Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dandamu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Ma confrunt cu urmatoarea problema: CD- ul (radio) nu mai functioneaza. Mai precis nu mai primeste curent, in tabloul de sigurante aflat sub capota, nu este nicio siguranta arsa, le-am masurat. Are cineva idee care ar putea fi cauza? Mai exista alte sigurante in alt loc? Mentionez ca am scos radio-cd-ul afara din soclu si am masurat siguranta din spatele acestuia, care este buna. efectiv nu primeste curent pe alimentare.
Model: Combo
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z13DT
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dar in "soclu",avea-i 12v pe alimentare...?!
  • dandamu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cand spun soclu ma refer la fanta din tabla in care este montat aparatul radio plus cd. Ce teniune sa am intr-o tabla? Daca te referi la mufa de alimentare a aparatului, nu, nu are teniune pe nicaieri , nici pe alimentare, nici pe sursa de la memorie. Deci am o problema fie pe traseu, ceea ce nu prea cred, la cat de groase sunt firele de alimentare, nici 220v cu 50 A nu le-ar deteriora! Ori mai exista un tablou de sigurante de care eu nu stiu.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Soclu=Piesã prin intermediul cãreia se fixeazã tuburile electronice de șasiul aparatelor în care sunt montate(DEX). Referitor la sigurantele pe sistemul audio sunt F12(20A) si F35(5A).La radio in pinul 15(fir rosu) trebuie sa ai 12v din siguranta F12...
Skip ads

  • dandamu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru definitia soclului, exact asta am spusc si eu, dar mai pe scurt. Ajungand la subiectul nostru, toate sigurantele din tablou sunt scoase pe rand si masurate cu ohmmetru si sunt in perfecta stare de functionare, insa la pinii de la mufa de conectare a radioului la circuitul electric, nimic. Zero volti! Asta denota ca exista pe acest traseu o problema. Pleaca din tablou dar nu ajunge la mufa de conectare, din spatele radioului. Atunci ma intreb, mai exista un alt tablou adiacent? Unele tipuri mai au unul micut in partea stanga a bordului, modelul meu de opel nu are acest tablou de sigurante. Daca nu mai exista un alt tablou, este o problema pe circuit. Dar aceste dupa cum am spus este foarte solid. Este monofilament de 2,5 cupru! Multumesc, oricum de raspuns. E clar ca am sa trag un alt circuit nou, dupa cum vad ca merge treaba...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dandamu a scris:Cand spun soclu ma refer la fanta din tabla in care este montat aparatul radio plus cd. Ce teniune sa am intr-o tabla?.
Cred ca e o diferenta intre ce intelegi dumneata prin soclu si ce inteleg eu...! La Z13DT,linga baterie este o siguranta pe fir(instalatie) care alimenteaza doar sistemul audio,in documentatii o sa o gasesti sub denumirea de FB1. Firul care intra in siguranta este negru,sectiune de 4 mm2,iar care iese din siguranta este rosu de 4 mm2,acesta se reduce la 2,5mm2 in cupla dintre instalatia de bord si instalatia de fata..., sper sa te descurci...! P.S. Nu apela la improvizatii...,e un sfat colegial!
  • dandamu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Big , acesta este raspunsul pe care il asteptam! Despre astfel de raspunsuri era vorba. Scurte si la obiect! Caz rezolvat! Multumesc din suflet! Timp de remediere 30 secunde! Am pus o sig de 30 ca asta o aveam la indemana. Voi pune una de 20.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Doamne ajuta! Mai rezolvam si probleme, nu numai despicam firul (semantic) in patru...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR