Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Dupa un parcurs scurt in oras (cca. 3 km), la oprirea masinii am simtit un miros de fum. La o scurta verificare am constatat ca iese fum de la roata stanga spate, iar janta radia o caldura inalta (nu am pus mana direct pe ea).
Nu am auzit scartait sau zgomote suspecte, ci doar am simtit ca parca masina merge "mai greu". Nu s-a aprins nici un bec la bord. Frana de stationare este electrica. Placutele de frana le-am schimbat in Aprilie 2016, iar de atunci am facut cca. 28-30.000 km. Masina este din 2011 si are cca. 255.000 km reali. Care poate fi cauza fumului si a supraincalzirii rotii?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pierzi lichid de frana? Vezi sa nu fie rulmentul sau vreun piston pe acolo cu probleme. Ar trebui dat jos etrierul si curatat si gresat, poate isi revine, cu frana e grav, nu te joci.
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Nu vad urme de scurgere de lichid de frana, iar nivelul acestuia este OK. Cred ca este un piston blocat. Nu pot sa-mi dau sema cand actionez frana de stationare (se aude cum lucreaza mecanismul). Am programat masina la service pentru constatare peste 2 zile. Am de parcurs cca. un km. pana acolo. Sper sa nu am probleme. In rest... masina este in parcare si nu o mai folosesc de cand am vazut fumul iesind de la roata. Cu aceasta ocazie vreau sa schimb garniturile la toate etrierele.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da roata jos, desfa plãcuțele si curata singur. Iti ia 30 minute sa faci o treaba buna.
Sigur ai plãcuțele blocate, nu pistonasul.
Skip ads

  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru l-am patit si eu... dar spre ghinionul meu eram pe Transalpina. Masina nu mai tragea, si cum spui tu iesea fum de la o roata de pe fata , rezultatul etrier blocat. Am dat roata jos am desfacut etrierul, slabit pistonasul care app e din textolid nu din metal, si am plecat la drum. Asta s-a intamplat vara trecuta, nu am mai avut probleme de atunci. Se mai blocheaza de la praf pistonasele de frana, nu te speria nu e nimic grav.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Etrier blocat, am patit-o saptamana trecuta de la frana de mana aceeasi roata stanga spate. Am inteles ca se mai intampla de la combinatia praf-umezeala. Mai grav ca mergeam pe autostrada la bulgari cu 130 la ora si singurul semnal era ca masina nu prea accelera si volanul tremura dar l-am pus pe seama rotilor ca nemaifiind echilibrate. Nu stiu cat am mers asa cam 70-100km, dar cand am oprit la benzinarie scotea un fum negru si roata trosnea pur si simplu. Janta era fierbinte. Am asteptat putin si apoi am tras/lasat de cateva ori frana de mana si s-a deblocat. Bineinteles ca urmatorii 100k i-am facut oprind din 5 in 5km. Pentru sguranta mergi la un service sa se uite la etrier/disc/placuta de frana/. Deupa un astfel de incident poti sa ai placutele de frana uzate inegal si discul ovalizat. De asemenea uita-te sub masina la cablul de la frana de mana ca arcul sa fie tensionat/detensionat la fel la ambele roti.
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
@Daniel: Nu sunt mecanic si nu ma pricep ce sa fac mai departe... dupa ce dau roata jos (am mai mult inclinatii de a strica lucrurile pe care incerc sa le repar). Multumesc pentru sfat. Las mecanicii sa se ocupe de asta... sa castige si ei un ban cinstit.
@IngN: Multumesc pentru incurajari.
@silvester: Din comentariul tau, trag concluzia ca pot merge maine pana la sevice, fara sa-mi ia foc masina. Si eu am facut cateva manevre cu frana de mana, dar, neplecand cu masina de pe loc... nu-mi dau seama daca frana de acolo s-a deblocat (aflu maine). Si la mine trosnea roata datorita caldurii, dar, dupa numai 3 km. parcursi in oras (mers in ultimii 3-400 m cu cca. 70 km./ora pana a opri in parcare (atunci am observat ca masina trage mai greu)).
Revin cu rezultatul constatarii si modul reparare, dupa ce ies cu masina din service.
  • luci1982

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu un Opel Astra J ST A17DTR cu frana de parcare electrica (cumparat acum 2 saptamani SH). Dupa ce mi-am facut cont pe MyOpel la notificari mi-a aparut ca exista o campanie de rechemare in service. Am sunat la reprezentanta Opel din Arad si dupa ce s-a verificat VIN-ul mi s-a spus ca ar fi vorba de ceva campanie pt. reprogramarea modulului ce comanda frana de parcare si posibil de ceva boschetare la o aripa. Poate iti e util sa vezi daca nu trebuie sa faci si tu reprogramarea asta sau poate tu ai fost deja cu masina pentru aceste aspecte, poti intreba la reprezentanta Opel unde te duci.
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu mi-am sters contul de pe MyOpel, pentru ca am fost nemultumit de noul format (l-au schimbat acum mai bine de un an). Nu mai puteam sa vizualizez istoricul reparatiilor desi toate au fost facute la reprezentante Opel.
Anul trecut am beneficiat si eu de o rechemare in service dar numai pentru resoftarea instalatiei de climatizare. Am fost la reprezentanta Opel din Timisoara (in Aprilie 2016), iar dupa preluarea masinii (dupa cca. 50 metri parcursi), am avut numai erori la bord. Am fost nevoit sa mai astept cca. o ora pana sa-si dea seama "meseriasii" de acolo ca mai mult au stricat softul decat sa faca un lucru bun. Pana la urma au sters tot softul si l-au reintrodus pe cel vechi de la capat. Dupa inca un an (Aprilie 2017), au "uitat" sa-mi confirme programarea facuta on-line, si m-am trezit cu o zi inainte de programare ca nu mai au locuri (dupa ce am sunat eu la ei). Din acel moment, nu vreau sa mai aud de reprezentanta Opel din Timisoara (iar alta mai aproape de mine nu este, decat la Arad sau Deva).Cred ca este cea mai neprofesionisionista reprezentanta. Multumesc pentru sfat. Am sa verific telefonic la o reprezentanta sa vad daca trebuie sa merg si eu pentru frana electronica.
  • CSLAR

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Frana pe stanga spate a ramas blocata datorita cablului de franare defect. Aceasta a fost constatarea la service. Cablul ramanea blocat intr-o anumita pozitie, iar daca il miscai cu mana se debloca roata.Mi-au recomandat sa schimb cablul de franre stanga si placutele de frana. Cablul de frana a fost comandat (este complet stanga+dreapta) in Germania la Opel (nu exista in RO), costa 500,- lei si vine in 5 zile. Sunt programat pentru schimbare cablu si placute vineri 16.06.2017. Acum pot merge cu masina cu conditia de a nu folosi frana de stationare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR