Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • DorinP

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, nu ma prea pricep la mecanica auto, dar o sa incerc sa explic cam cum am inteles eu:

Problema este la o insignia 2009, motor de 2000, 160CP motorina automata.
Acum 3-4 luni am facut o schimbare de distributie + o rola intinzatoare la reprezentanta.
Baietii de acolo au spus ca se aud 2 zgomote: unul la alternator, si unul la galeria de admisie, probabil ceva clapete nu stau prea bine.
Dupa 2-3 saptamani, zgomotul de la alternator s-a accentuat, si am rezolvat problema (luat altul nou de la dezmembrari).
Dupa ce nu se mai auzea alternatorul, am obeservat un zgomot ca si o bataie infundata cand accelerez motorul treptat si doar intre 1200 si 2200 turatii (probabil clatetele de la galeria de admisie). Daca accelerez mai cu putere, zgomotul nu se mai aude aproape deloc. De asemenea zgomotul nu se aude dupa ce a stat masina in soare 4-5 ore.
Ca sa nu platesc 25-30 mil la reprezentanta pentru inlocuirea preventiva a galeriei de admisie, la recomandarea unor prieteni, am dus masina la alt service. Acolo mi-au spus urmatoarele dupa o constatare:
Zgomotul vine de la motor, poate de la pistoane sau altceva de la motor. De la galeria de admisie, ei nu prea cred ca e problema. Deci e grav. Au spus sa mai astept o saptamana sa vad daca se accentueaza zgomotul si apoi o sa vedem ce facem.

Intrebarea mea este, ce sa fac? A mai avut cineva asa probleme la motor? La reprezentanta au spus sa nu prea merg cu ea sa nu scape vreo clapeta in motor.

Multumesc.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Sunt mari sanse ca bataia sa provina din motor. Cauzele pot fi clapetele, care au 'plecat la plimbare', sau lipsa ungerii la palierele 3-4, in care un cuzinet (sau mai multi) s-a intors pe vibrocen.
Indiferet cum o dai tot trebuie rectificat motorul sau schimbat cu unul SH.
Citeste in sectiunea dedicata acestei probleme si vei gasi multe raspunsuri si rezolvari la aceasta problema.
Spor la reparat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR