Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • CManolache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut grup va rog frumos dacã ma poate ajuta cineva deoarece relantiul la opel zafira tourer c din 2012 motor 2.0 , 130 cp urca și coboarã de la 9.1 pana la 10.2 dar nu tot timpul și nu știu care ar fi problema , va mulțumesc anticipat Costel
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poate e de la regenerare. Ai idee de asa ceva ? Cand isi face regenerarea creste un pic turatia. Nu "tot timpul" ce insemana ? La cat timp/km.
Mai poate fi si regulatorul de presiune SCV (suction control valve) de pe pompa de injectie.
  • CManolache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut RaduRek și mersi ptr rãspuns.
Când stau la semafor sau merg pe liber turația creste la 10.2 dar revine la 9 si apoi iar urca .Trebuie sa ies cu ea un pic în afara orașului ca sã-și facã regenerare dupã cate am înțeles și citit pe web-site .
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pe "liber" si masina in mers turatia e crescuta un pic fata de ralanti. Cand masina se opreste din deplasare turatia scade la normal, aprox 850 rpm. Asta nu este o problema. Toate se comporta asa. Te poti lamuri si din manual. Il gasesri pe Opel.ro
Regenerarea se poate "face" oriunde. Nu putm noi sa stabilim cand si unde sa se produca. Ea, masina hotareste. Important este so lasi sa se termine(10-15minute).
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci atat dureaza la 2.0 o regenerare ....la mine dureaza 7 minute cea de oras sau mixt.....iar cea de autostrada este intermitenta 30 sec regenereaza 2 minute pauza ! ciudat rau
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da. In oras niciodata mai putin de 10 minute. Extern nu am masurat dar urmeaza. Deci le face odata la interval de aprox 75 km apoi la 200-300 km. Afara nu am evaluat ca abea mi-am pus led Smile
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu credeam ca doar motorul de 1.6 le.face asa des regenerarile...dar vad ca si la voi este la fel. Eu eram cert convins ca am dfp ul infundat si se chinuie cu
Regenerarea... dar ceva nu se lega ...pe extern regenereaza la ~500km . Deci cumva el functioneaza ....pacat ca nu.am op.com.capabil sa vada volorile dpf la motorul.meu..astept.versiunea mai noua!
  • CManolache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cum sesizezi când își face regenerare pe liber și cea în mers ca pe liber am vãzut ca creste turația motorului pana la 10.2 , dar cea în mers ?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La display ul de la ceasuri daca comuti la eco si alegi rubrica consumatori ..vei vedea ca in mers si pe loc la efectuarea regenerarii se va activa incalzirea luneta ...sau poti pune led ca radu
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:Eu credeam ca doar motorul de 1.6 le.face asa des regenerarile...dar vad ca si la voi este la fel. Eu eram cert convins ca am dfp ul infundat si se chinuie cu
Regenerarea... dar ceva nu se lega ...pe extern regenereaza la ~500km . Deci cumva el functioneaza ....pacat ca nu.am op.com.capabil sa vada volorile dpf la motorul.meu..astept.versiunea mai noua!


Cei de la reprezentanta opel, unde am facut o vizita de informare si verificare sumara a masinii mi-au zis ca nu se pune problema ca DPF-ul sa fie "uzat" sau x procente "infundat" si sa influenteze oarecum comportamentul masinii cat timp nu apar alerte pe bord. Daca nu apar aceste alerte e foarte OK si sa-l lasam in pace ca are grija masina de el Smile.
Nu imi vine sa cred cat sunt de "loiali" brandului la sesizarea unor problemuțe de proiectare sau functionare precara a unor elemente, sustin ca e foarte ok sa faca asa masina Smile)))
Exemplu: ce ma roade pe mine la masina: frana nu este eficienta tot timpul, adica, odata e tare pedala de 5 ori moale in cursul unei deplasari normale. Functioneaza dupa cum vrea "Ea". Schimbatorul de viteze lucreaza lejer si normal pe vitezele 1, 3, 5, R si greoi pe 2, 4, 6. Chiar si la scoaterea din viteza exista ceva ce il inpiedica. Nu mai zic cat de tare s-au mirat cand le-am zis de problema cu oring-ul de la baia de ulei. Habar n-aveau. Shocked
Sunt chestiuni "minore" de detaliu la care ei nu au nicio explicatie. Intervin doar daca e un defect vizibil si manifestat... schimba piesa si gata. In concluzie nu pot anticipa manifestarea unui defect pe cale sa se produca.

Pe deplasarile externe cred ca fiind ceva mai constant turat motorul, sufla mai tare pe evacuare si eventualele particule, de funingine trec de dpf, nu se mai stocheza in el ca in cazul turatiilor variabile din oras.
O sa studiez si eu cand o sa ies cu ea in vacanta caci ma asteapta vreo 2500 km Crying or Very sad
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Totusi modele anterioare faceau o regenerare la cateva sute km ....noi ne confruntam cu o multitudine ....uneori sunt deranjante mai ales cele la 75_80km dar le tin sub control si nu le ratez ... eram ferm convins ca atunci cand ma intorc in tara sa trec pe la odorheiul secuiesc si sa curat dpf ul pentru orice eventualitate ...dar acum cand vad ca asa e la toti ...m am mai linistit .
Sa lasam reprezentantele ca nu au stiut sa mi povesteasca nimic despre motorul meu si cu ocazia asta au avut un feedback negativ din partea mea!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR