Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Stie cineva daca se plateste tva la nemti pentru masinile second?

Merci
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Se plateste in continuare TVA-ul la seconduri. Modificarea este ca nu se mai recupereaza acest TVA, pentru ca nu mai scoti masina din UE.
  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns
Am crezut ca nu se mai plateste tva la nemti ....si doar taxa de inscriere in Romania
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
TVA se plateste la nemti numai daca cumperi masina de la autohaus sau de la o firma si este prevazuta ca are TVA adica Mwst. si il platesti la valoare de 19% cat este TVA acum in Germania si nu mai platesti nimic in Romania.
Daca il iei pe firma platitoare de TVA platesti TVA in tara din cate stiu eu.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Exista mai multe variante:
A. Autoturism uzat.
1. Cumparator=pers. fizica romana ;Vanzator=pers. fizica germana (ambii neplatitori de TVA)
=> nu se plateste TVA
2. Cumparator=pers. fizica romana (neplatitor de TVA);Vanzator=pers. fizica sau juridica germana platitoare de TVA=> Vanzatorul v-a face factura cu TVA(german). Trebuie platit. Foarte greu de recuperat
3. Cumparator=pers. fizica autorizata sau SC romana, platitoare de TVA ;
Vanzator=pers. fizica sau juridica germana platitoare de TVA
=> Nu se factureaza TVA, TVA se inregistreaza doar scriptic de cumparator. Tranzacia se face la valoarea
neta, fara TVA.
B. Autoturism nou.
Se plateste TVA in RO, trebuie facut si depus la Finante decont special de TVA.

Aveti aici definitia mijloacelor de transport noi, conform art. 125^1, alin. (3) din Codul Fiscal.
"mijloacele de transport noi sunt cele definite potrivit lit. a) si care indeplinesc conditiile de la lit. b), respectiv:
a) mijloacele de transport reprezinta o nava care depaseste 7,5 m lungime, o aeronava a carei greutate la decolare depaseste 1.550 kg sau un vehicul terestru cu motor a carui capacitate depaseste 48 cmc sau a carui putere depaseste 7,2 kW, destinate transportului de pasageri sau bunuri, cu exceptia:
1. navelor maritime folosite pentru navigatie in apele internationale si care transporta calatori cu plata sau pentru desfasurarea de activitati comerciale, industriale sau de pescuit ori pentru operatiuni de salvare sau asistenta in larg ori pentru pescuitul de coasta; si
2. aeronavelor folosite pe liniile aeriene care opereaza cu plata, in principal, pe rute internationale;
b) conditiile care trebuie indeplinite sunt:
1. in cazul unui vehicul terestru, acesta sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km;
2. in cazul unei nave maritime, sa nu fi fost livrata cu mai mult de 3 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat deplasari a caror durata totala depaseste 100 de ore;
3. in cazul unei aeronave, sa nu fi fost livrata cu mai mult de 3 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat zboruri a caror durata totala depaseste 40 de ore.


Recomandarea mea este A.3:
De cumparat masina care nu poate fi incadrata la "nou". Cumpararea sa se faca pe firma platitoare de TVA. De preferat sa fie firma proprie, sa evitati complicatile cu altii.
Trebuie sa prezentati vanzatorului certificatul de inregistrare in scopuri de TVA in Romania.
Sa va asigurati ca si vanzatorul este inregistrat in scopuri de TVA in tara lui. Trebuie sa aiba si el un certificat similar.

In acest mod, aveti avantajul ca nu mai trebuie platit efectiv TVA.
  • andyrro

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pana la urma, in cazul A.2. se plateste TVA in germania. se mai plateste si aici TVA?
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pai daca neamtul nu este persoana juridica paltitoare TVA,,,intelege si tu ca e echivalent cu a-ti cumpara masina din targ auto romania.
Tu daca cumperi , de la un anunt de la o persoana particulara don Ro ....ne Ion sa zicem...o masina...te intelegi la pret cu el...ii dai banii...faci act vinzare -cumparare ...se precizeaza akolo vreun TVA ? NU Smile ...si la fel e si la nemti .
Acum cazul daca cumperi masina SH de la dealer, autohaus,..magazin Smile......primesti factura cu suma totala ...pe care o platesti evident in totalitate , iar pe factura se evidentiaza si TVA.....dar tu daca nu esti platitor TVA ...e nesemnificativ....pretul total e ala total Smile
Daca esti firma sau PFA platitoare de TVA....atunci TVA-ul de pe factura intra in cadrul general al paltilor de TVA ( care se recupereaza sau nu in functie de balanta de TVA a firmei...nus daca sunt corecti termenii...dar ideea o stie orisicine are firma platitoare de TVA ).
...dar pretul il platesti akolo cu TVA in Germanai....urmand ca in tara sa depui facturile si sa recuperezi sau nu ( la trimestru , la an) diferentele de TVA totale pentru firma ...nu pentru o tranzactie in parte.
Asta in cazul masinilo SH
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca esti la curent...Da-mi o informatie. Pentru persoanele cu handicap locomotor care cumpara in nume personal si pentru folosinta proprie un SH din germania se plateste TVA?
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
TVA da platesti la nemti , nu conteaza chestia cu handicap...eu asa stiu...dar sincer nu am cumparat niciodata po masina adaptata la un handicap sau pe numele unei persoane cu handicap....asa ca informatia e 99% corecta...Smile
...dar poti sa nu mai platesti taxa de prima inmatriculare in romania ...cu conditia ca masina da fie adaptata pentru handicapul persoanei cu certificat de handicap, modoficare care va fi certificata la RAR, iar numele pe care se face inmatricularea masinii in Ro ( deci proprietarul Smile ) va fi persoana cu handicap .
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu de taxa de prima inmatriculare...cum ca nu o platesc aici in tara. Chestia este ca pentru un neamt cu handicap locomotor, statul german plateste din banii pentru prima masina circa 90%.Pentru cea de a doua 50 %.La noi se rup in figuri ca ce fac ei pentru persoane cu handicap si din decembrie de cand s-a dat legea nu a reusit nici un sa-si ia masina fara plata primei taxe. Nu mai spun de facilitatea (?) cu dobanda subventionata de stat. Eu ma voi duce luna viitoare...poate pana atunci se mai limpezesc apele Smile si se lamuresc cu aceasta taxa si pentru cei cu handicap locomotor.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
pt "orinoco" : Imi pare rau, dar faci niste confuzii privind TVA. Incepand cu 01.01.2007, intr-adevar sunt modificari semnificative in ce priveste TVA, in special TVa aferenta unor tranzactii intre parteneri din tari diferite. Ai inceput sazici bine, dar spre sfarsit ai terminat cu o inexactitate care poate induce in eroare.

"dar pretul il platesti akolo cu TVA in Germanai....urmand ca in tara sa depui facturile si sa recuperezi sau nu ( la trimestru , la an) diferentele de TVA totale pentru firma ...nu pentru o tranzactie in parte. "

Nu te necaji, sunt destui economisti care nu stapanesc inca problema TVA-ului intracomunitar.
Totusi, sfatul meu e ca in probleme spinoase, sa dea sfaturi doar cei in cunostinta de cauza.
Nu cred ca ai vrea sa iei de bun un sfat care pana la urma sa te faca sa scoti din buzunar inca 19% fata de pretul initial.
Cu stima.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
dar cum ar fi corect, ma rog ?
zi-mi tu , te rog Smile
la masina Secondhand si pe firma normala nu care are ca obiect de activitate transport - taxi , rent-a-car etc.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ideea e ca daca esti persoana juridica si ai alocat nr. de inregistrare de tip ROxxx (platitor de TVA) trebuie sa faci import; asta presupune ca neamtul sa-ti dea factura fara TVA iar tu sa te incarci cu TVA-ul aferent facturii respective aici in tara ca TVA colectat; ce-i drept nu mai trebuie platit in vama. Exista ce-i drept un capitol in codul fiscal care prevede o limita de achizitii intracomunitare cu plata TVA-ului la sursa dar practic chestia asta nu functioneaza inca pt. ca nu e pus la punct sistemul de compensare intertari.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci, daca esti particular, ia de la un neamt din curte o masina de peste 6 luni si 6000 KM... Rolling Eyes
Restul sunt speculatii de samsar...
Doar ca o paranteza... nu stiu de ce, dar drepturile minoritatilor de tot felul din care handicapatii fac parte incep sa mi se para din ce in ce mai mult ca PRIVILEGII... Sad
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La ce drepturi te referi ...?Privilegii? Dezvolta.
Cred ca esti in necunostinta de cauza sau traiesti cu o impresie gresita privitor la "handicapati"...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asa, e o impresie a mea, nu doresc sa dezvolt subiectul... Handicapatii nu sunt decat fata cea mai "'umana" a fenomenului... Si cred ca am dreptul sa nu mi se dea lectii...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca te-ai infuriat. Nu-ti da nimeni lectii, dar tu ai facut o apreciere care nu mi-a convenit si care nu este reala. Taxa de prima inmatriculare inca se plateste de persoanele cu handicap (cate si-or permite sa-si cumpere masina) desi legea este in vigoare de anul trecut...alte "privilegii", nu stiu...dar tu poate le stii mai bine decat mine care traiesc cu un picior amputat din sold de vreo 6 ani.
  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns baieti.Voi pleca in germania si va voi spune sigur procedura care am urmata cu ochii inchisi in inmatricularea unei masini dupa legile intrate in vigoare odata cu intrarea Romaniei in UE
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR