Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • MDni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! De ceva timp tot imi apare mesajul SVS si eroarea P0299, asa ca am verificat furtunele de vacum, furtun turbina am reparat turbina si am schimbat Electrovalva de la turbo care de la un timp tot scoate sunete ca bâzâituri cand opresc masina sau o descui si o mișc sau daca ridic capota.
Se plafoneaza in momentul in care se încãlzește mai rau de exemplu dimineața sau daca este mai rãcoare nu se plafoneaza de loc iar cand se încãlzește atunci apare problema.
Sa schimb din nou electrovalva de la turbo datoritã acelei bâzâituri? Sau ce as putea sa mai incerc? Galeria de admisie a fost curãțata, filtre, ulei schimbate.
Skip ads

  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu fie spart furtunul de la intercooler.
Pentru zgomotul cu pricina se monteaza un rezervor de vacuum
Pentru eroarea ce o ia, poate fi:
-> P0229 Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie C / Senzor - pedalã de acceleraþie C - Întrerupere temporarã a circuitului electric Mãnunchi de cablu , Contact prost , Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie / Senzor - pedalã de acceleraþie , Aparat de comandã al motorului
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca este de la electrovalva..., insa nu exclud si varianta geometriei variabile(reglaj)...
https://www.yourmechanic.com...y-spencer-clayton
  • MDni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Daca ar fi geometria variabila nu ar trebui sa faca tot timpul? Plus de asta am facut un test in timpul mersului si totul a fost in parametri buni dupa spusele celor care au rectificat turbina care este inca in garanție precizând ca nu are rost sa mai umblam la ea si ca sursa erori ar fi din alta parte.


Ultima modificare facuta de MDni la Joi 13 Jul, 2017 3:22 pm
Skip ads

  • MDni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
ciobysp a scris:Verifica sa nu fie spart furtunul de la intercooler.
Pentru zgomotul cu pricina se monteaza un rezervor de vacuum
Pentru eroarea ce o ia, poate fi:
-> P0229 Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie C / Senzor - pedalã de acceleraþie C - Întrerupere temporarã a circuitului electric Mãnunchi de cablu , Contact prost , Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie / Senzor - pedalã de acceleraþie , Aparat de comandã al motorului


P0299 la Opel Insignia nu cred ca are treaba acele lucruri.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
MDni a scris:Daca ar fi geometria variabila nu ar trebui sa faca tot timpul? Plus de asta am facut un test in timpul mersului si totul a fost in parametri buni dupa spusele celor care au rectificat turbina care este inca in garanție precizând ca nu are rost sa mai umblam la ea si ca sursa erori ar fi din alta parte.


Atunci va trebui sa montezi rezervorul vacuumatic(daca electrovalva este veche o inlocuiesti),apoi reinveti electrovalva(plaja), iar daca eroarea persista estw geometria...
Nu face tot timpul, insa cum este in underboost iti activeaza svs-ul...
Mergi la cineva care stie despre ce este vorba.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
MDni a scris:
ciobysp a scris:Verifica sa nu fie spart furtunul de la intercooler.
Pentru zgomotul cu pricina se monteaza un rezervor de vacuum
Pentru eroarea ce o ia, poate fi:
-> P0229 Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie C / Senzor - pedalã de acceleraþie C - Întrerupere temporarã a circuitului electric Mãnunchi de cablu , Contact prost , Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie / Senzor - pedalã de acceleraþie , Aparat de comandã al motorului


P0299 la Opel Insignia nu cred ca are treaba acele lucruri.


In titlul postului ai zis de eroarea P0229... In descrierea problemei ai pomenit de P0299.. care e cu totul altceva
Explicatii pentru eroarea P0299 le gasesti aici:
https://www.obd-codes.com/p0299
  • MDni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiu unde sa mai merg... azi am fost la cei de la AVD Turbo București care au verificat turbina ei sunt si cei care au rectificato. Am fost trimis de cei de la service spunându-mi ca de la turbina ar fi cauza... o sa incerc si înlocuirea electrovalvei am mai înlocuit-o o data anul trecut dar am inteles de la cei de la AVD Turbo ca nu este normal sa aibã acele bâzâituri. Daca sti vrun service autorizat as încerca si acolo daca nici cu electrovalva schimbatã nu o sa rezolv nimic. Atat timp cat am turbina in garanție si o pot repara.
  • MDni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2017

  • Mesaj Privat
ciobysp a scris:
MDni a scris:
ciobysp a scris:Verifica sa nu fie spart furtunul de la intercooler.
Pentru zgomotul cu pricina se monteaza un rezervor de vacuum
Pentru eroarea ce o ia, poate fi:
-> P0229 Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie C / Senzor - pedalã de acceleraþie C - Întrerupere temporarã a circuitului electric Mãnunchi de cablu , Contact prost , Potenþiometru poziþie pedalã de acceleraþie / Senzor - pedalã de acceleraþie , Aparat de comandã al motorului


P0299 la Opel Insignia nu cred ca are treaba acele lucruri.


In titlul postului ai zis de eroarea P0229... In descrierea problemei ai pomenit de P0299.. care e cu totul altceva
Explicatii pentru eroarea P0299 le gasesti aici:
https://www.obd-codes.com/p0299


Iti Multumesc pentru raspuns titlul este asa dar secțiunea este Opel insignia
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR