Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ieri dimineata ... poc . Masina albastra masina mea . Cea rosie , masina celuilalt . Eram in fata blocului si am trecut de o parcare cu 2 m si dupa cum reiese si din schita atasata ... am vrut sa dau cu spatele si sa intru cu fata in parcare , moment in care Masina rosie banuiesc eu ca din cauza aglomeratiei de pe sensul celalalt de mers a vrut sa intoarca (el zicea ca a vrut sa intre in parcare ) , si a si intors peste linia continua si l-am lovit in portiera cu coltul stanga al masinii. In timp ce dadeam cu spatele ma asiguram in oglinda din retrovizoare sa vad daca nu vine nimeni din spate , sensul meu de mers era pustiu , pe el nu am avut cum sa il observ ca intoarce din lateralul meu. Avarii la mine : stop crapat , rupta clema ce tine spoilerul pe partea stanga (acuma atarna Sad ) , portbagajul mii se inchide mai greu , si aripa f putin curbata . La el usa sofer infundata rau de tot. Baiul ii ca nu am vrut sa chem politia ca zicea el sa nu ramana fara permis , si am acceptat sa megem la sectie unde dansul cunostea pe "cineva" . Nu am luat nici unul amenda sau puncte penalizare , insa "cineva" a spus ca nu are cum sa il scoata pe respectivul vinovat in fata asiguratorilor si ca eu trebuie sa-mi fac masina , si ca eu sunt vinovat ca am produs accidentul. Dupa parerea vostra cine a fost de vina si de ce ? Credeti ca pot lipi/lega spoilerul ala la locul lui ?

p.s. Domnul respectiv mi-a dat 100 ron pt stop .



Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca trebuia sa il taxezi mai mult si ca vina a fost a lui.Cauta clema pe la dezmembrari si de stop intereseaza-te la Augsburg langa Carrefour Militari.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a fost clar vina lui, si acel "cineva" cred eu nu putea sa il scoata vinovat pentru ca in acel caz soferul ar fi ramas fara permis. Oricum in aceasta situatie trebuia sa ii ceri mai mult. spor la reparat!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zi-i tipului sa iti plateasca reparatiile. Daca nu e de acord, il dai in judecata (or something, ma rog, contesti concluzia anchetei)
Tipul e vinovat deoarece:
1- tu ai voie sa dai cu spate, pe o distanta de pana la 50 m
2- el nu are voie sa intoarca le linia continua
In concluzie, tu i-ai facut un favor, salvandu-i carnetul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si suporti efectele financiare ale harniciei lui
Skip ads

  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca ai fost de acord sa nu declari la politie cele intamplate, trebuia sa se simta sa-ti plateasca toate daunele. Cei 100 Ron ti i-a oferit el sau atat i-ai cerut ?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Din experienta iti zic: daca nu ai mers imediat la Politie si ti-a dat bani, adio si sanatate. Prima chestie buna pe care o poti face cand patesti asa ceva e sa mergi la Politie sau sa iei toti banii necesari pentru reparatie. Atentie mare, cu banii primiti de la accidentati: se considera mita si se poate face puscarie pentru asta.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@je are perfecta dreptate iar tu ai cam picat de "baiat bun"; reparatiile e foarte posibil sa te ajunga mai mult de 100 RON asta in afara de alergatura si nervi;
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Je - nu am cum sa il dau in judecata pt ca am semnat PV in care scria ca eu sunt vinovat , tocmai de aceea l-am semnat ca nu am timp sa umblu prin tribunale pentru un stop crapat , un spoiler rupt si alte mici maruntisuri , mici dar coasta ceva timp si ceva bani.

Six - am declarat politiei exact ceea ce s-a intamplat amanunt cu amanunt. Cei 100 Ron mi i-a oferit el fara sa ii cer eu , a zis ca is pt stop , mi-a dat si nr de tel in caz ca am nevoie de ceva ajutor .

Florinike - am fost la politie si banii mi i-a dat dupa intocmirea declaratiilor si a PV


Alta data am sa fiu mai atent cand dau cu spatele , atent si pentru ceilalti de pe sensul opus
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ai semnat pv-ul ca tu esti vinovat, nu ti-ai luat amenda si puncte?
eu as zice sa te interesezi cat te costa reparatiile si sa il suni pe om, sa ii zici.Poate e de buna credinta si iti da macar banii pe reparatii (ca ma indoiesc ca iti va da ceva si pentru timpul pierdut)
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Bravo, asa baietii buni ca tine rar mai gasesti. Atata timp cat a intors pe linia dubla continua e vinovat, tu dadeai cu spatele sa intri in parcare. In cazul acesta, sanatate si virtute...masina ti-o repari pe banii tai.
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:Je - nu am cum sa il dau in judecata pt ca am semnat PV in care scria ca eu sunt vinovat , tocmai de aceea l-am semnat ca nu am timp sa umblu prin tribunale pentru un stop crapat , un spoiler rupt si alte mici maruntisuri , mici dar coasta ceva timp si ceva bani.

Six - am declarat politiei exact ceea ce s-a intamplat amanunt cu amanunt. Cei 100 Ron mi i-a oferit el fara sa ii cer eu , a zis ca is pt stop , mi-a dat si nr de tel in caz ca am nevoie de ceva ajutor .

Florinike - am fost la politie si banii mi i-a dat dupa intocmirea declaratiilor si a PV


Alta data am sa fiu mai atent cand dau cu spatele , atent si pentru ceilalti de pe sensul opus


Eu daca eram in locul tau, pana nu imi dadea banii pe reparatie nu semnam nimic. In cazul asta tu ai gresit ca ai acceptat suma aia, ii puteai spune ca mai sunt si alte probleme si daca nu se simtea el ii cereai mai mult. Sau alta varianta, il iei cu tine la service sa-ti repare toate daunele. Poate gresesc dar asa vad eu situatia.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Je - nu am luat nici amenda nici puncte, la fel si el , nici amenda nici puncte. Domnul politist m-a intrebat daca doresc sa ii dea lui amenda si am zis ca nu-i nevoie. Oricum tipul mi-a multumit ca am acceptat ca el sa nu primeasca amenda.

Doar joi sau vineri am sa vad cat ma coasta reparatiile , stiu ca nu o sa ma incadrez in bugetul de 100 ron primiti de la el. Daca depasesc 200 ron am sa il sun si am sa mai stau de vorba cu dansul , mi-a lasat nr de tel si a spus ca daca am nevoie de ajutor sau de ceva sa il sun.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna lume Azi am primit un pup in fund de la un Clio Mi a curbat spoileru spate ... Ma lua cu faze dure a spus ca mi da 30 ROn . M am apucat de ras si l am invitat la '' un pahar de declaratii la sectie" Miercuri ma combin de un spoiler nou ca si asa al meu era cam uzat..

Nu ii lasati sa va scape ...Prostia isi are meritul ei!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mr. Hat, nu te supara, dar gugustiuc mai mare ca tine ... rar. pai ala intoarce peste linia continua si tu semnezi ca esti vinovat? si mai dai si bani din buzunar pe reparatii, ca 100 RON nu iti ajung pentru ce ai povestit.

in procesul ala verbal scria ca a intors peste linie? de obicei se scrie si adresa exact unde a avut loc accidentul. e scrisa? (ca dovada ca a intors peste linia continua).

esti sigur ca ti-a dat un numar bun?

si nu inteleg cum vine aia ca te intreaba politistul daca sa il amendeze? pai e alegerea ta? si daca il amendeaza inseamna ca e vinovat cu ceva, doar nu il amendeaza degeaba.
  • mishum03

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca e linie continua nu are dreptul sa o incalce pentru nici un motiv ( cu atat mai putin manevra de intoarcere sau parcare daca implica trecerea peste linia continua). imi pare rau sa-ti zic, dar te-au cam fraierit. niciodata nu semnezi un proces verbal din care reiese ca tu esti vinovat atunci cand nu esti, chiar daca te scapa de alergatura - te poate baga in belele mai mari. nu exista sa fii tu vinovat cand el face o intoarere neregulamentara. din nou imi pare rau pentru tine, dar daca au fost asa amabili sa te scoata vinovat, nu cred ca are vreo intentie sa-ti plateasca reparatia. merita totusi incercat. bafta!
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu mai e nimic de facut...zii mersi ca te-ai scos cu 100 lei,si atat...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
care sint aia doi care au votat ca vinovat e cel care a dat cu spatele ?!?!?!?
  • mishum03

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
vinovatul si politistul care l-a ajutat
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:care sint aia doi care au votat ca vinovat e cel care a dat cu spatele ?!?!?!?


Shocked si eu am aceeasi curiozitate ...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pt tine dar daca ai semnat nu mai ai ce sa ii faci. daca nu ai reparat'o deja am un prieten foarte bun mecanic cu care pot sa vorbesc sa iti repare masina la un pret studentesc Mr. Green . Scuze ca nu am postat mai repede dar acuma m'am intors din minivacanta. Confused
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cine credeti ca a fost vinovat
Eu ca nu m-am asigurat suficient cand am dat cu spatele 12%
Soferul celalalt ca a intors pe linia continua si ... 87%
40 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR