Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt un proaspat proprietar de Opel Astra G si sunt nou pe forum. Sper ca am procedat bine.Am nevoie de ajutor!
Ceva nu mi se pare in regula: la 3200 de turatii am 80 km/h (in a patra) si la 4200 de turatii am 130 km/h (in a cincea); imi puteti spune daca sunt normale vitezele?
Vreau sa precizez ca la relanti am 800-850 turatii, care din cate stiu este bine.
Imi puteti spune care este problema?
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste idei, sfaturi. Astept raspuns. Multumesc!
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu care este problema...ce nu pusca la tine? faptul ca ai la 130 4 mii si ceva de ture sau ce? (daca te roade chiar asa de tare, vezi ca undeva aici pe forum exista un topic chiar lung cu rpm/kmh, in urma cu vreo jumate de an era intens discutat)
din cate stiu eu indicatorul de ture incepe sa fie rosu de pe la 6 mii, nu? ca nu se recomanda sa ajungi acolo, asta e alta problema, dar masina duce, cred asa ceva...a mea vede si 4500 chiar si 5000 (rar, adevarat) si nu imi fac probleme.
daca masina e noua,iarasi spune legenda ca nu e bine sa o turezi prea tare, dar in nici un caz sa mergi la 1500 de ture!
eventual fii mai clar si mai scrie odata ce te frapeaza...da cu search-ul si citeste si topicul ala..
Later edit. uite ca am gasit postul...spor la citit!
https://www.clubopel.com/vie...highlight=rotatii
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cosminmake a scris: la 3200 de turatii am 80 km/h (in a patra) si la 4200 de turatii am 130 km/h (in a cincea)

Ceva nu este in regula.Eu am acelasi motor si la 3200 de rotatii in viteza a patra am cam 100km.
Cat despre a cincea...nu am ajuns niciodata de cand am masina la 4200 de rotatii si precizez ca am mers si cu 150(ce-i drept pt o perioada foarte scurta)
Ai idee despre cadranele din spatele acelor daca au fost schimbate(poate nu se potrivesc din pdv al marcajului)
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mersi ca ati raspuns! Am citit deja si se pare ca sunt diferite rapoartele. Dar totusi cred ca este prea turata in raport cu viteza de deplasare, fata de alte astre.
In ceea ce priveste cadranele nu cred ca asta ar fi problema, relantiul arata bine. In plus nu vrea sa urce dincolo de 155km/h (cca 4500 rotatii). daca ajuta cu ceva cauciucurile sunt 195/60/R15 88T.
Se poate sa fie vorba de disc ambreiaj, transmisie sau altceva?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In plus nu vrea sa urce dincolo de 155km/h (cca 4500 rotatii).

Foarte posibil debitmetru murdar. Citeste aici :
https://www.clubopel.com/vie...2556&start=40
Ar fi indicat sa cureti si EGR ca tare se mai murdareste la diesel :
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=egr
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Viteza V:
La 3000 rpm am pe bord fix 130km/h - cam 126km/h reali indicati de GPS

La approx 3800 rpm vitezometrul indica aproape 165km/h ... in realitate pe GPS arata cam 156...

Valorile le zic cumva din memorie... dar o sa fiu mai atent zilele astea si revin cu detalii precise.

Anvelope am la fel... 195/60/R15
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si la mine 130kmh=fix 3000 rot/min;4200 rot/min ar insemna 182km/h pe ceas;diferenta e pea mare;
ori aveti turometrul defect (se poate verifica cu un tester) ori patineaza ambreiajul,ceea ce se poate observa usor daca aveti ceva experienta
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Yeap, ambreiaj patinat, debitmetru infundat, turometru dereglat sau, mai rau, s`au schimbat pinioane prin CV si nu mai sunt aceleasi rapoarte. Nici la a mea nu se tureaza asa tare...si e benzinara.......La 4200 ture intr`a 5-a am cam 150km/h.
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La benzinare sunt alte rapoarte,motorul e mai turat cu cca 20%;ar fi concludenta o comparatie pt viteza 2 sau 3 unde nu are cum sa patineze ambreiajul
In viteza a 2-a trebuie sa aveti la 3000rot/min cca 55km/h si la 4400 rot/min cca 80 km/h;daca este asa,patineaza ambreiajul;daca nu,e turometrul dereglat


Ultima modificare facuta de 1.7dti_edition2000 la Joi 07 Jun, 2007 4:48 pm
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca ar fi dus discul de ambreiaj nu as mai avea demaraj, dar am destul. Probabil voi curata debitmetrul. Mersi la toti!
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1.7dti_edition2000 a scris:La benzinare sunt alte rapoarte,motorul e mai turat cu cca 20%;ar fi concludenta o comparatie pt viteza 2 sau 3 unde nu are cum sa patineze ambreiajul
In viteza a 2-a trebuie sa aveti la 3000rot/min cca 55km/h si la 4400 rot/min cca 80 km/h;daca este asa,patineaza ambreiajul;daca nu,e turometrul dereglat


Am facut acest mic test si in a 2a la 3000rot/min am o viteza de 40 km/h, iar la 4400rot/min am 55 km/h. Ce sa inteleg din astea? Daca are vreo relevanta motorina este SprintDiesel. Dupa ceva timp am iesit si eu cu masina afara din oras si daca in viteza a 5a la 3000rot/min aveam 110km/h, am observat ca la aceiasi turatie am putin sub 100 km/h. Daca ar fi de vina ambreiajul sau placa de presiune, asa s-ar manifesta?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
presupunand ca ti-ar patina ambreiajul in halul asta, adica constant in viteza a 5-a a.i. sa pierzi de la patinare aproape 20km/h ... ar trebui sa miroasa a ambreiaj rau tare.
Skip ads

  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e vorba de patinarea ambreiajului, s-ar manifesta in toate treptele de viteza, nu numai in treapta a V-a.
Inclin sa cred ca (in ideea dimensiunilor normale de pneuri) vinovata e cutia de viteze, mai bine zis pinionul treptei a V-a.

Mai poti verifica patinarea ambreiajului mentinand apasata acceleratia (in deplasarea masinii) iar cu piciorul stang apasind usor pedala de frana. Daca motorul nu-si schimba sunetul (da semne sa "moara") iti patineaza ambreiajul, altfel nu!

Incearca si asa si da-ne de veste ce ai observat.

Bafta!
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta pierdere s-a realizat in aproximativ doua luni, timp in care am circulat doar in oras (Timisoara) la lucru si acasa. Nu sunt unul din soferii care asteapta in coloana cu ambreiajul calcat. In legatura cu mirosul de ambreiaj nu se simte nimic.
Am sa incerc varianta frana-acceleratie. Poate fi de vina debitmetrul sau stiu eu...placa de presiune?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
in a 2-a nu are cum sa patineze in mod normal;daca turometrul e defect ar trebui sa urce totusi pina la 80km/h
sa nu fie vreo decalare a acelor din bord,transmisia nu se putea modifica in 2 luni de una singura,doar daca a fost inloc cutia de vit in timpul asta cu una nepotrivita
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Masina o am de 3 luni si nu am modificat nimic la ea. Se poate sa se fi ros/rupt vreun dinte de la pinionul de treapta 5a? Precizez ca zgomot nu se aude nimic. Daca ar fi cutia de viteze care ar fi remediul? Inlociurea totala?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
100% cutia nu are nimic;verificati instrumentele de bord
  • deleted-4111

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat


Sper sa nu fiu off topic, uite ce viteza am eu la 4200 rpm!
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
wwwoooaaauuuu . asta da viteza pe o Astra .
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat sa verific ambreiajul mentinand apasata acceleratia iar cu piciorul stang apasind usor pedala de frana. Motorul "da sa moara". Cat costa o curatare de debitmetru?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR