Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Janos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna tuturor!
Am un Opel Zafira A 2.0 DTI din anul 2003.
Am observat un lucru ciudat: directia in mod normal lucreaza destul de usor, dar chiar si cand e "normal", simt ca merge in "suturi". Deci parca ar strange caseta de directie, dar pompa face fata.
Acest simptom se agraveaza dupa ce folosesc aerul conditionat. Dupa ce am folosit AC, directia merge foarte greu, si intrerupt.
A mai intalnit cineva aceasta problema? Nivelul lichidului e bun in rezervorul servo.
Astept pareri.

Toate cele bune,

Janos
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pare o problema a curelei de accesorii (sau a intinzatorului acesteia) ... Odata cu cresterea incarcarii mecanice pe curea, ea apre sa nu mai transmita suficienta putere in accesorii(servodirectie, A/C)... E ciudat totusi ca nu scoate zgomot (gen scartaituri.fluieraturi) ...
Ar trebui inspectate cureaua si intinzatorul de cineva cu experienta ...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica cum stai cu incarcarea la baterie adica cat incarca alternatorul. trebuie sa fie intre 13.8V si 14.4V ca este posibil ca de acolo sa fie problemele. din ce stiu eu, poate gresesc, dar la zafira cu motor de 2.0 diesel este servodirectie cu actiune electrohidraulica ca la Astra G si deci nu are treaba cureaua de accesorii cu ea decat daca nu ii da alternatorul destul curent...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, greseala mea, nu mi-am dat seama ca servodirectia este electrohidraulica la modelul asta, colegul are dreptate, mai degraba este o problema cu incarcarea electrica ...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,
amindoi colegii au dreptate, verifica totusi cureaua de accesorii, alternatorul- sa incarce la 13,8 v - 14,2V.,baterie incarcata bine.
daca patineaza cureaua alternatorul nu incarca bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR