Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Salut,


Are cineva ceva informații despre acest motor? Am întrebat la 5_6 dealeri și nu are nimeni la test drive asemenea motor. Am fãcut în schimb drive test cu cel de 170cp diesel. E de vis,dar mã intereseazã benzina.

Multzam!
Skip ads

  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pai in ce sens?
Daca ai suficient cuplu? Daca e fiabil?
Dpmdv. e cel mai echilibrat motor ce poate fi pus pe Insignia in acest moment. Daca circuli mult extraurban te poti orienta spre 2.0 220cp Awd.
Spor.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vroiam informații referitoare la producãtor,o fi Opel ,o fi Peugeot deja,de fiabilitate cred cã e devreme sa vorbim. Mã interesa cum se comporta pe mașinã,daca nu e submotorizata mașinã cu el.cuplu am vãzut cã are 240 parca daca nu mã înșel.am testat și un civic 1.5 benzina 182cp,240cuplu.
Motor impecabil,puțin zgomotos peste 3000 rotații dar probabil din cauza insonorizãrii. Sau poate cã asta s-a și vrut. Este un sunet tare frumos.
Daca așa ar fi și cel de pe Opel...ar fi superb.
Oricum sunt 2 mașini superbe!
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Head-up lightul de la insignia este bestial.plus,plus....
Skip ads

  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Motorul respectiv are 250 cuplul iar la insignia de 160cp diesel era de 320 Sa țineți cont și de diferențele de greutate La mine aveam 10 cp/100kg iar la cea noua va fi de 12cp/100kg
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
deja l-am testat la dealer. am vb pe pm.
  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut Grand Sport 2018...de unde stii greutatea la cea noua? La mine in acte sunt trecute 2 greutati Smile😁😁...cumva e una declarata si una reala...daca vrei maine iti pot spune exact cum e....sigur diferenta nu e mare dar cea reala este de peste 1600 kg adica mai mult ca la modelul ce l am avut (2014) echipat tot la fel. Deci cred ca a slabit doar la echiparea de baza 😁😁
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul Cristian74, citește manualul la pag 310 Ai acolo tot ceea ce vrei -masa proprie in funcție de motorizãri (de la 1400la -1680kg)Insignia veche cu siguranța avea o greutate mai mare.O zi frumoasa.
Skip ads

  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare...cu la fel de mult respect Grand Sport 2018 iti spun ca in manual modelul meu are trecut 1582kg. In CIV la sectiunea "Date constructive vehicul" este trecut: Masa in ordine de mers - 1582kg, iar urmatoarea pozitie este Masa reala - 1666kg...eu inclin sa cred ca a doua pozitie este greutatea masinii. Vechea insiginia avea in CIV la greutate proprie - 1613kg.
cele bune !
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In jur de 1580 are si a mea cu Awd si cutie automata.
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Corect ptr diesel.Aici Vb de motorizãrile pe benzina,nu?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
A mea e benzina. In CI scrie "masa in ordine de mers 1649 kg". 1580 stiam din manualul Opel.
Skip ads

  • cristian74

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Deci greutatea trecuta in manual nu prea are legatura cu realitatea. Ca sa nu mai spu de "slabit"
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cu AWD e logic sã fie mai grea!
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Deci nimeni nu are acet tip de motor ? O descriere a performantelor atat cu cutie manuala, cat si comparativ cu AT6 ar fi benefica sau orice parere pentru cei interesati de aceasta motorizare.
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Amprimit masina cu aceasta motorizarea pot spune ca am 300km consum 9.3 dar nu pot spune ca trage se mai”puturoasa”decât dieselul 20DTH pe care l am avutE ff silentioasã, are zvâc , trage ff binedefinite nu mi as cumpara decât benzina in contextul ca fac putini km anual. Vorbim aici de consum dar sa fim seriosi acei aproape 3 mii in plus nu se pun,dam peste 100000 lei pe o masina si facem calcule ca la 100km mai adãugãm 15leiRespect alegerea fiecãruia in functie de buget,preferinte,km parcursi dar o sa revin cu amãnunte ptr aceasta motorizare (fiind noua)dupã minivacanta de1dec unde voi face in jur de1000kmVa doresc drumuri bune si sa va bucurati de noul GS.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut Grand Sport,

Poti fi putin mai clar in ceea ce ai exprimat mai sus prin expresia : "dar nu pot spune ca trage se mai”puturoasa”decât dieselul 20DTH pe care l am avut".

Si astept cat mai multe pareri ca as vrea sa ma duc si eu saptamana asta sa dau comanda de masina si as vrea sa fiu 100% impacat ca aleg motorizarea buna.
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Scriu pe tel si am vãzut ...da pot spune ca nu este deloc puturoasa asa cum se mai Vb Cu siguranta nu te lasã in depasiri iar dacã o turezi se simte puterea ff bine Desigur nu are acelasi cuplu ca dieselul dar sunt convins100% ca am fãcut o alegere excelenta renuntând la motorina,dacã mergi cu ea subtitratã consuma foarte putin dar dupã 2500 de turatii simti puterea motorului Ca si producatorul , diferentele la plecarea de pe loc si la drum nu sunt mari Oricum nu avem drumuri sa putem simti ce poate masina cu adevãrat. Vizionati youtube si acolo se vede cum urca viteza
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Parcurs 440km 7.6 l/100km deloc menajatã traversat orașe precum Buc ,Brașov Eu sunt ff mulțumit,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR