Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Chebelet,daca ai sa pui o oglinda mai mare o sa vezi plasticele de langa luneta.e luneta mica,mai bine zis partea vitrata este mica prin care se vede afara.nu cred ca ai sa rezolvi mare lucru.incearca totusi.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Intrucat la livrare anvelopele comandate aveau dot 1116 am refuzat comanda. Cu ocazia asta am comandat alte anvelope (pe care le vroiam initial dar nu erau pe stoc) si pe care le-am primit ieri cu dot 2717.


Mai bune sunt 205/65/16, mai o inalta putin si conteaza, in special pentru fata.
Nu are implicatii in ceea ce priveste polita Casco!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:
AleXXander a scris:Anvelopele au fost 370 lei / buc


Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.



Eu am in carte trecute anvelope doar 215/60r16. La aceasta dimensiune marea majoritate sunt XL. Apropo ai fost multumit de ele? Eu am avut pe alta masina si bf winter1 si apoi winter 2 si au fost f bune[/quote]

Vezi ca in CIV ai 215/60/r16 95V, mai exact!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@PEmil
Nu exista capacele speciale ....la K , tpms-urile au venit cu niste "pocnitori" de capacele din plastic, asa ca..... ! La J si acum la K, am luat de pe olx capacele din cupru, nichelate, cu logo Opel ....au garnitura pe interior, nu se "sudeaza", sunt foarte ok ! A...si daca esti interesat sa-ti "tunezi" masina cu leduri, da-mi un mesaj !


M-am uitat pe topicul cu K, la pozele tale cu LED-uri, arata intr-un mare fel. Parca as pune si eu, macar pe spate,mai ales ca am vazut ca unul din becuri (nu mai stiu despre care ai facut afirmatia) costa doar 15 lei... Eu credeam ca sunt mai scumpe... Prietenul tau le si schimba, tot in banii astia sau in alti bani? Trimite-mi si mie tel lui prin mesaj personal, multumesc.

Am vazut o chestie interesanta: luminile de zi (cand sunt singurele aprinse) au o anumita intensitate luminoasa (destul de puternica). Dar atunci cand aprinzi pozitiile (fata + spate), luminile de zi se transforma in lumini de pozitie iar intensitatea luminoasa a acestora scade foarte vizibil. La voi se intampla la fel?
Skip ads

  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
adrian00 a scris:
Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.

Tai-Pan a scris:
Vezi ca in CIV ai 215/60/r16 95V, mai exact!


Eu nu, am masina luata in 2016, 205/60/16 e trecut in CIV.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt foarte misto, este foarte facila identificarea sigurantei arse, acum nu stiu daca nu cumva da eroare calculatorul. Foloseste cineva?

Sigurante fuzibile cu led:
https://www.dedeman.ro/brail...-cu-led/p/1031569
sau pachet mai mare:
https://www.dedeman.ro/brail...tractor/p/1031601

Nu stiu cat de calitativ este, doar il mentionez, poate ca este eficient si usor de folosit, inmod special pentru micile zgarieturi (ma gandesc la urmele de unghii de la scoica manerului pentru deschiderea usii...):
https://www.dedeman.ro/brail...p-250ml/p/1034230
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
AleXXander a scris:
AleXXander a scris:Anvelopele au fost 370 lei / buc


Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.



Eu am in carte trecute anvelope doar 215/60r16. La aceasta dimensiune marea majoritate sunt XL. Apropo ai fost multumit de ele? Eu am avut pe alta masina si bf winter1 si apoi winter 2 si au fost f bune


Vezi ca in CIV ai 215/60/r16 95V, mai exact![/quote]

Exact am vazut. Doar ca H e mai putin decat V asa ca nu sunt probleme
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Cand am ceruit masina am observat pe plafon si pe portbagaj cateva pete de rasina proeminente, care nu ieseau nici macar cand insistam cu unghia.
Purtand o discutie cu un prieten despre aceasta problema, ieri mi-a dat o bucata de "argila mirculoasa", asemanatoare cu plastelina, care in combinatie cu apa, eventual cu shampon ar elimina orice urma de contaminare de pe vopseaua masinii. Dupa ce l-am stresat pe baiat cu intrebari de genul "Sigur nu face rau la masina?" Smile) am udat portiunea de vopsea unde era lipita si am inceput sa frec cu acea argila, nu mult, pana am constatat ca a absorbit tot jegul de care nu stiam ca exista pe 15..20cm patrati de tabla.. am continuat asa curatand plafonul, capota motorului si portbagajul cu rezultate exceptionale.
https://www.olx.ro/oferta/ar...clay-ID6e5by.html
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Chebelet,daca ai sa pui o oglinda mai mare o sa vezi plasticele de langa luneta.e luneta mica,mai bine zis partea vitrata este mica prin care se vede afara.nu cred ca ai sa rezolvi mare lucru.incearca totusi.

Am înțeles Mulțumesc catalin
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Moli,pune-mi si mie te rog link pt ornamente boxe.toate 3 au fost 20 lei?eu am gasit la alte preturi.in jur de 10 usd toate 3.sunt din abs cromat ce am gasit eu.multumesc!


Stainless Steel For Opel VAUXHALL ASTRA J interior Central loudspeaker decoration sequins
http://s.aliexpress.com/UZzMZ36R
(from AliExpress Android)
eu le-am luat cu 1,70 dolari ,le-am prins la orele cand au reduceri .

Stainless Steel For Opel VAUXHALL ASTRA J interior Central loudspeaker decoration sequins
http://s.aliexpress.com/UZzMZ36R
(from AliExpress Android)

Pret 2.85$

N-ai de ce si scuze de intarziere ,am fost plecat cateva zile la munte .
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
MOli, le-ai montat?
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Poza motivationala pentru Moli Smile)


Da-i bataie bro, fara frica!😉


Multumesc frumos bro , o sa imi fac si eu curaj intr-o zi saptamana viitoare doar sa mai vina soarele ca acum ploua pe la Arad de cand am ajuns Smile

PEmil - inca nu le-am montat pana nu vine nenea din conceriu cu alarma sa mi-o monteze ca prin arad si timisoara se cam sparg masinile mai nou sa fure orice gasesc prin ea si nu vreau sa atrag atentia cu prea multe ,desi e intr-o parcare filmata dar na stiti si voi cum sunt pe la noi ...

Cand le montez o sa revin cu poze Very Happy
Skip ads

  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Cand am ceruit masina am observat pe plafon si pe portbagaj cateva pete de rasina proeminente, care nu ieseau nici macar cand insistam cu unghia.
Purtand o discutie cu un prieten despre aceasta problema, ieri mi-a dat o bucata de "argila mirculoasa", asemanatoare cu plastelina, care in combinatie cu apa, eventual cu shampon ar elimina orice urma de contaminare de pe vopseaua masinii. Dupa ce l-am stresat pe baiat cu intrebari de genul "Sigur nu face rau la masina?" Smile) am udat portiunea de vopsea unde era lipita si am inceput sa frec cu acea argila, nu mult, pana am constatat ca a absorbit tot jegul de care nu stiam ca exista pe 15..20cm patrati de tabla.. am continuat asa curatand plafonul, capota motorului si portbagajul cu rezultate exceptionale.
https://www.olx.ro/oferta/ar...clay-ID6e5by.html


Doar o bucata ai luat cu 50 de lei ?


Am auzit si eu ca sunt bune dar nu credeam ca chiar sa isi faca efectul Smile
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Cand am ceruit masina am observat pe plafon si pe portbagaj cateva pete de rasina proeminente, care nu ieseau nici macar cand insistam cu unghia.
Purtand o discutie cu un prieten despre aceasta problema, ieri mi-a dat o bucata de "argila mirculoasa", asemanatoare cu plastelina, care in combinatie cu apa, eventual cu shampon ar elimina orice urma de contaminare de pe vopseaua masinii. Dupa ce l-am stresat pe baiat cu intrebari de genul "Sigur nu face rau la masina?" Smile) am udat portiunea de vopsea unde era lipita si am inceput sa frec cu acea argila, nu mult, pana am constatat ca a absorbit tot jegul de care nu stiam ca exista pe 15..20cm patrati de tabla.. am continuat asa curatand plafonul, capota motorului si portbagajul cu rezultate exceptionale.
https://www.olx.ro/oferta/ar...clay-ID6e5by.html


Cosmin,vezi ca argila aia iti curata si stratul de ceara dat pe masina anterior,trebuie sa o reaplici...mare grija la argila pe care o folositi,sunt si ele pe categorii,argila fina,medie si dura.daca nu e folosita cea care trebuie riscati sa va alageti cu niste zgarieturi de toata frumusetea pe masina.eu folosesc argila fina de la Bilt Hamber,in special toamna inainte de aplicarea protectiei ceramice.pt a mentine uda suprafata se foloseste lubrifiant special pt argila sau in cazul meu argila Bilt Hamber merge si cu apa si sapun lichid,pulverizat tot timpul inaintea suprafetei de lucru.sunt alte tipuri de argile care nu merg cu apa si sapun,doar cu acel lubrif special pt acea argila,de regula aceiasi frima ca si argila.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat, Catalin! Am avut noroc de nu am zgariat-o. Intr-adevar, a trebuit sa ceruiesc din nou unde am folosit argila.

Moli, eu nu am platit nimic, am folosit ce mi-a dat tovarasul asta al meu Smile)
Am pus anuntul de pe OLX doar asa ca idee..
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:
Tai-Pan a scris:
AleXXander a scris:
AleXXander a scris:Anvelopele au fost 370 lei / buc


Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.



Eu am in carte trecute anvelope doar 215/60r16. La aceasta dimensiune marea majoritate sunt XL. Apropo ai fost multumit de ele? Eu am avut pe alta masina si bf winter1 si apoi winter 2 si au fost f bune


Vezi ca in CIV ai 215/60/r16 95V, mai exact!


Exact am vazut. Doar ca H e mai putin decat V asa ca nu sunt probleme[/quote]

Tocmai de aceea e o problema, ca e cu H!
Daca era cu W, nu era nicio problema.

De dragul conversatiei.......
Nu se poate respecta cerinta din CIV pentru anvelope de iarna. Eu nu am gasit.
Asa ca.....205/65/r16 92H va fi alegerea.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles ca la aplicarea foliilor pe geamurile spate si luneta, atelierul care le monteaza trebuie sa inmaneze clientului doua documente, care te scutesc de probleme cu politia:
1 - documentul din care sa reiasa ca folia montata este omologata
2 - documentul din care sa reiasa ca atelierul este agreat de RAR sa efectueze astfel de prestatii
De asemenea, am inteles ca la aplicare trebuie ca intre geam si folie sa fie plasata o eticheta care sa ateste tipul foliei si ca aceasta este omologata.

Rog pe cei care au montat deja folii in ateliere agreate sa fotografieze si sa posteze aceste 2 hartii, eventual si acea eticheta dintre geam si folie (sper sa fie cineva care sa intruneasca aceste conditii de legalitate...).
Multumesc
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dintre cei interesati de ornamente cromate a reusit cineva sa dea de cei de la cromtuning? La telefon nu raspunde nimeni si an comanda plasata online de cateva zile fara niciun raspuns
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Am inteles ca la aplicarea foliilor pe geamurile spate si luneta, atelierul care le monteaza trebuie sa inmaneze clientului doua documente, care te scutesc de probleme cu politia:
1 - documentul din care sa reiasa ca folia montata este omologata
2 - documentul din care sa reiasa ca atelierul este agreat de RAR sa efectueze astfel de prestatii
De asemenea, am inteles ca la aplicare trebuie ca intre geam si folie sa fie plasata o eticheta care sa ateste tipul foliei si ca aceasta este omologata.

Rog pe cei care au montat deja folii in ateliere agreate sa fotografieze si sa posteze aceste 2 hartii, eventual si acea eticheta dintre geam si folie (sper sa fie cineva care sa intruneasca aceste conditii de legalitate...).
Multumesc


Asa e, se elibereaza cele 2 documente si se pune o eticheta.
Va recomand sa puneti cea mai buna folie din piata: Llumar Lati 15 (transparenta 18%).
Da o nota de eleganta masinii, nu o inchide de tot, ci doar cat trebuie.
Nu are reflexie deranjanta (fenomenul de oglinda).
Are performante ff bune, mai bune decat o folie inferioara cu transparenta 5%.
Se poate vedea dintr-o laterala in cealalta, prin ambele geamuri.
Soferul din spatele vostru poate vedea masina din fata voastra (f important).
Costul cel mai mic: 600 lei la Tinted Window, parcare mag Cocor, nivel -3.
Nu se demonteaza nimic de pe masina.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Am inteles ca la aplicarea foliilor pe geamurile spate si luneta, atelierul care le monteaza trebuie sa inmaneze clientului doua documente, care te scutesc de probleme cu politia:
1 - documentul din care sa reiasa ca folia montata este omologata
2 - documentul din care sa reiasa ca atelierul este agreat de RAR sa efectueze astfel de prestatii
De asemenea, am inteles ca la aplicare trebuie ca intre geam si folie sa fie plasata o eticheta care sa ateste tipul foliei si ca aceasta este omologata.

Rog pe cei care au montat deja folii in ateliere agreate sa fotografieze si sa posteze aceste 2 hartii, eventual si acea eticheta dintre geam si folie (sper sa fie cineva care sa intruneasca aceste conditii de legalitate...).
Multumesc

Asta e abtibildul. Maine revin si cu doc pt ca nu il am la mine

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR