Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru informație. Sa o stãpânești sãnãtos și fara probleme.
Skip ads

  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
O veste buna. Pe data de 09.05.2017 a intrat in cod 33, iar azi, dupa trei saptamani a intrat direct in cod 40. Deci Opel s-a miscat repede. Probabil in 14 zile o vad in Romania. Ma gandesc ca va dura 7 zile pentru a ajunge in Gyor si apoi depinde de plata dealerului si locurile libere de transport.
Naspa cu Euro in ultimele 5 zile: EUR 4,5583 4,5512 4,5496 4,5573 4,5637 + 1% mai pierd banii de scut si aparatoare de noroi.....
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Si eu sunt suparat de nu mai pot. Masina se afla de 10 zile in Gyor si nu s-a miscat nimic.
Din datele pe care le am a fost un singur transport saptamana trecuta si va fi unul vinerea aceasta. Sad
Chiar nu pot sa inteleg de ce se misca lucrurile asa de greu. Sad
Daca nu-l prind nici transportul din 2 iunie, sigur intru saptamana 6-9 iunie. Apoi o sapatamana pana la Pitesti (parca!) si inca una la mine, la Bacau.
Foarte, foarte mult. Sad
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
all4u..vine masina mea mai intai...Smile
Skip ads

  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Astazi am aflat si eu ca este pe codul "25 Aligned" iar termenul de livrare in depozitul extern este 31 iulie, deci probabil prin august voi primi si eu masina.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:all4u..vine masina mea mai intai...Smile

Poate ai noroc, ca eu unul m-am saturat de asteptat...
Azi am stat numai pe telefoane si emailuri, doar, doar s-o misca masina din Gyor.
Dar.... dealerii din provincie nu au putere financiara, nu prea-s bagati in seama si acum stau la mana transportatorului. Sad
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Vine greu ca nare autostrade..e suparati...aia...cu masinile..
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am visat ca anu asta vine...stati linistiti...
Skip ads

  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum o fi la alții...dar la mine este foarte bine. Contract încheiat in 02 mai...9 mai intrata in producție...azi achitata mașinã, fiind ajunsa in Gyor....probabil sãptãmânã viitoare livratã.
Deocamdatã nesperatã desfãșurare. Probabil 5 sãptãmâni de la încheierea contractului la livrare....
Rãdãcini felicitãri...agent Cristina...felicitãri....
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Oare macar asemanator va decurge la toti cei cu contract la Radacini, chiar daca sunt si din provincie? Am cunoscut-o si eu pe Cristina Stan, mi-a lasat o impresie f buna.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Odata ce masina e in Gyor si dealer-ul face plata ei din momentul ala transportatorul are termen de 10 zile lucratoare sa livreze masina.
Transportatorul e un intermediar(nu apartine de opel) si deci o aduce in functie de numarul de masini, daca trailer-ul auto nu e plin atunci o s-o aduca in ultima zi.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:[Azi am stat numai pe telefoane si emailuri, doar, doar s-o misca masina din Gyor.


Cu cine ai stat pe telefoane si emailuri, cu dealerul local?
Sau cunosti si alte parghii pentru a urni lucrurile? Daca da, ni le poti impartasi si noua?
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@PEmil....am inceput cu delarul local si prin el la transportator.
Am prioritizare cica la transport, numai ca ar fi doar un singur transport saptamana viitoare, deci nu mai stiu ce sa cred.
intru zilele urmatoare in doua luni de la lansarea comenzii, deci ma stimt un pic dezamagit de dealer si de Opel in general.
Daca stiam ca ajung in situatia asta, vis-a-vis de livrare, cred ca ma gandeam de 10 ori inainte de a alega Opel.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@all4u, stii tu:"mult a fost, putin a ramas".
Acum, spre sfarsit, asteptarea este tot mai grea...
Te-am citit ca fiind un tip foarte cumpatat si impaciuitor. Nu este cazul sa "disper" acum, pe ultima suta de metri.
Noi asteptam sa intri cat mai repede in posesia masinii, dar sa nu ne uiti! Sa ne impartasesti si noua din experientele pe care le vei avea, cu atat mai mult cu cat, probabil, vei fi primul sau al doilea ce va primi masina comandata anul acesta.
Asteptare usoara, in continuare!
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc Emil pentru aprecieri.
Adevarul este ca inainte de a ma decide in favoarea Opelului am cantarit mult ofertele de pe piata, iar la bugetul avut ~12k nu aveam prea multe alternative de masini noi.
Inainte de a plasa comanda, timp de peste o luna, am citit tot ce se putea despre masina, de asta multe din problemele care apar aici nu ma mai surprind.
Am condus mult in cei 26 de ani de cand am permis, nu am avut accidente, nu am avariat masinile. Doar zgarieturi minore si ceva probleme tehnice. Am avut si Dacii, am avut Ford, Mazda, Opel, iar decizia privind Astra J am luat-o si pe baza experientelor anterioare legate de fiabilitate si preturile de mentenanta.
Spuneam ca sunt dezamagit de livrare, pentru ca mi se pare inadminisbil ca sa ai masina produsa si livrata in Gyor in 5-6 saptamani si apoi sa astept de peste 2 saptamani plecarea acesteia din Gyor. Asta ma deranjeaza cel mai mult. Termenele intermediare pe care le-am avut de la dealeri au fost respectate la zi, colaborarea cu acesta a fost la superlativ, dar ce folos cand termenul final nu poate fi respectat si cand stau la mana unui transportator probabil coplesit de comenzi in aceasta perioada.
Agitatia mea este data de faptul ca intentionam ca pe 20 iunie sa plec in concediu in Grecia cu Opelul, dar dupa cum vad ca stau lucrurile cred ca ar fi bine sa fac o revizie si sa spal Focusul.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cum ai spus chiar tu de mai multe ori: atat poate un dealer mic, din provincie.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Recomand tuturor celor care sunt la inceput de drum cu asteptarea:
- sa citeasca manualul de pe siteul Opel:
https://www.opel.ro/proprietari/manuals.html
- sa citeasca cat mai mult din subiectele de pe acest forum, dar in special:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=32592&postdays=0&postorder=asc&start=0
- sa citeasca tot ce prind vis-a-vis de mentenanta Astra J
- sa incerce sa-si instaleze EPC-ul General Motors
- sa accesati si alte forumuri (it, uk, ge, hu, ru) unde se discuta despre Astra J, unde, chiar daca o sa folositi google translate, o sa va familiarizati si cu masina
- sa contactati la 2-3 zile agentul de vanzari prin mesaje (ca de telefoane nu prea au timp) si macar la 2 saptamani sa faceti o vizita in showroom sa mai aruncati un ochi la masina
- sa nu aveti asteptari exagerate de la masina. Incercati sa fiti pozitivi in ceea ce priveste fiabilitatea!
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Multumesc Emil pentru aprecieri.
Adevarul este ca inainte de a ma decide in favoarea Opelului am cantarit mult ofertele de pe piata, iar la bugetul avut ~12k nu aveam prea multe alternative de masini noi.
Inainte de a plasa comanda, timp de peste o luna, am citit tot ce se putea despre masina, de asta multe din problemele care apar aici nu ma mai surprind.
Am condus mult in cei 26 de ani de cand am permis, nu am avut accidente, nu am avariat masinile. Doar zgarieturi minore si ceva probleme tehnice. Am avut si Dacii, am avut Ford, Mazda, Opel, iar decizia privind Astra J am luat-o si pe baza experientelor anterioare legate de fiabilitate si preturile de mentenanta.
Spuneam ca sunt dezamagit de livrare, pentru ca mi se pare inadminisbil ca sa ai masina produsa si livrata in Gyor in 5-6 saptamani si apoi sa astept de peste 2 saptamani plecarea acesteia din Gyor. Asta ma deranjeaza cel mai mult. Termenele intermediare pe care le-am avut de la dealeri au fost respectate la zi, colaborarea cu acesta a fost la superlativ, dar ce folos cand termenul final nu poate fi respectat si cand stau la mana unui transportator probabil coplesit de comenzi in aceasta perioada.
Agitatia mea este data de faptul ca intentionam ca pe 20 iunie sa plec in concediu in Grecia cu Opelul, dar dupa cum vad ca stau lucrurile cred ca ar fi bine sa fac o revizie si sa spal Focusul.

Intr-adevar asteptarea e grea. Vei pleca in concediu cu ea. Gandeste.te ca la Corsa D am stat 6 luni sa o vad. Si problema era de la dealer...plati facute cu intarziere. Comertul inseamna profit. Cum transportatorul nu are de adus masini in BC...astepti. Desi ai achitat transportul. Cei care au posibilitatea mai bine fac comanda intr-un oras mare In Bucuresti se fac comenzi pt rabla de multa vreme. Auzisem de o persoana care avea masina de 2 luni nelivrata pentru a astepta programul rabla. Cred ca Radacini au zeci de comenzi deja. Calitate pret, poate doar Dacia ar mai fi meritat.la 10500euro...ce masina poti lua? Toti producatorii au probleme. Numai ca unii achita scump reparatiile. Opelul este mai ok. Nu ne pacalim cu marca aleasa. Nerabdarea noastra e singurul dusman. Ne facem rau singuri. Masina va venii...pui pariu pe o bere?
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Dau berea si fara pariu. Wink
Chiar daca ajunge pana plec, problema este legata de faptul ca trebuie sa inmatriculez masina foarte rapid... si nu cred ca o sa pot sa ma incadrez in timpul scurt.
Singurul regret ca nu am mers pe Radacini este dat de faptul ca as fi luat in calcul sa-i montez GPL si am fost convins ca pot sa-i pun ulterior la orice dealer. Acum am aflat ca nu e chiar asa...
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu nu înțeleg de ce vã luați de dealer, cã e mic, cã e mare, n-are importanțã atâta timp cât mașina vine pânã în termenul prevãzut în contract
Faptul cã tu te interesezi la dealer care e statusul mașinii nu-ți face decât sã-ți creezi speranțe false cã mașina vine mai repede și într-un fel ai și pretenția asta fațã de dealer, ceea ce e greșit
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR