Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Poti sa faci modificari dar asa cum ti s-a spus masina iese din randul de asteptare si este pusa la coada, ceea ce inseamna ca termenul de livrare de 90 de zile incepe de atunci
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
all4u, poate ca ai dreptate, dar eu acum am venit de la dealer si mi-a spus ca masina este pe acelasi cod: 25. Am zis ca asta inseamna ca a avansat de la comanda, dat fiind ca nu se mai pot face schimbari de configuratie. Mi-a spus ca se pot face schimbari, dar in acest caz masina ia rĂ¢ndul de asteptare de la inceput...
Cine are dreptate cu codul 25: tu sau ea (consultantul de vanzari)?

Tu ai dreptate, eu am gresit.
Pe cod 25 se pot face schimbari si este exact cum spuneti voi, se reia asteptarea pentru ca aceste este momentul cand se comanda piesele care se pun pe masina.
Mea culpa!
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Astazi am intrat pe cod 48 - Received sales org compound. Maine sau poimane fac plata, iar apoi am maxim 3 saptamani de asteptare.
Pe cod 42 am intrat pe 15.05.


Si la mine masina e pe cod 48. Masina cica ar fi in Polonia si ii arata data de livrare in Gyor 22 iunie si din Gyor mai dureaza probabil 10 zile pana ajunge la dealer.
Tu de ce zici ca mai ai 3 saptamani?
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Termenul de maxim 3 saptamani mi-a fost transmis de dealer in ziua cand am intrat pe cod 48.
Adica tu mai ai de stat aproape o luna pana pe 22.06 si apoi inca 10 zile?

Eu, la inceput cand eram pe cod 25, aveam Calc Delivery Date 05.06. Cand am intrat pe cod 48 data s-a modificat in 30.05.
Voi aveti noroc de dealeri mari, puternici. La mine, "la tara", lucrurile sunt un pic mai complicate, in schimb am parte de o agenta de vanzari care-si da interesul, care ma suna zilnic sau macar imi trimite un mesaj.
Am vorbit cu reprezentantii societatii despre plata masinii in momentul ajungerii in Gyor si mi-au explicat ca in perioada aceasta, cu multe comenzi, nu pot onora plata tuturor masinilor si prefera aceasta modalitate, trecuta de altfel in contract.


Ultima modificare facuta de all4u la Joi 25 Mai, 2017 5:22 pm
Skip ads

  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu cand m-am uitat pe calculator cu el, scria Current Location Gyor si Delivery Date 22/06/2017, dar dealerul mi-a zis ca n-are cum sa fie deja in Ungaria, ci probabil e in Polonia. O sa-i cer maine sa-mi trimita un Print Screen, desi a cam strambat din nas, ca sunt date de vizualizare doar pentru ei.
Am stat si eu de vorba cu domnisoara blonda(foarte de treaba si intr-adevar isi da interesul) de la Bacau dar cum oferta era identica cu cea a dealurlui local, nu aveam de ce sa fac un drum suplimentar pana la Bacau


Ultima modificare facuta de daveraux la Joi 25 Mai, 2017 5:28 pm
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Daca masina ta nu a ajuns in Gyor nu este cu siguranta pe cod 48.
Daca in dreapta la "Current Location" aveai trecut: PLGI00 - GLIWICE PLANT, atunci masina este in Polonia, si este pe cod 42. Poate ai vazut gresit codul.
Daca era la Gyor in maxim 3 saptamani aveai masina. Dealerii nu-si permit sa tina prea mult masinile acolo, pentru ca daca depasesc un anumit nr.de zile, platesc pentru aceasta.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Codul l-am vazut foarte bine si era 48 si la Current Location era trecut Gyor. O sa revin maine cu detalii de la dealer. Faza e ca termenul initial dat de dealer era 5 luni si apoi a scazut la 3luni si jumatate. Eu am dat comanda pe 14 aprile si daca vine pe 22 iunie, asta inseamna aproape 2 luni si jumatate, deci termenul final e si mai scurt fata de cel prevazut, neasteptat
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:Daca nu se face plata de catre dealer, masina nu vine in Romania.
Da unde scrie in contractul tau ca trebuie sa platesti masina cu 3 saptamani inainte sa vina?


Contractul meu, care are exact o pagina, are trecut la pct. 3 mentiunea ca plata trebuie sa o fac "in termen de 2 (doua) zile lucratoare de la notificarea in scris a Cumparatorului de catre Vanzator cu privire la sosirea autovehiculului/autovehiculelor in Gyor".

Intr-adevar agenta de mea de vazari este o domnisoara blonda, frumoasa, amabila si care tine tine mult la clienti.
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:Codul l-am vazut foarte bine si era 48 si la Current Location era trecut Gyor. O sa revin maine cu detalii de la dealer. Faza e ca termenul initial dat de dealer era 5 luni si apoi a scazut la 3luni si jumatate. Eu am dat comanda pe 14 aprile si daca vine pe 22 iunie, asta inseamna aproape 2 luni si jumatate, deci termenul final e si mai scurt fata de cel prevazut, neasteptat


Am dat comanda cu cateva zile inaintea ta. Dar eu am avut termen initiat 23.06, termen care se poate reduce cu 1, 2 sau 3 saptamani.
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cat timp ati stat in cod 33? Eu am deja 2 saptamani jumatate! Am inceput sa ma enervez....ii consider neseriosi.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Tot cam asa am stat si eu. Vre-o 3 saptamani..Este posibil ca dupa asta sa intri direct pe 38.
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu la radacini acum 2 ani am platit masina cand a ajuns in Bucuresti
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Actualizez un pic datele postate anterior:

20 - Received - Fabrica a primit comanda de la dealer si a generat Vehicle number
Este momentul in care dealerul indica tipul de achizitie, numele clientului, data comenzii, modelul masinii, optionalele, culoarea, tapiteria si se primeste prima estimare pentru livrare.

21 - Processed - Masina este luata in evidenta de fabrica. Fabrica face comenzile de piese. Se pot face modificari in configuratie.

25 - Aligned - Pot fi facute schimbari. Toate piesele si optionalele au fost comandate si sunt in sistem, gata sa fie puse pe caroserie. Daca se fac modificari, conform spuselor colegilor (la mine nu a fost cazul), se reia timpul pentru codul 25.

33 - Scheduled
- Viitoarea masina primeste un loc pe linia de asambare si este gata pentru echipare. Este generat VIN-ul.

37 - Broadcast. Cred cĂ£ acest lucru se referĂ£ la vechea metoda prin care lucratorul este "legat" de o masina (pe o banda de fabricatie mobila), pune piesele si executa operatiuni conform unei liste. Presupun acest lucru este computerizat acum.

38 - Produced - Masina a fost deja fabricata si a iesit de pe banda transportoare.

40 - Passed to Sales - Masina a fost verificata si este trecuta la departamentul de vanzari. Se adauga documentele masinii.

42 - Shipped Ex-gate - Masina este in parcul fabricii, gata de transport (Polonia-Ungaria).

48 - Received sales org compound - Masina este in Gyor si se asteapta efectuarea platii de catre dealer.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Haideti, baieti, cu masinile, ca daca le primiti voi, scade si la noi AMR-ul si parca trece timpul mai repede!
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
cand iti iei masina..cel mai bine si mai linistit e sa nu intri pe nici un forum..iti vezi de treburi,,timpul trece,,,si pac,,te-ai trezit cu masina...dar..poti..?
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Daca masina ta nu a ajuns in Gyor nu este cu siguranta pe cod 48.
Daca in dreapta la "Current Location" aveai trecut: PLGI00 - GLIWICE PLANT, atunci masina este in Polonia, si este pe cod 42. Poate ai vazut gresit codul.
Daca era la Gyor in maxim 3 saptamani aveai masina. Dealerii nu-si permit sa tina prea mult masinile acolo, pentru ca daca depasesc un anumit nr.de zile, platesc pentru aceasta.


Am vb acum la dealer si mi-a confirmat ca masina este intr-adevar la Gyor. Mi-a zis ca o sa ceara factura proforma sa o plateasca si apoi in maxim 10 zile lucratoare masina e la ei in curte.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Depinde acum doar de transportatori daca masina e achitata.eu la achiate integrala pana am avut cheia in mana au trecut 32 zile.Radacini vitan bucuresti.asa ca poate aveti voi bafta mai multa sa vina mai repede,desi ma indoiesc.va spun si de ce:s-au dat multe comenzi odata si ei nu pot sa livreze tot atat de multe masini odata.cel putin asa am patit eu.in prima faza masinile ajung la pitesti intr-un centru de sortare,apoi pe tralier in reprezentante.transa de masini printre care s-a aflat si a mea a fost adusa de la Ghyor cu trenul la pitesti,fiind multe comandate.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Codurile pentru status (valabile pentru orice model Opel):

M-am decis sa fac o lista a evenimentelor prin care trece masina, din momentul comenzii initiale si pana avem cheile de la masina in mana.
Codurile cele mai importante le-am subliniat. O sa incerc sa detaliez ulterior fiecare cod si v-as ruga sa ma ajutati in acest sens.

Received
20 Received


Processed
21 Processed
25 Aligned
30 Prereleased


In production
32 Released
33 Scheduled
34 Body ordered
35 Body setup
36 Body received
37 Broadcast
38 Produced
39 Quality Assurance
40 Passed to sales
42 Shipped ex gate
43 Received central distr compound
44 Shipped central distr compound


Not Shipped
48 Received sales org compound


Dealer Stock
49 Shipped ex sales org compound
52 Received Vehicle Sales Compound
54 Shipped Vehicle Sales Compound
58 Received dealer


Retailed
60 Retailed


Ai cumva un link pentru aflarea status-ului?
Intreb pentru ca astazi am platit avansul la un Sedan de 1,4 T si mi-ar fi util sa pot urmari evolutia comenzii. Multumesc anticipat
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
@silviu mustata....stai la coada..vrei sa iti vina masina mai repede? Oricum saptamana asta iti va intra in productie, dupa mai asteapta 3 saptamani si intereseaza-te la dealer. Nu iti face nervi ca noi astia, care am imbatranit asteptand.
Sunt curios daca vine masina si la mine in 32 de zile. Dealerul imi zice sa incep sa ma pregatesc( stie ca ultimele masini au venit foarte repede) poate vine peste 2 saptamani.
Cu greu ma abtin sa nu mai intreb de status.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
Ai cumva un link pentru aflarea status-ului?
Intreb pentru ca astazi am platit avansul la un Sedan de 1,4 T si mi-ar fi util sa pot urmari evolutia comenzii. Multumesc anticipat

Statusul il afli doar de la dealer. Trateaza cu el sa-ti trimita periodic informatiile sau treci pe la el ori ... ce vrei tu. Dar doar dealerul poate intra cu user si password pe siteul General Motors sa verifice stadiul comenzii tale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR