Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Codurile pentru status (valabile pentru orice model Opel):

M-am decis sa fac o lista a evenimentelor prin care trece masina, din momentul comenzii initiale si pana avem cheile de la masina in mana.
Codurile cele mai importante le-am subliniat. O sa incerc sa detaliez ulterior fiecare cod si v-as ruga sa ma ajutati in acest sens.

Received
20 Received


Processed
21 Processed
25 Aligned
30 Prereleased


In production
32 Released
33 Scheduled
34 Body ordered
35 Body setup
36 Body received
37 Broadcast
38 Produced
39 Quality Assurance
40 Passed to sales
42 Shipped ex gate
43 Received central distr compound
44 Shipped central distr compound


Not Shipped
48 Received sales org compound


Dealer Stock
49 Shipped ex sales org compound
52 Received Vehicle Sales Compound
54 Shipped Vehicle Sales Compound
58 Received dealer


Retailed
60 Retailed



Ultima modificare facuta de all4u la Vin 19 Mai, 2017 9:34 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Super info, e bine de stiut, poate pe viitor vor avea acces si cumparatorii la verificarea statusului direct pe site Smile
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
20 - Received - Fabrica a primit comanda de la dealer si a generat Vehicle number
Este momentul in care dealerul indica tipul de achizitie, numele clientului, data comenzii, modelul masinii, optionalele, culoarea, tapiteria si se primeste prima estimare pentru livrare.

21 - Processed - Masina este luata in evidenta de fabrica. Fabrica face comenzile de piese. Se pot face modificari in configuratie.

25 - Aligned - Nu mai pot fi facute schimbari. Toate piesele si optionalele au fost comandate si sunt in sistem, gata sa fie puse pe caroserie.

33 - Scheduled
- Viitoarea masina primeste un loc pe linia de asambare si este gata pentru echipare. Este generat VIN-ul.

37 - Broadcast. Cred cã acest lucru se referã la vechea metoda prin care lucratorul este "legat" de o masina (pe o banda de fabricatie mobila), pune piesele si executa operatiuni conform unei liste. Presupun acest lucru este computerizat acum.

38 - Produced - Masina a fost deja fabricata si a iesit de pe banda transportoare.

40 - Passed to Sales - Masina a fost verificata si este trecuta la departamentul de vanzari. Se adauga documentele masinii.

42 - Shipped Ex-gate - Masina este in parcul fabricii, gata de transport (Polonia-Ungaria).


Ultima modificare facuta de all4u la Vin 19 Mai, 2017 10:26 pm, modificat de 2 ori in total
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Acestea sunt informatiile disponibile la cod 25 (datele despre mine si dealer le-am sters!)


Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ne faci sa-l cicalim pe consultantul care ne-a vandut masina ...
Eu deja am facut al doilea "drive test" cu masina, desi am comanda data de o saptamana...
Grea asteptarea asta...
Daca noi, adultii, suntem atat de nerabdatori, va dati seama cat de greu este pentru copii sa astepte o jucarie noua sau venirea lui Mos Craciun...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Eu am citit in ultima luna manualele, mi-am facut liste cu siteuri cu diverse informatii, diagnoze, piese, electronice, am selectionat magazinele auto si... am citit aproape tot forumul de aici, specific astra j, inclusiv subiectul ala lung de 400 de pagini.
Deci daca vrei sa-ti umpli timpul ai cu ce.
Numai ca pe masura ce avansezi cu informatiile, incepi sa afli si de potentialele probleme si asta te cam dezarmeaza.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Astazi am intrat pe cod 48 - Received sales org compound. Maine sau poimane fac plata, iar apoi am maxim 3 saptamani de asteptare.
Pe cod 42 am intrat pe 15.05.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De ce faci plata ca sa astepti 3 saptamani? Plata trebuie sa o faci cand vezi masina, nu inainte
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Asa insista dealerii sa nu "gaureasca" bugetul lor si sa fie siguri ca o cumperi; si mie mi.a cerut inainte i.am zis ca nu am...depind de banca si mai dureaza...pana la urma am achitat dupa ce au primit ei masina...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:De ce faci plata ca sa astepti 3 saptamani? Plata trebuie sa o faci cand vezi masina, nu inainte

Plata se face cand masina este in Gyor. Pana cand nu ai confirmarea de la reprezentanta ca au intrat banii, nu trimit masina.
  • valiaviator

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
In contractul meu spune ca plata se face la sediul dealer-ului, in max. doua zile de la notificarea sosirii masinii in curtea lui! Si asa mi se pare normal!
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dealerul e obligat sa plateasca masina, e obligatia lor si deobicei o fac inainte sa vina masina la Gyor, tu o platesti dupa ce o vezi. Ce se intampla daca tu o platesti si cand vine iti dai seama ca de exemplu ti-au gresit configuratia sau daca vine avariata?
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Daca vine avariata ( ma refer la avarii minore) nu o sa stii niciodata.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
In ungaria au un termen limita cat pot aia sa o tina...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
daveraux a scris:Dealerul e obligat sa plateasca masina, e obligatia lor si deobicei o fac inainte sa vina masina la Gyor, tu o platesti dupa ce o vezi. Ce se intampla daca tu o platesti si cand vine iti dai seama ca de exemplu ti-au gresit configuratia sau daca vine avariata?

In ce document / act spui ca este trecuta aceasta obligatie? Eu unul nu am gasit niciunde? Trimite-mi si mie un scan sau un link sa-i dau dealerului in cap. Daca e cazul!
Eu cred ca fiecare face cum il avantajeaza mai mult. Avantajul bucurestenilor este ca avand mai multi dealeri, se intrec in oferte.
Si nu cred ca are rost sa legam subiectul de receptia masinii, deoarece daca este gresita configuratia ai contractul de partea ta.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu se face plata de catre dealer, masina nu vine in Romania.
Da unde scrie in contractul tau ca trebuie sa platesti masina cu 3 saptamani inainte sa vina?
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Referitor la plata masinii, eu socotesc ca sunt doua situatii:
1 - de unde sa aiba dealerul atatia bani sa ruleze pentru plata a zeci sau sute de masini saptamanal (nu ca i-as plange, totusi este o suma destul de mare);
2 - daca dealerul face plata masinii din banii lui, este interesat sa-ti aduca masina cat mai repede, pentru a-si recupera banii.
Acum, este adevarat ca fiecare dealer are politica proprie in ceea ce priveste aceste placi, politica ce in mod clar este in avantajul lui...
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu mai precis, firma(reprezentanta) face plata. Cum o face nu e treaba noastra, a clientilor. Si chiar daca plata e facut cu mult inainte de a ajunge masina in Gyor, masina tot sta acolo pana se aduna probabil vreo 10, pentru a fi transportate toate odata in Romania.
  • Dragos_80x

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Dealerul face plata cand ajunge masina in ungaria.. din ce spunea reprezentatul de la GTT se ia credit.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:20 - Received - Fabrica a primit comanda de la dealer si a generat Vehicle number
Este momentul in care dealerul indica tipul de achizitie, numele clientului, data comenzii, modelul masinii, optionalele, culoarea, tapiteria si se primeste prima estimare pentru livrare.

21 - Processed - Masina este luata in evidenta de fabrica. Fabrica face comenzile de piese. Se pot face modificari in configuratie.

25 - Aligned - Nu mai pot fi facute schimbari. Toate piesele si optionalele au fost comandate si sunt in sistem, gata sa fie puse pe caroserie.

33 - Scheduled
- Viitoarea masina primeste un loc pe linia de asambare si este gata pentru echipare. Este generat VIN-ul.

37 - Broadcast. Cred cã acest lucru se referã la vechea metoda prin care lucratorul este "legat" de o masina (pe o banda de fabricatie mobila), pune piesele si executa operatiuni conform unei liste. Presupun acest lucru este computerizat acum.

38 - Produced - Masina a fost deja fabricata si a iesit de pe banda transportoare.

40 - Passed to Sales - Masina a fost verificata si este trecuta la departamentul de vanzari. Se adauga documentele masinii.

42 - Shipped Ex-gate - Masina este in parcul fabricii, gata de transport (Polonia-Ungaria).


all4u, poate ca ai dreptate, dar eu acum am venit de la dealer si mi-a spus ca masina este pe acelasi cod: 25. Am zis ca asta inseamna ca a avansat de la comanda, dat fiind ca nu se mai pot face schimbari de configuratie. Mi-a spus ca se pot face schimbari, dar in acest caz masina ia rândul de asteptare de la inceput...
Cine are dreptate cu codul 25: tu sau ea (consultantul de vanzari)?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR