Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
tocmai am vazut un reportaj despre o statie petrom in care niste "baieti destepti" au clonat cardurile clientilor. am aflat ca e vorba de statia petrom daca obisnuiti sa platiti cu cardul acolo, e bine sa va verificati conturile.

ce poate face cineva care se teme ca i-au fost furate datele cardului acolo (sau oriunde altundeva), pentru a preveni surprizele? prinderea celor implicati nu garanteaza ca datele nu au ajuns deja la alti "baieti destepti".


later edit: am sters identificarea statiei pentru ca e posibil sa fi primit eu o informatie gresita. acolo s-ar fi intimplat altceva.


Ultima modificare facuta de Sezran la Vin 27 Apr, 2007 8:29 pm
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing Laughing
de acolo pun eu ... acolo e o baba vopsita blonda... ce draq sa falsifice aia,
aia mi-a dat rovienieta de Euro3 la masina veche pt ca in talon aveam D3

ma rog, orice e posibil, noroc ca platesc cu cash Mr. Green
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa asiguri cardul.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
huh? cum?
Skip ads

  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am auzit de un caz asemanator la o benzinarie OMV, infractorul intai tragea cardul prin aparatul lui dupa care din "cauza ca nu se facea plata" il mai tragea si prin cel de la benzinarie. In cele din urma a fost prins. Eu sunt de parere ca cel mai bine este sa folosesti cardul doar la BANCOMAT.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ete na. si sa facem cozi de zeci de oameni la bancomate. eu prefer sa platesc cu cardul decat sa scot bani.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Six a scris:Am auzit de un caz asemanator la o benzinarie OMV, infractorul intai tragea cardul prin aparatul lui dupa care din "cauza ca nu se facea plata" il mai tragea si prin cel de la benzinarie. ...

Asta este metoda clasica si ar trebuii sa fie suficient ca sa te prinzi ca este ceva putred la mijloc.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu obisnuiesc sa platesc cu cardul + ca de ceva timp il folosesc la tranzactii si pe cel de credit ! Asa ca sa ne fereasca Dumnezeu! Din cate vad la cartea de credit am asigurare dar la cea de debit nu... ma interesez la banca sa vad cum sta treaba !
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
lucrez in domeniu, asa ca va fac urmatoarele recomandari:

- plata la POS... in momentul in care introduci PIN-ul sa stii sigur ca jucaria unde tastezi PIN (PIN Pad-ul) este racordata la POS-ul prin care s-a trecut cardul. POS-ul trebuie sa fie obligatoriu la vedere (nu sub tejghea sau mai stiu eu pe unde)
- daca cumva ii da eroare (vezi cazul descris de "Six"), cere obligatoriu chitanta..orice tranzactie genereaza chitanta. pastreaza chitanta, te ajuta si pe tine si pe cel de la banca in cazul unei reclamatii.
- daca ti-ai pierdut/furat cardul sau banuiesti ca ti-a fost clonat, declara-l pierdut/furat la banca si atunci ti se va genera alt card (cu alt card number!), iar cel vechi va fi blocat (aici te costa re-emiterea cardului, undeva la 5-10 RON). aici sunt mai multe variatiuni pe tema... in cel mai rau caz... sa vi se genereze alt cont (respectiv subcont al celui existent), blocarea contului vechi, iar cardul nou sa se lege de contul nou ( nu de cel vechi)
- PIN-ul nu se da nimanui, nici macar angajatului bancii. daca pe vreun site vi se cere PIN-ul, va sfatuiesc sa inchideti pagina respectiva (tentativa de furt)
- ridicari de la ATM... va sfatuiesc sa folositi in principal bancomatele de la sucursale/agentii (care au camere video) sau macar sa stiti ca e OK. Exemplu de acum un an sau 2... prin Buc se pusese un bancomat in scara unui bloc... totul OK la prima vedere, acte cu administratia blocului,etc... singura problema... nu dadea bani (se facea doar citirea cardului)... sau una mai recenta la care am primit si poze si care ni s-a parut chiar foarte ingenioasa... pe cititorul de card se monteaza inca un cititor identic cu cel al ATM-ului, iar pe tastatura se pune una indentica cu cea originala (suprapunere 1-1). In momentul in care bagi cardul, el trece si prin cititorul fals(care copiaza datele) si prin cel bun, iar cand introduci PIN-ul, tu apesi pe tastatura falsa (care "citeste" ce scrii tu), care apasa si butoanele tastaturii originale. => tranzactie OK pentru tine + citirea tuturor datelor necesare clonarii si utilizarii cardului (fara PIN nu se pot face tranzactii in multe locuri)

deci... folositi cardurile, dar fiti foarte atenti la cum si unde!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu folosesc doar la hipermarketuri, benzinarie si atm-uri "sigure". m-am bucurat cind au inceput sa accepte carduri la benzinarii. era mai greu sa merg sa scot bani si apoi sa vin sa fac plinul.
de cind benzinariile sint date la tot delul de persoane in "administrare" insa...

aud pentru prima data despre asigurarea cardurilor. ce e asta?
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
Six a scris:Am auzit de un caz asemanator la o benzinarie OMV, infractorul intai tragea cardul prin aparatul lui dupa care din "cauza ca nu se facea plata" il mai tragea si prin cel de la benzinarie. ...

Asta este metoda clasica si ar trebuii sa fie suficient ca sa te prinzi ca este ceva putred la mijloc.


Botosu, problema este ca nu toata lumea cunoaste astfel de amanunte.

Silex, sa inteleg ca orice eroare pe care o da o tranzactie pe care vrei sa o efectuezi cu cardul, este urmata de o chitanta ? Cand plata nu se face si nu exista nici chitanta, trebuie sa fiu suspect ?
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu cumva sunt astia? (al patrulea titlu scris cu rosu).
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
six: da la orice eroare trebuie sa iasa o chitanta pe care scrie cel putin codul numeric al erorii. pentru cele uzuale si explicatia in clar.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
six: asa cum a zis si sezran, orice tranzactie genereaza chitanta, chiar daca da eroare; in cazul erorii trebuie sa scrie si ce eroare a fost (comunicatie, bani insuficieti, banca emitenta nu raspunde, ...)
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles, pana la urma cel mai safe este sa scoti banii de la ATM si sa platesti cash.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... sau si mai sigur e sa nu ai card deloc ci numai bani in buzunar . Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR