Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Maºina este nou nouþã (2 sãptãmâni): Opel Astra Classic Hatchback 1.4 (2007).

Un prieten care conducea în faþa mea a observat cã farul meu din stânga (deºi aveam faza scurtã aprinsã) ajunge sã-l deranjeze atât în oglinda interioarã cât ºi în cea din exterior-stânga.

Menþionez cã butonul pentru reglaj înãlþime faruri era pe poziþia -0- (poza ataºatã este cu butonul în aceastã poziþie).

Am reglat butonul pe poziþia -2-, care este pentru maºinã încãrcatã full.
Problema persistã în continuare, dar nu mai este atât de supãrãtoare.

Îmi pun întrebarea dacã este normal sã fie aºa ?
(poziþia -0- a butonului fiind pentru maºina cu rezervorul plin ºi doar ºoferul la bord)
Mã înterb ce o sã fac atunci când voi avea maºina cu 4 sau 5 pasageri ºi portbagajul încãrcat.
O sã primesc "avarii" de la cei din faþa mea crezând cã am rãmas cu faza lungã ?

Voi aþi avut astfel de probleme?
Sã mã duc cu ea la service sã facã bãieþii o verificare, eventual reglare?


Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu e normal.
Se merge in service si se regleaza farurile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In mod normal are un surub de plastic in spatele farului sau al motorasului de far, din care se coboara farul cu totul..Daca ai timp de pierdut pe la reprezentanta...du-te la ei..dar eu cred ca poti identifica surubul in timpul zilei, singur, apoi seara te duci in fata unui gard, zid...si aliniezi farul din dreapta cu cel din stanga
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mulþumesc pentru rãspunsuri.

Din ce am citit într-un "Manual de întreþinere ºi reparaþii" (pentru OPEL Astra G) am înþeles cã o reglare precisã a farurilor este posibilã doar cu un aparat special de reglaj. Mai mult se fac douã reglaje: lateralã ºi verticalã.

Mã voi uita la sistemul de reglare al farului, dar nu aº vrea sã intervin în vreun fel.
Maºina este totuºi nouã. Acest lucru nu ar fi trebuit sã se întâmple. Consider cã farurile ar fi trebuit sã fie reglate ireproºabil încã din fabricã.
Probabil cã voi ajunge cu ea la reprezentanþã.
Oricum o sã vã þin la curent cu evoluþia lucrurilor.
Skip ads

  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dupã cum a spus ºi Livcro nu ai de ce sã le dai bani de pomanã la cei de la servis ,pune maºina in dreptul unui zid lasã potenþiometru pe zero ,trage o linie pe acel perete în dreptul farului bun,dupã care trage o linie ºi în partea farului dereglat dupã linia celui bun,saltã capota vezi cã ai douã dopuri de gumã ,le scoþi ,jos se vede un plastic cu formã de imbus.Un reglaj este pentru ridicare ºi coborîre iar celãlant este de interior ºi exterior.Îþi trebue un imbus.Bagi imbusul rotesti dupã cum îþi trebue .Baftã. Laughing
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Astãzi m-am uitat ceva mai atent la becurile de pe faza scurtã ºi am observat cã cel din stânga este cumva fisurat în vârf.
Totuºi acesta lumineazã normal.
Am fãcut poze la cele douã becuri.






O sã caut un perete sã vãd cum se proiecteazã lumina...
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Schimbã becul ºi verifici dupã aceia !
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fugi si regleaza farurile. daca acel bec ar avea fisura, nu s-ar mai aprinde. s-ar arde instantaneu.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar trebui sa te duci la un service sa reglezi farurile . becul asa arata dupa ceva ore bune de functionare,s-ar putea sa fi umblat cineva pe acolo inainte,chiar daca e noua masina...(parerea mea).verifica daca se misca oglinda farului din stanga atunci cand umbli la reglaj,sa nu fie sarita oglinda din nuca motorasului de reglaj.
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am ajuns la service. Au reglat faza scurtã (s-au chinuit vreo 25 de minute).

Când am întrebat care a fost problema cu faza scurtã, rãspunsul a fost:
"- Becul a fost rãsucit... Nu trebuie sã-l schimbaþi, e bun. Acum faza scurtã merge bine, au reglat-o bãieþii."

Acum merge acceptabil.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci s-a mai umblat...
bine ca ai rezolvat problema
  • ionelangel

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu aceiasi problema cu farul din stanga. Am incercat sa reglez cu ajutorul rotitelor si nu se misca nimic. Am fost la service si au facut acelasi lucru si nu au reusit. oare ce se intampla, trebuie insistat si invartit mai mult cu imbusul?

Inca o problema, cand reglez farurile din interior, diferenta la perete dintre pozitia zero si 3 e doar de cam 1-2 cm. e normal?

fenx!
Skip ads

  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
doru2304 a scris:Am ajuns la service. Au reglat faza scurtã (s-au chinuit vreo 25 de minute).

Când am întrebat care a fost problema cu faza scurtã, rãspunsul a fost:
"- Becul a fost rãsucit... Nu trebuie sã-l schimbaþi, e bun. Acum faza scurtã merge bine, au reglat-o bãieþii."

Acum merge acceptabil.


Asta am crezut atunci...
Revin acum cu restul aventurii.

La primul drum, pe timpul nopþii, am avut marea neplãcere sã constat cã 9 maºini din 10, care veneau din contrasens, îmi dãdeau flashuri (ºi am mers vreo 40 de km pe un drum relativ aglomerat).

M-am reprogramat la acelaºi service OPEL. Am ajuns la data ºi ora respectivã ºi... stupoare. Tipul de la recepþie îmi spune cã-i pare rãu, dar nu au om la service pe parte electricã.
Am insistat sã-l regleze chiar ºeful de service (noroc cã avea ecuson ºi se plimba pe acolo) pentru cã este greºeala lor, care pe mine deja m-a costat destul timp ºi nervi (eu CT, reprezentanþã GL).
Au reglat farul în cele din urmã. L-am întrebat chiar pe cel care a fãcut operaþiunea care a fost starea în care l-a gãsit.
Rãspunsul acestuia: "- A fost dereglat rãu..." Shocked
EU: -Dar fraþilor, eu am venit la voi prima datã sã-l verificaþi ºi eventual reglaþi. Nicidecum "sã-l dereglaþi rãu". Evil or Very Mad

Concluzia: Acum îmi pare rãu cã nu v-am ascultat ºi sã fi încercat eu sã-l reglez.

PS. Cireºica de pe tort. Dupã aproape un an am observat cã au uitat sã monteze la loc dopul de cauciuc care permite accesul la unul din ºuruburile de reglaj. Am fost la ei (deci al treilea drum) ºi aproape cã am fãcut plecãciuni sã-mi dea un amãrât de dop.
Alt tip de la recepþie: "- Pãi sã vedem... poate nu a avut de la început... poate l-aþi pierdut dumneavoastrã..." Shocked
Eu care nu m-am atins de nimic de fricã sã nu stric ceva.

Info.
Ambele becuri funcþioneazã bine mersi, chiar ºi acum dupã 23.000 km ºi la 2 ani de la "intervenþie".
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ionelangel a scris:Salut,

am si eu aceiasi problema cu farul din stanga. Am incercat sa reglez cu ajutorul rotitelor si nu se misca nimic. Am fost la service si au facut acelasi lucru si nu au reusit. oare ce se intampla, trebuie insistat si invartit mai mult cu imbusul?

Inca o problema, cand reglez farurile din interior, diferenta la perete dintre pozitia zero si 3 e doar de cam 1-2 cm. e normal?

fenx!


Referitor la reglaje.

La niciuna din intervenþii nu am avut voie sã stau lângã maºinã.
Dar, din ce am putut sã vãd pe geam, tipul a bâjbâit la greu 20-25 minute (la prima intervenþie).
Ba la un moment dat a pus aparatul de reglat (acea lentilã) ºi la farul din dreapta (cel fãrã probleme) ºi a încercat ºi acolo sã regleze ceva.
Eu nu am încercat (încã) sã reglez/dereglez nimic pe acolo, deci nu ºtiu cât ºi cum trebuie insistat.

Referitor la a doua problemã.
Diferenþa între poziþia 0 ºi 3 este micã într-adevãr. Depinde însã ºi cât de departe eºti de perete. Smile

Am ataºat paginile din manualul de întreþinere poate sunt utile.

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR