Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • justbytest

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! De curand am cumparat un opel vectra c din 2004 cu cutie de viteze automata si cu motor de 2.2 benzina. Imi place foarte mult masina, doar ca consuma cam mult... Problema este ca atunci cand plec, cand uleiul este rece, cutia de viteze smuceste putin la schimbarea treprelor, din viteza a doua la a treia si din a treia la a patra.... Cand este calda cutia, adica dupa ce merg vreo 15 de km, shimba impecabil... Intrebarea mea este daca ar putea fi o problema sau doar trebuiesc facute ceva schimburi...?

Am nevoie de un sfat, ce sa fac?... Oare ar trebui sa schimb uleiul la cutia de viteze?... Nu as vrea sa fac aceasta operatiune degeaba fiindca la reprezentanta ma costa in jur de 600 de lei aceasta operatiune, iar intr-un service oarecare imi este teama sa ma duc pentru ca stiu ca prin curtea de arges nu prea se pricepe lumea la asa ceva... In plus la reprezentanta au zis ca nu imi desfac cutia sa imi schimbe si filtru de ulei... Orice sfat este bine venit...sunt foarte speriat de treaba cu cutia de viteze fiindca am mai avut probleme in trecut cu alte masini...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Varianta cea mai simplã e sa încerci cu uleiul.
Daca e altceva, e mai costisitor.
  • justbytest

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
si ce ulei ar trebui sa bag? la opel imi spun ca doar de la ei se poate cumpara uleiul original....Oare este bine daca ma las pe mana magazinelor care imi da ulei dupa codul de caroserie?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am indoieli ca iti da cineva ulei de cv automata dupa codul caroseriei(?!), poate vrei sa zici dupa seria sasiu/VIN ... Si atunci ar trebui sa fie in regula ...seria aia dezvaluie si tipul cv...
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Îți garantez cã la orice magazin de piese auto (mai consacrat ) îți poate da ulei de cutie original (pe care îl gãsești și la reprezentanta )dar la un preț mai mic decât la reprezentanta sau o echivalenta a uleiului original care este 100% compatibil și bineînțeles filtru original sau aftermarket.
Bineînțeles toate astea dupã seria de caroserie.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat uleiul din reprezentanta pentru cutia mea ( AF40 ) la acelasi pret ca si la alte magazine sau online Smile
  • justbytest

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
baietii la service spun ca trebuie sa pun doar vreo 3,5 litrii de ceva castrol ATF dexron..nu mai stiu exact (asa le da programul)...la reprezentanta imi spun de vreo 5 sau 6 litrii (nici ei nu stiu exact cat)....pana la urma cum trebuie schimbat uleiul asta avand in vedere ca eu nu stiu ce ulei are cutia in ea...si cat ulei se pune?...si mai concret de care?
  • justbytest

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am sunat la reprezentanta, mi-au dat codul: 93160393 pentru ulei. Dar acum problema este ca nu stiu ce marca sa iau, nu stiu ce a fost bagat inainte in cutie...se intampla ceva grav daca le amestec?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Depinde si de tipul cutiei. Banuiesc ca a ta e codul AF23, dupa specificatii.
Eu as merge pe uleiul original.
Cati km ai cu masina?
L-ai mai schimbat vreodata?
  • justbytest

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
pana la urma o sa schimb uleiul in reprezentanta...am stat de vorba cu mai multi prieteni cu cutii automate si mi-au recomandat sa merg la reprezentanta. masina abia am cumparato, are 220 000 de km si nu stiu cand a fost facut ultimul schimb de ulei...
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu apara pb la un schimb asa tarziu al uleiului in cutie ( in cazul in care nu a fost schimbat niciodata )
Eu la masina mea l-am schimbat la 65.000km, si m-am speriat cat de negru si uzat era...
Si eu recomand schimbul la reprezentanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR