eventual trimise prin posta. In privinta unui service, am retinut sugestia cu "Trami Targoviste" pentru schimbarea distributiei. Desi este recomandat calduros de multi forumisti service-ul lui Marius Andrei (in Bucuresti), am avut surpriza neplacuta (prima si ultima) sa imi schimb rulmentii fata la ei. Bineinteles ca nu aveau prese pentru demontare-montare rulmenti, totul s-a facut cu ajutorul "maiestuosului" ciocan, iar ca sa fie boamboana pusa pe coliva, la rulmentul de pe partea stanga uitase mecanicul (Speedy) sa puna siguranta rulmentului. Din punct de vedere al primirii, preturilor si a modului de rezolvare a problemelor sunt super ok (am descoperit un burduf planetara rupt si le-am cerut sa-l inlocuiasca - au dat comanda imediat si s-a rezolvat) insa in materie de dotari (probabil din cauza faptului ca abia a deschis service-ul de pe Th.Pallady) stau destul de subtire. Retinusem tot dintr-un post treaba cu ciocanul aplicat pe rulmenti ca fiind criminala, dar cu masina desfacuta si presat de o plecare iminenta din week-end mi-am inghitit injuraturile. Daca nu stateam langa mecanic cred ca ii lasam si bacsis la urma...............ghinionul lui ca am stat acolo.
Skip ads

  • danidan08

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cunoasteti,dl Dan un service,un meserias la Ploiesti sau prin imprejurimi? Si o estimare a manoperei la AGILUTA,1000cm3? Trebuie sa-mi reglez bugetul..
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
danidan08 nu pot spune cat as cere eu sau sa recomand pe cineva in zona, e o chestiune de genul mai bine lipsa. In alte zone cunosc oameni de incredere dar la voi perfer sa stau pe tusa.

aecrim cu piese te ajut, in rest vorba mea: vaya con dios. Ca una-alta ciocane...eu de exemplu nu am presa de banc si am mers la extras la altii pentru mine, pentru altii nu ma incurc. Rulemntii din fuzeta/butuc numai la presa de banc pot iesi, restul e can-can.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Domnul Dan, multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns la rugaminte. In momentul in care fac rost de bani o sa va contactez pentru a stabili modalitatea prin care as putea intra in posesia pieselor necesare schimbarii distributiei. Apreciez foarte mult munca pe care o faceti voi, moderatorii, cu sfaturile si ajutorul acordat. Probabil ca incet-incet incepe sa-si spuna cuvantul bunul simt si omenia si in tara asta. Cu respect si multumiri, Mircea.

P.S. Oare sa fie indicat sa schimb si pinionul vibrochen avand in vedere km de la bord (163.000) ?
Asta si pentru ca, dintr-o discutie anterioara, am inteles ca oricum se schimba la 200.000 si ar fi pacat sa nu profit de faptul ca oricum desfac motorul.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, e recomandat sa sa schimbi si pinioanele de la axele cu came si cel de la vibrochen si suruburile care le tin in loc. Eu le-am schimbat pe toate la 120 000 de km cand am schimbat distributia. Nenea Dan sa traiasca!
Toarce Agilutza mea ca in prima zi de functionare, nici nu stii ca merge... Nu regret niciun leu din cei platiti pentru schimbarea distributiei.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aecrim pinionul vibrochen se schimba doar la cele super-tractor ca sunet, abia la ele se constata o diferenta la dimensiuni (uzura), adica se ascut dintii pe romaneste. Cele doua de la came cam rar, sincer putine erau uzate dar cum atunci nu era criza, euro era 3,ceva trai nenica, sa tot faci totul pe 'viata'. La tine in cel mai rau caz pe linga lista se mai pune un pinion arbore. Problema e alta ... mai nou pinioanele sunt sinterizate (sintered) adica slabute, un fel de pudra metalica incalzita si bibilita tra-la-la care teoretic are caracteristici identice sau mai bune, practic e un low cost care nu tine din pacate ca cele vechi zdarovaia si dinti caliti si miez de strangere (came). La came mai nou trimit "kit" care are 2 pinioane si 2 bucse distantier, un caca-maca de sincer imi este frica sa pun asa ceva.
Nu te arunca la piese scumpe care nu trebuie inlocuite, un banal surub (caz bertone) sau surub+strans la mana (caz gsoft) si inca multe altele iti termina motorul. Opel nu spune de schimbat pinioane deci stai linistit, alea sunt cazuri exceptie ca a mers omul cu "drujba". Dar daca ai bani pinion vibrochen e bine de schimbat ca sa dormi linistit si la 6200ture sau incepatori de le moare motorul.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns. Probabil ca ma mai gandesc la varianta schimbarii si a pinionului vibrochen, mai ales dupa informatiile pe care mi le-ai dat (este posibil ca pinionul vechi sa fie mult mai bun decat cele noi "sinterizate"). In ceea ce priveste distributia sunt sigur ca trebuie s-o fac avand in vedere zgomotul pe care-l face atunci cand motorul este incalzit dupa un drum bun sau stat in trafic. Mai am cateva nelamuriri in ceea ce priveste piesele:
-pompa de apa este bine sa fie originala sau se poate alege si un after-market cu un raport pret/calitate bun (cel putin la asta am inteles, ca trebuie sa acordam mare atentie avand in vedere ca sunt facute dupa seria sasiului)?
-aceeasi intrebare este legata si de cureaua accesorii.

Cu multumiri.

P.S. am observat, cel putin in iarna asta, martorul de pe bord "baterie" aprins pentru perioade foarte scurte de timp(1-2sec), in special la relanti sau cand treceam printr-un troian mic de zapada care se pulveriza pe sub motor si, implicit, in fulia alternatorului (probabil ca rulmentul este dus sau negresat corespunzator). Oare se poate remedia prin gresarea rulmentului (din ceea ce am citit pe forum se pare ca si asta este o solutie) sau se recomanda schimbarea lui daca tot se schimba toate cele la motor ?!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pompa apa si curea accesorii cumperi aftermarket. Pret la pinion vibrochen nu mai stiu dar cel sinterizat prezent pe XEP este identic cu cel vechi la dimensiuni.
Referitor la incarcare exista topic separat.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca pinionul vibrochen (cele care sunt pe piata acum, originale sau nu) sufera de aceeasi poveste descrisa in postul de pe prima pagina a acestui topic - referitor la pinioane came (comparatia dintre original si aftermarket)?!?!? Pentru ca daca este asa nici nu are rost sa ma complic. Presupun ca cele originale de pe masina nu sunt atat de "duse"- desi pot apare surprize atunci cand desfaci motorul.

P.S. imi cer scuze pentru off-topic.......ma apucasem sa scriu si n-am realizat ca scriu si despre altceva. Very Happy
  • dorin64

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Imi poate spune si mie cineva de unde pot cumpara distributie pentru Opel Corsa C, an 2001 cu motor de 973 cc?
Va rog ajutati-ma!

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aecrim poti cumpara pinion vibrochen dar cele de came nu, iti trebuie si bucse distantier, te complici si nu trebuie, daca nu ai bucsele alea ai eroare de came P0340, este scris aici in topic plus https://www.clubopel.com/vie...982&start=220 vezi Paun Mihai.

dorin64 comanzi la orice magazin mai serios, recomand original mai putin garnitura capac culbutori care a devenit nesimtit de scumpa, daca nu gasesti acceptabil iti pot face colet una.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi. Posturile respective le citisem deja. Acum o sa incerc sa-mi fac temele cat mai bine cu putinta.
  • dorin64

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:aecrim poti cumpara pinion vibrochen dar cele de came nu, iti trebuie si bucse distantier, te complici si nu trebuie, daca nu ai bucsele alea ai eroare de came P0340, este scris aici in topic plus https://www.clubopel.com/vie...982&start=220 vezi Paun Mihai.

dorin64 comanzi la orice magazin mai serios, recomand original mai putin garnitura capac culbutori care a devenit nesimtit de scumpa, daca nu gasesti acceptabil iti pot face colet una.




Salut!!Am tinut cont de sfatul tau si am comandat la unul dintre cele mai serioase magazine din orasu astaa de ...... am primit la 725 lei ...facaturi ca acelea postate pe forum care s-au spart si distribuitorul se jura ca sunt originale...bineinteles nu le-am achizitionat.Am ajuns la Rucom Craiova unde am gasit kitul complet la 860,dar in termen de 10 zile il aduce din Germania...tare imi este frica sa nu imi aduca tot facaturi.Pentru cei interesati timonerie opel corsa c la 367 la acelasi Rucom reprezentanta opel din Craiova.


Ce ziceti la pretul asta si la o asa firma mai pot lua teapa???
Garniturile (distributie baie ulei) sunt separate?

dancuciureanu - garnitura capac culbutori este din cauciuc ..am desfacut capacul si m-am uitat la lant nu stiu daca trebuie schimbata.
Va multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR