Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cine poate sa faca un tutorial pt inceput si apoi niste ponturi Question
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu am cumparat pana acum de pe ebay, poate pe viitor, chiar suntem curiosi cum sta treaba pe acolo.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
am auzit de la cineva ca romanii nu mai pot cumpara de pe e-bay deoarece au facut si ei ceva smecherii sa iasa banu in plus , nuj exact ce si nici nu stiu dc e adevarat Smile
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...Pai in primul rand, pentru ca esti cumparator, trebuie sa stii ca 80% dintre vanzatori vor fugi ca dracu' de tamaie cand vor afla ca esti din Romania.

In al doilea rand, din cei 20% care vor fi dispusi sa-ti vanda, trebuie sa ii alegi pe cei mai de incredere.

Asadar:

Primo: iti faci cont pe ebay. Este obligatoriu sa scrii datele corecte la inregistrare (asta pentru cei care obisnuiesc a se inregistra cu Ion Popescu pe toate site-urile... Wink )

Secundo: iti iei un ragaz sa citesti forumul timp de minim o saptamana. Ce inseamna asta: dai cautare pe obiectul care iti trebuie, si il vei putea regasi in mai multe subdomenii.

Sa presupunem ca doresti sa cumperi o camera foto digitala. Dai cautare avansata, cu urmatoarele date:
- numele ei
- ebay shops (optional)
- doar magazinele/vanzatorii care trimit in Romania.

Primesti un rezultat preliminar, si de acolo intri in subdomeniul Camere foto digitale. Vei avea astfel o lista lunguta cu toate shop-urile (de preferat shopurile, explic imediat de ce) care vand obiectul respectiv si care il si expediaza in Romania.

Treci in revista urmatoarele:
- pretul camerei (atentie - pretul poate fi fix, deci daca dai banul iei camera, licitat deschis, deci ultima suma licitata este pretul camerei, sau licitat conditionat, adica ultima suma licitata este pretul camerei daca este superior unei rezerve (pret minim de vanzare) afisate pe pagina obiectului in sine.
- referintele vanzatorului (stelutele din dreptul nick-ului sau). Ca sa nu ai surprize, trebuie sa aiba peste 98% customer satisfaction!! Te uiti si peste lista cu comentarii din partea cumparatorilor, si vezi ce nu le-a convenit la cei <2% care au dat rapoarte negative. De preferat sa cumperi de la cei cu peste 99,5% customer satisfaction. De preferat sa aiba peste 100 de obiecte vandute!
- starea efectiva a obiectului (camerei). ATENTIE, abunda obiectele refurbished (adica reconditionate in fabrica). Citeste cu foarte mare atentie TOT ce este scris acolo, caci acel text este un contract intre tine si vanzator.
- compara apoi acest vanzator/camera/pret cu toti ceilalti din lista.
- shopurile sunt de preferat pentru ca au rata mare de vanzare, preturi mai proaste cu cativa dolari dar sunt mai de incredere (e businessul lor acolo si orice rating negativ conteaza). Plus ca nu prea vei gasi particulari dispusi sa faca afaceri cu romani.
Daca iti convine si vanzatorul/obiectul/pretul, incepi sa licitezi. Cel mai bine este sa stabilesti o suma maxima pe care esti dispus sa o dai pe camera (destul de apropiata (mai mica cu vreo 10%) de pretul afisat la camerele cu licitatie conditionata, caci acela este de fapt pretul corect pentru o camera), iar ebay va licita pentru tine in incrementuri stabilite de comun acord (1$ sau mai mult/putin).

Daca are pret fix, dai banii si ai camera, primul venit primul servit.

Urmaresti camera cu mare atentie cu o zi inainte de terminarea licitatiei. Esti online cu o ora inainte de terminarea licitatiei, pentru a preveni eventualele surprize.

Ca un sfat: NU da mai mult decat erai dispus sa dai de la inceput, doar pentru a castiga camera. De multe ori ajungi sa platesti tot atat cat ai fi platit in magazin.

Apoi certifici cumpararea (iti explica ebay cum) si se face schimbul de date cu vanzatorul.

Ca sa NU ai probleme la vama (taxe vamale, alea, alea), cere-le in mod expres sa iti trimita prin sistemul postal, NU prin FedEX. Ajunge mai greu, dar vei lua obiectul de la posta, unde te poti intelege mult mai usor cu functionarele (in caz ca e de platit vama) decat cu nebunii de la FedEX si DHL.

Asigura-te ca ai primit ceea ce ai dorit, si dupa doua zile da si tu o recomandare pozitiva vanzatorului, sa-i mearga bine (si sa primesti si tu o evaluare pozitiva din partea lui Smile ).

Nu intru sa detaliez modurile de plata, caci astea sunt foarte multe. In principiu iti va fi extrem de greu sa platesti prin card din Romania. Dar nu imposibil. Verifica cu banca ta mai intai ca poti face plati internationale prin internet. Vanzatorul iti va cere probabil un fax cu cardul tau de credit si cartea ta de identitate, ca sa se convinga ca acestea exista cu adevarat.

Cel mai bine este sa-ti cumpere un prieten de acolo si apoi sa-ti trimita el prin posta obiectele. Ca o sugestie, el poate gasi acelasi obiect la preturi apropiate, dar direct din magazinele online si cu mult mai multa incredere ca ai obiectul dorit la calitatea dorita.

Succese!
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Interesant, multam pentru info,
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
super ghidul !

vin si eu cu niste pareri.....

nu cred ca exista vre'un vanzator privat care are ceva impotriva romanilor. daca omul primeste banii, trimite oriunde. la multe din licitatiile de pe ebay.de scrie ca trimite doar in .de (din comoditate-obijnuinta), ingorati treaba aia; daca trimiti un mail vanzatorului si il intrebi cat costa sa iti trimita in romania, iti spune si va trimite. dialogul conteaza foarte mult, si nemtii sunt super baieti asa ca nu trebuie sa va faceti probleme. daca vreti sa vindeti ceva, atunci devine un dezavantaj mare romania.

pt plata cea mai buna metoda este PayPal iar pt asta nu este necesar un cont PP ci doar o carte de credit. Trasferul este gratuit, plata este procesata de PP, banii intra in contul vanzatorului in aceeasi secunda si toata lumea este fericita.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ah, am uitat: intr-adevar, esenta unei afaceri reusite pe ebay este comunicarea prin e-mailuri cu vanzatorul. Nici prea multe, dar nici deloc! Si intotdeauna cu politete, chiar daca intarzie vreun obiect/plata.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am cumparat zeci de chestii de pe ebay si n-am avut probleme. Intr-adevar, pe ebay.de, multi spun ca trimit doar acolo, dar daca dai un mail (eventual in germana, dupa care te scuzi ca nu prea stii si preferi engleza), atunci o sa pari un client serios (se stie ca nemtii sunt conservatori in ceea ce priveste limba). Eu mi-am luat computeru de bord pt calibra de pe ebay.de si totul a fost ok. Plus alte chestii din ebay usa. (xenoane, ceasuri, lanturi cu 2pac, masti pt scafandru, labe, etc)
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cam cat au costat xenoanele pt. Calibra? Pentru Kadett ar exista o varianta? <avand in vedere ca farurile sunt model vechi nu au lupa si folosesc un singur bec pt faza scurta/lunga>
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sper ca primul dintre noi (neinitiatii) care cumpara ceva de pe ebay, sa ne dea si noua detalii, iar in cazul in care a luat ceva de la un magazin ce vinde acolo (am vz ca sunt f multe magazine care isi vand articolele) si a fost de incredere sa ne comunice si noua!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
majoritatea sunt cinstiti, exista si tepari insa! Xenoanele m-au costat 120$ doar becurile, convertoarele nu recomand sa le luati de pe ebay usa, ca sunt numa chinezarii. Se gasesc pe ebay.de, Hella sau Bosch dar costa ff mult. Daca va intereseaza, va pot face rost de aici de convertoare hella sau bosch la un pret decent. (ma rog, relativ!)

Intotdeauna urmariti selleri care au rating foarte mare, si jos in casuta aia vedeti daca accepta Financing, si pana la ce suma. sau ii mai zice si insurance. Pentru USA, e simplu. Va inregistrati la bidpay.com, cu cardu dvs acceptat in afara, si cand faceti o plata pt ceva, selleru primeste un money order pe care il va incasa la banca lui. Dupa care iti trimite marfa. In EU e mai complicat. Nu multi accepta astfel de sisteme de plata cum ar fi bidpay sau moneybookers, ci doar wire transfer. asta inseamna un transfer direct intr contul dvs bancar (in valuta) si al vanzatorului.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
salutare , am incercat azi sa imi fac cont pe ebay da imi cere numarul de la card Very Happy ceea ce eu nu am , si am intrebat pe cineva a spus ca sia luat de pe ebay.de dar ia trebuit neaparat la inregistrare card ,mai precis Mastercard valabil numai in euro. Deci ce sa inteleg , dc nu am card ma duc sa-mi fac ?Smile
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
cu ce mail ai incercat sa faci contul? doar daca incerci cu free mail iti cere autentificare prin card. cu un mail de ISP sau pop3 nu ai probleme
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cu un mail de yahoo , ca altul nu am Rolling Eyes , deci dc vreau sa nu imi ceara credit card tre sa imi fac o adresa de mail pe care sa o platesc ?
ce inseamna ISP si pop3 Confused ? sorry da nu prea le am pe astea cu mailu si cu mai multe altele Embarassed
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ISP=Internet Service Provider. Cum tu ai mail pe yahoo, inseamna probabil ca scrii de la Internet Cafe-uri. ISP-ul este firma care iti furnizeaza tie accesul la Internet.
POP 3 - se refera la protocolul serverului de mail.

Ca sa poti cumpara de pe ebay, iti trebuie ori o carte de credit, ori o carte de debit in euro cu posibilitate de plata pe Internet. Altfel e cam greu...
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
intr-adevar ca sa te poti inregistra ca si cumparator fara probleme, iti trebui un mail care nu e FREE (hotmail,yahoo, k.ro, etc)

altfel iti cere cardul doar ca sa VERIFICE informatiile. ATENTIE, nu iti va lua nici un ban pt asta. Apoi, poti cumpara linistit. Ca sa poti VINDE in schimb, iti trebuie card neaparat, ca sa poti plati taxele de vanzare.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca vorbim de acelasi e-Bay, eu m-am inscris fara sa mi se ceara card, dar am dat in schimb o adresa mail free, si amume una situata "tocmai" in the States Wink
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
imposibil, iti cere card de confirmare, pt adrese free. Poate ca nu ai intrat pe net de la un provider din RO, poate d-aia. Dar putin probabil.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ToX a scris:imposibil, iti cere card de confirmare, pt adrese free. Poate ca nu ai intrat pe net de la un provider din RO, poate d-aia. Dar putin probabil.

*
Sunt la cam a 10-a adresa pe e-Bay, nu cred sa ma insel... Laughing
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu are nici o treaba cu romania, si mie imi cere CC cand folosesc o adresa free. dar poate mailul care il folosesti tu nu este pe lista lor de freemail. ce mail e ala?... e bine de stiut
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR