Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
BunĂ£ ziua.

Vreau sa relatez o problema deranjata careia nu reusesc ( cand zic eu ma refer la mecanic ) sa ii gasesc cauza.

In momentul in care virez maxim dreapta si plec de pe loc se aud 2/3/4 pocnituri din zona rotii stanga. Am fost la mecanic, mi sa facut constatare, si mi s-a inlocuit capul de planetara de pe partea stanga care avea joc. In urma acestei interventii nu sa intamplat nimic decat sa se se reduca ( cu 20% ) nivelul zdomotului produs anterior. Drept urmare am fost trimis sa fac directia masinii dupa care , daca nu dispare zgomotul sa ma intorc sa i-mi schimbe si capul de planetara de pe partea dreapta.

Avand in vedere faptul ca notiunile mecanice de care dispun sunt limitate , mi-ar fi de ajutor si o parere secundata avizata.

Mentionez ca am schibate deja :
- flansele amortizoare
- bucsele ( cele mari ) de pe brat.

Va multumesc!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Tot in zona planetarei, zic eu, ar trebui cautata buba...
  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Revin dupa verificare facuta la unghiuri, mecanicul a spus ca nu am nimic in neregula, sunt in tolerante cu unghiurile.


  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din unghiuri n-are ce sa bata ...
Tot pe la planetare-i buba, zic ... desi nu cred ca-i vorba de cea de pe dreapta...
Skip ads

  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Multumesc de raspuns, tin sa mentionez ca mi sa spus la mecanic si la fel am dedus si eu ca am o problema la casera de directie si anume la trecerea peste denivelari mari ( de ex sine de tranvai peste care trec perpendicular) se aud troncaneli care se simt si in volan. Am mai citit pe forum si cred ca este vorba de acele doua bucse de pe axul cu cremaliera. Mecanicul mi-a spus sa schimb caseta de directie cu totul. Poate sa fie problema descrisa mai sus legata de aceasta problema la caseta de directie?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Putin probabil, daca descrierea simptomelor este corecta/completa ... Bataile de caseta se aud si in linie dreapta, pe cand o planetara se aude in special pe viraj, mai ales daca e mai in forta ...
  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Revin cu un update, am bagat mana pe langa motor si am tras de bratul planerei si se aude bocanind, e normal sa se auda asa avand in vedere ca e abia schimbat capul de planetara ?

Multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Normal ca NU E NORMAL! Trebuie verificata la sange planetara respectiva, eventual demontata bucati de catre un meserias serios, si inlocuit tot ce este necesar, chiar planetara, daca e nevoie...
Skip ads

  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Acum pun si eu o intrebare, e posibil sami troncane acele planetare la trecerea peste denivelari, sau cand merg pe drum pietruit?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Planetara poate sĂ£ batĂ£ (mai mult uruie) și pe drum drept dacĂ£ are jocuri mari Ă®n capul de planetarĂ£ dinspre cutia de viteze și la viteze un pic mai mari, nu la plecarea de pe loc.
La Ă®ntrebarea ta: da, e posibil, dacĂ£ sunt varzĂ£, cum spuneam mai sus.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
CMan a scris:Buna ziua,

Revin cu un update, am bagat mana pe langa motor si am tras de bratul planerei si se aude bocanind, e normal sa se auda asa avand in vedere ca e abia schimbat capul de planetara ?

Multumesc.

Daca ai tras de brat nu trebuie sa se miste, incearca sa misti de tripoda cea care intra in cutie si vezi unde este jocul. De obicei apare joc in cutie de la rulment si simering care a curs deci ulei ioc.
  • CMan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Vreau sa revn cu un update:
Am schimbat si capul de planetara de pe partea dreapta, si problema s-a rezolvat.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Probabil ca si ala era salata, daca batea pe viraj dreapta ... sau urechea trebuie schimbata si ea...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR