Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • liviu3ro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva din ce cauza la viteza de peste 120 km/h incep sa am in masina o senzatie de plutire...e normal?...intreb deoarece nu stiu...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- renunta la caracterele romanesti, ca arata ca dreak mesajul
2- da e absolut normal. Presupun ca conduci o Solnita, si toate Solnitele fac la fel


le: pune-ti masina in semnatura. ai peste 10 mesaje, deci poti sa iti editezi semnatura, asa ca nu ai scuze:)
detaliaza senzatia de plutire: daca dai peste o denivelare parca ramai in aer, sau se leagana masina de parca ai fi cu barca? daca e a doua, aia apare la suspensii moi (vezi solnitele, la care le lipsesc din echipare vaslele). Oricum, in ambele cazuri (mai ales daca inainte nu iti facea asa) e semn de alocat buget pentru suspensii...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai concret: amortizoare...sau telescoape..le mai zic unii.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poate nu e de la amortizoare. mie mi se intampla si la viteze mici, pe jos, dar e de la alcool.
scuze dar nu m-am putu abtine Smile
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
o fi acvaplanare... Smile Razz
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aceasta senzatie apare in momenul in care se merge pe un drum denivelat si amortizoarele sunt uzate; arcul isi face datoria de a prelua socul dar la detensionare amortizorul nu il mai retine
  • ilaur2k4

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu.

Am fost la o statie ITP si am verificat amortizoarele. Sunt varza. Asa ca incepi sa stringi bani pt amortizoare noi!
  • Adi.Opel.Corsa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Buna,
am aceasi senzatie de plutire care a aparut la din senin la drum lung dupa ce facusem in prealabil o pana. am schimbat cauciucurile, am fost la reglaj unghi viteza si tot degeaba. 3 mecanici mi-au spus ca nu li se pare nimic neinregula.
aveti idee ce ar putea sa fie?

multumesc.
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Antevorbitorii au spus ca amortizoarele uzate sunt cauza. Au fost inspectate/testate?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Acum am patit acelasi lucru, cauciucuri deformate (3 bucati Pirelli 7... nu stiu cum), masina pleaca stanga dreapta cum prinde o usoara denivelare pe asfalt, am mai gasit o bucsa la bascula care e o idee mai moale.
Acum depinde si de cum se comporta masina. Pot fi si amortizoarele terminate.
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Senzatia de plutire este data sigur si de balonul mare al cauciucului ,daca nu respectati marimile cerute de producator.
Si asa ,cu cele mai mari baloane scrise de producator pt. masina respectiva, poate exista aceasta senzatie la viteza mare.
Mai exista si aerul care intra pe sub ia si reteta e perfecta pt. un derapaj
Este vorba de a doua cifra de pe cauciuc ...215/50/17, (acest exemplu ruleaza bine)
  • Adi.Opel.Corsa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Mr.Opel a scris:Antevorbitorii au spus ca amortizoarele uzate sunt cauza. Au fost inspectate/testate?


Buna ziua. A trecut un an, 10 mecanici si problema tot nu e rezolvata. S-au schimbat cauciucuri, reglat unghiul de fuga de 2x, suspensiile, coloana volan, caseta directie.

Situatia e tot mai grav cu ea, volanul merge tot mai usor, are un joc intre 10 grade stanga si 10 grade dreapta, trage foarte tare dreapta chiar si dupa 5m, sunt deja in sant cu ea daca nu tin de volan, iar volanul ramane mereu la 10 grade dreapta, nu revine la ax, nici daca il corectez.
Daca virez stanga volanul nu revine la ax ci trece de ax si merge spre stanga la 10 grade.


Aveti alte sugestii? Multumesc
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mie îmi pare cã unghiurile direcției nu au nicio legãturã cu ce ar trebui sã fie...jocul din volan nu e normal...volanul nu e centrat...direcția trage grav dreapta...nici caseta nu cred cã a fost montatã corect la schimbare...din ce îmi dau seama, meseriașii care au schimbat caseta, sunt cam praf, comportamentul mașinii, în mers, pare cã s-a agravat...
Vãd cã toți vorbesc de anvelope și amortizoare ceea ce are logicã...dar de bielete antiruliu nu zice nimeni...o bieletã ruptã(pare incredibil, nu?) poate sã creeze mari balansuri...și poate fi trecutã cu vederea la o inspecție rapidã...
Nu știu ce mecanici ai folosit, dar, aparent, meseria pe care o conduc ei lasã de dorit...grav.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Adi.Opel.Corsa a scris:
Situatia e tot mai grav cu ea, volanul merge tot mai usor, are un joc intre 10 grade stanga si 10 grade dreapta, trage foarte tare dreapta chiar si dupa 5m, sunt deja in sant cu ea daca nu tin de volan, iar volanul ramane mereu la 10 grade dreapta, nu revine la ax, nici daca il corectez.
Daca virez stanga volanul nu revine la ax ci trece de ax si merge spre stanga la 10 grade.
Aveti alte sugestii? Multumesc

In plus de ce a spus bibu
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Trebuie recalibrata directia citeste topicul din link si rezolvi problema ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR