Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ABolog

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Pe la inceputul lunii am avut de facut un drum mai lung iar la intoarcerea spre casa am intrat intr-o depasire unde am turat masina pe la 5000 rpm. De atunci, ocazional, se aude un fel de suierat, ca si cum ar trage aer pe undeva.
Nu se aude decat dupa ce merg prin oras ~15 min (daca merg inafara orasului cu peste 100 km/h nu se aude), creste in intensitate odata cu viteza (viteza mai mica, intensitate mai mica si invers), nu dispare daca pun masina pe liber/apas ambreajul, trage la fel si cand se aude si cand nu, nu am martori aprinsi in bord, nu am erori pe tester si nu se aude mereu. Se poate observa in video-ul de mai jos (la inceput, pana in secunda 8 se aude, dupa care, tot restul drumului nu s-a mai auzit).



Singurul defect (cunoscut) este radiatorul de clima (pe care urmeaza sa-l schimb saptamana viitoare) care este spart.
De schimbat pana acum am schimbat distributia, filtrele si uleiul, capete de bara, pivoti (in caz ca ar putea genera ceva de aici sunetul).

Model: Astra H Caravan
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z17DTL

Multumesc! Smile

P.S.: Am fost la 3 mecanici pana acum, dar masina face cum fac si oamenii in general: cand te duci la doctor, nu te mai doare, asa ca nu a reusit nimeni sa sesizeze sunetul/depisteze posibile cauze.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR