Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
SCristian a scris:Salut.Am cumparat de curand o camera auto Garmin Dash Cam 55.Nu am mai avut pana acum ,si tocmai de asta intreb.Este normal ca un drum de 2 ore sa zic.Il imparte in 5 filmulete de cate 80mb.Am cumparat pt ca poate sa te salveze din multe situati.Am avut cateva incidente in trafic in care,mi-as fi dorit o dovada.Ms frumos de rasp.. daca stie cnv...
2 ore in 5 filmulete de 80 mb?
mie camera imi face la 2 minute de filmare fisiere de 250-300 mb (full hd, 25 fps parca)...

si da, e normal sa filmeze "pe bucatele" si nu un film continuu deoarece daca le-ar face filmare continua nu ar mai avea cum sa stearga fisierele vechi si ar sterge un fisier de dimensiuni foarte mari...
unele camere au posibilitatea sa blocheze un film la suprascriere (adica il marcheaza ca fiind blocat si nu il sterge cand se umple cardul, sterge fisiere nemarcate). daca ar filma 2 ore in continuu si ai bloca cateva filmulete de 2 ore, ai umple tot cardul de memorie pe care-l ai cu cateva filmari...


E mai usor de cautat cu filmulete mici. Eu mi-am luat o camera mio mivue 792. Filmeaza foarte bine. Cam trei minute pachetul....am card de 128GB. De curand mi-am luat si camera de spate, care se leaga prin wifi la cea din fata... e extrem de mica.
Oricum ca sa le pot folosi mi-am cumparat ceva de genul... https://www.aliexpress.com/s...uctId=32819756572
Skip ads

  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Jgyprime.Salut.Intre timp m-am documentat si de camera si cum sa editez videourile.Filmez cu 2.560X1.440 rezoluția.Aparatul setat la 1Minut.sa segmenteze filmarea si ca dimensiune 140mb.Si Da ,ai dreptate cu filmatul pe bucãți.Era c-am logica treaba.El era nevoit sã șteargã tot conținutul.Ms de info.
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999.Sal.Nu pot sã vãd linkul.imi cere cont.Foarte buna camera.Initial si eu vroiam sa merg pe Mio Mivue ca firma.Banuiesc ca îți dã un alt sentiment la volan când ști cã totul e înregistrat.Mie personal îmi dã.Chiar dacã am cumpãrat de câteva zile camera.Zimi te rog cum ai reușit sã ascunzi firul..alimentarea camerei?Ai bagato pe sub plafon?la parbriz acolo...Ca eu momentan am lãsat firul sã atârne de la oglinda unde am aranjat camera pânã jos la bricheta.
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Scristian..... Si la mine atarna cablurile. Ma gandesc cum sa fac cu cablul de alimentare pt camera din spate.
Produsul arata asa:
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cablul se poate pune fara probleme pe sub plafonul interior si apoi pe langa marginea parbrizului (intre parbriz si protectia stalpului) si apoi pe sub bord pana la bricheta...
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:Scristian..... Si la mine atarna cablurile. Ma gandesc cum sa fac cu cablul de alimentare pt camera din spate.
Produsul arata asa:
Deci produsul e prea șmecher.Un din asta mi-ar trebui si mie.Am cãutat pe net (Binenteles.,prima sursã de informații)si am gãsit în mare cum sa ascunzi firul prin chedere.praguri.Dar implicã demontarea anumitor piese.Nici nu stiu ce sa zic.Uite linkul https://youtube.com/watch?v=MWeGm_ZJTYk
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se poate mult mai elegant decat pe sub covor... Pana la coltul usii a mers elegant, dupa a cam dat cu parul in balta...
Eu mi-am pus pe vectra o tripla de bricheta in torpedou si de acolo am alimentat camera... Tripla am alimentat-o de sub bricheta originala a masinii, nu se vede nici un fir... Se vad doar cativa cm, de la plafonul interior pana la camera (ala chiar nu am cum sa-l ascund)...
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
[quote="IBogdan999"][quote="jgyprime"]
SCristian a scris:Salut.Am cumparat de curand o camera auto Garmin Dash Cam 55.Nu am mai .....

E mai usor de cautat cu filmulete mici. Eu mi-am luat o camera mio mivue 792. Filmeaza foarte bine. Cam trei minute pachetul....am card de 128GB. De curand mi-am luat si camera de spate, care se leaga prin wifi la cea din fata... e extrem de mica.
Oricum ca sa le pot folosi mi-am cumparat ceva de genul... https://www.aliexpress.com/s...uctId=32819756572


Salut ,modelul acesta il ai ? Mio MiVue 792 Wifi Pro ? https://www.pcgarage.ro/came...vue-792-wifi-pro/

Pe timp de noapte filmeaza ok ? ca eu am acest model dar parca nu se vad numerele masinilor din fata asa bine ...ceva setari anume ? multumesc

Apropo ,
Ce model de Gps imi recomandati ? multumesc
Skip ads

  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Moli...numere din fata nu se vad pentru ca placutele reflectorizante intorc lumina catre camera. Stralucesc. Insa cele unde nu bate lumina farurilor direct sunt perfect vizibile indiferent de vreme.
Am observat faptul ca conteaza cum este atasata placuta. daca este dreapta se reflecta lumina, daca este usor oblica..se vede numarul bine. La loganuri este problema...
  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut Moli23.Camera de bord care o am eu se numeste garmin dash cam 55.A m setat camera la rezoluție maxima.Sa te uiți la specificatile lui pe net.Nu am probleme.Filmeaza foarte Ok.Si editez filmuletele cu cyberlink .Zoom.efecte.Tot ce vrei.Pe timp de noapte ,pe contrasens mașinile care vin cu farurile aprinse.Acolo e problema.Nu se observa foarte bn nr de înmatriculare.In rest in fata,chiar si cu soare,Filmeaza bn.clar.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc colegi am inteles ,dau un suc 🍹, cred ca din cauza ca era activat wifi pe camera filma doar cu 30 de cadre pe s .

IBogdan999@ - parca ai zis ca ti-ai montat si camera secundara pt spate atasata la 792, daca da poti da imi spui modelul ? si inca ceva ca nu mai stiu ,ti-ai montat folii pe luneta ? Multumesc 😊

SCristian@ - si eu am vrut acel model dar nu l-am ales pentru ca are baterie ,si din cate am inteles sar defecta mai repede decat cele fara sau cu una foarte mic datorita incalziri excesive a acestor ...apropo ai si filtru ? Multumesc
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Camera spate se cheamã mio A20. Este f f mica. Transmite prin wifi cãtre cea din fata. Are un cablu de 9m.
Nu am folie pusã pt ca am optat pentru oglinda electrocromata. Imi parea rau de banii dați pe ea....Nu are rost sa pun doar pe laterale. Se vede urat.am luat de la chinezi un dispozitiv cu 2 localuri de bricheta si 2 pt încãrcare usb. Sunt multumit de achiziție.
Skip ads

  • SCristian

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Filmez cu 2,560 x 1,440 la 60 fps.Binenteles se putea si mai bine .Dar deja pretul sarea foarte mult.Am ales cu baterie ca 20 min pot sa o iau din masina si sa filmez respectivul moment/accident.De incalzit se incalzeste binenteles ca sta permanent alimentata dar nu excesiv.Filtru nu am ,Ar fi bun unul in zilele insorite.Foarte interesant dispozitivul care la cumparat IBogdan999 .Am zis cat de curand cumpar unul pt ca e necesar.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
[quote="MOli23"][quote="IBogdan999"]
jgyprime a scris:
SCristian a scris:Salut.Am cumparat de curand o camera auto Garmin Dash Cam 55.Nu am mai .....

E mai usor de cautat cu filmulete mici. Eu mi-am luat o camera mio mivue 792. Filmeaza foarte bine. Cam trei minute pachetul....am card de 128GB. De curand mi-am luat si camera de spate, care se leaga prin wifi la cea din fata... e extrem de mica.
Oricum ca sa le pot folosi mi-am cumparat ceva de genul... https://www.aliexpress.com/s...uctId=32819756572


Salut ,modelul acesta il ai ? Mio MiVue 792 Wifi Pro ? https://www.pcgarage.ro/came...vue-792-wifi-pro/

Pe timp de noapte filmeaza ok ? ca eu am acest model dar parca nu se vad numerele masinilor din fata asa bine ...ceva setari anume ? multumesc

Apropo ,
Ce model de Gps imi recomandati ? multumesc

Poți lua un model de la Garmin. Au preturi de pe la 500-600 Ron se descurca bine și au update de hãrți pe viațã. Am un model mai simplu de acum vreo 4 ani și primesc cam 4 update-uri anual full-Europe. Basca ei sunt pãrinții GPS-ului in cam toate domeniile de utilizare.
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Dacã vrei un gps separat trebuie sa vezi unde îl conectezi. Prefer aplicatiile gps de pe telefon. Plus waze....
  • Tify92

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. A reusit cineva sa achizitioneze cotiera originala ? - modelul pt frana de mana clasica. Incerc de ceva timp sa gasesc dar n-am reusit Sad
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:Dacã vrei un gps separat trebuie sa vezi unde îl conectezi. Prefer aplicatiile gps de pe telefon. Plus waze....


O sa mai imi pun o priza sub torpedou probabil sau cu ceva de genul ce ai luat tu ,

Apropo mare atentie ca nu stiu cate de bune sunt cele din china mai ales cele mai ieftine ,este posibilitatea sa nu aiba filtre montate la intrare si la iesire si atunci dauneaza aparatelor conectate si masini . Se poate verifica desfacandul sau cu osciloscopul cel mai sigur .

Eu am luat o chestie asemanatoare de la lidl ,nu am incredere in aparatele electrice din china ,mai ales pt masinile noastre .

Referitor la gps ,este ok in tara pe telefon si waze dar inafara nu mas baza pe ele ...

Silviu Mustata@ - multumesc o sa caut sa vad ,pentru ca au destule modele .

Tify92@ - pe original nu am auzit sa se gaseasca ,poate la slot sau sunt unele modele universale cu 100 de lei dar nu stiu cat de bine sar potrivi ...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Tify92 a scris:Buna dimineata. A reusit cineva sa achizitioneze cotiera originala ? - modelul pt frana de mana clasica. Incerc de ceva timp sa gasesc dar n-am reusit Sad


https://m.olx.ro/oferte/q-cotiera-astra-j/

La dealeri ai incercat?
  • Tify92

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am incercat si la dealer, mi-au cerut 2200 ron. Ca sa fiu mai précis, ma intereseaza piesa din imagine


  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Daca ai tunelul median fara cotiera, cumpara asta:

https://www.olx.ro/oferta/co...e.html#f2870f64b5
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR