Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum scrie si in titlu am un zogomot care se aude din zona capacului de la distributie in zona fulie axelor cu came si se aude cam asa http://www.youtube.com/watc...feature=youtu.be. Scuzati calitatea filmarii zgomotoul e important. Zgomotul se aude aproximtiv 5 minute pana incepe sa se incalzeasca motorul. Am fost la un mecanic care inainte sa inceapa zgomotul mi-a inlocuit rola intinzatoare si cealalata rola de pe transmisie. Distributia schimbata in urma cu 22000 de km. L-am intrebat pe nenea mecanicul si zicea ceva de amorsare tacheti ca sunt uzati etc.etc, dar zgomtoul nu prea pare de tacheti uzati(or fi si aia nu zic nu) dar parca taie cineva cu fierastraul sub capacul de la distributie. Dupa explicatia data de mecanic si la cati am mai fost in zona Vrancea, increderea mea in acestia s-a evaporat de tot. Vreau sa ajung la maiandrei in Bucuresti dar pana atunci urmeaza concediul si nu mai am timp de tinut masina in service. Poate vreunul din voi are vreo idee s-au poate a mai auzit zgomotoul asta.Tinand cont ca zgomotul dispare cand se incalzeste e de plecat cu masina s-au mai bine caut alta pentru concediu.Am rezolvat multe probleme cu ajutorul forumului,poate o scot la cap si de data asta. Multumesc. Wink
----
Model: Meriva
An fabricatie: 2005
Cod motor: z17dth
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu e obligatoriu, dar la modelul asta se mai slabea piulita de stragere a pompei de ulei. Piulita freaca apoi in capacul distributiei pana se desface total. Trebuie verificat. Demontat capac distributie etc.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai bun, dar daca se desface piulita nu trebuia sa se auda tot timpul, de ce dupa ce se incalzeste putin nu se mai aude nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR