Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.
Nici nu stiu cum sa descriu problema.
AstraG 2002, 1.7dti, 255mii km, calc.pompa injectie cu lipiturile reci relipite la 160mii.

De vreo 500km, experimentez ceva ciudat: doar in sarcina, cand accelerez in viteza 4 sau a5a, sa o ridic de la 80 km h, atunci are loc... pierderea de putere de nicio secunda; atunci nu mai e continuu motorul, parca isi pierde suflul , parca da de un gol de aer, parca nu alimenteaza. Nu ii scade turatia. Are o usoara smucitura. Si apoi isi revine. Trec de moment. Ajung la 130 fara pb (si mai sus) , fara ceva similar sa apara.
Reduc din nou viteza pe autostrada, iarasi se intampla. Prima oara cand s a intamplat , m am gandit ca a patinat usor masina. Ploua pe autostrada (usoara acvaplanare am zis).
Si doar pe autostrada apare "chestia". Cred ca stie ca o voi forta/ forja pe urm 60km si se sperie Sad (la viteze mai mici, am obsevat ca nu apare)

In rest, nu sunt pb: nu are erori la diagnoza. Dupa inca 5000km ar tb sa ii schimb distributia. Schimburile de consumabile operate de vreo 6 luni. Si de vreo 20mii km, mi a sarit consumul la 7...7.2%in afara, in conditiile in care inainte ma laudam cu 5.5% Sad

Ce sa fie? Mizerie in pompa de injectie? Bag de la mol, petrom, rompetrol (care e in drum).
Iarasi calculatorul p.i?

Toate bune.
Sper ca nu v am plictisit cu atatea detalii
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Incearcã totuºi sã cureți sorbul de la rezervor si vezi cum stai cu filtrul de motorina ºi apoi spune-ne ce ai rezolvat.

O Duminicã plãcutã sã ai!
  • astraopel2017

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2017

  • Mesaj Privat
calculatorul
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa nu fie clc. Tin minte, acum 10 ani, ca atunci cand am avut problema cu clc. m a lasat brusc in mers, fara simptoma Sad
Daca o fi "dansul", atunci il las sa se manifeste: pana se opreste masina de tot. Sper sa fie acasa, si nu in deplasare. Desi doar pe autostrada apare err, in viteza. E si asta o solutie. Sa merg doar cu viteza mica Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR